Your Pet, Our Passion.
Kaip išsirinkti sau tinkamiausią katę

Kaip išsirinkti sau tinkamiausią katę

Perskaitoma per 8 min.

Renkantis naują katę ar kačiuką išgyvenama nuostabi ir jaudinanti patirtis!

Tikriausiai jau įsivaizduojate, kaip glausite naują pūkuotąją savo draugę ir kaip su ja žaisite, bet atminkite, kad jūsų katė ilgam taps reikšminga jūsų gyvenimo dalimi, todėl labai svarbu pasiruošti ir neimti bet kurios patikusios katės.

Turėsite nuspręsti keletą dalykų, kaip antai: ar norite katės ar kačiuko, ar ji gyvens namuose, ar galės eiti į lauką, kas ir kokias pareigas turės ir kokia katė jums tiks pagal gyvenimo būdą.

Ką man auginti – grynaveislę, sukryžmintų veislių ar mišrios veislės katę?

Lietuvoje apie 90 proc. kačių yra beveislės, arba mišrios veislės, katės, visos kitos yra grynaveislės. Ar žinote, kad yra daugiau kaip 60 skirtingų pripažintų grynaveislių naminių kačių veislių su skirtingų spalvų kailiu? Išskiriamos septynios pagrindinės kategorijos: persų, britų, pusiau ilgaplaukės, Burmos, Rytų, Siamo ir užsienio.

Didžiausias pranašumas, dėl kurio verta įsigyti grynaveislį kačiuką arba katę, tas, kad daugmaž žinosite, ko tikėtis iš savo būsimo augintinio. Nors nuspėti kačių charakterį pagal veislę sunkiau nei grynaveislių šunų, pagal veislės apybraižą žinosite, kaip katės atrodys ir kaip gali formuotis jų charakteris. Pavyzdžiui, tikėtina, kad grynos veislės Siamo katė bus balsingesnė, labiau padykusi ir reikalaus daugiau jūsų dėmesio! Be to, pirkdami grynaveislę katę maždaug žinosite, kokio dydžio ji bus užaugusi, kokio ilgio bus jos kailis ir kokių sveikatos problemų gali kilti šios veislės katėms.

Tačiau per daugelį kai kurių veislių gyvūnų kartų vyko įvaisa, ir gyvūnai tapo labiau pažeidžiami dėl genetiškai paveldimos ligos, taip pat galėjo atsirasti didesnis polinkis į kai kurias elgesio problemas. Atminkite tai, jei ketinate įsigyti grynaveislę katę.

Kryžminamų veislių kačių palikuonis turi du grynaveislius, bet skirtingų veislių tėvus. Tokie atvejai retesni nei veisiant šunis, bet būna kryžminamos ir katės. Iš tiesų daugelis naujų grynųjų veislių buvo išvestos kruopščiai kryžminant tinkamus gyvūnus (pavyzdžiui, Tonkino katės buvo išvestos kryžminant Siamo ir Burmos kates). Šiandien dauguma kryžmintų gyvūnų gimsta atsitiktinai susiporavus grynaveisliam gyvūnui su kitos veislės priešingos lyties gyvūnu.

Kai kada kryžminamų gyvūnų palikuonys rodo kai kuriuos abiejų veislių, iš kurių jie kilo, elgesio ir fizinius bruožus. Pavyzdžiui, kryžminant su Siamo kate palikuonis gali būti panašaus sudėjimo kaip Siamo katė, bet be žymių. Gali būti paveldėtas Siamo katės būdas, bet ypatybės – švelnesnės, tad katė gali būti „šneki“, atkakli ir gana užsispyrusi, bet galbūt ne tokia reikli, kaip grynaveislė Siamo katė.

Šios katės, kitaip vadinamos beveislėmis katėmis, kilusios iš visiškai negrynaveislių kačių. Tokios katės gali paveldėti labai skirtingų bruožų, tad jos tiesiog skirstomos į namines trumpaplaukes arba namines ilgaplaukes.

Jei pasirinksite beveislę katę, tiksliai nežinosite, kokia ji bus užaugusi. Tiksliai nežinosite, kokio dydžio bus užaugusi katė, koks bus jos kailis, ir teks palaukti, kol užaugus paaiškės jos charakterio savybės. Tačiau galbūt tokia nežinia jums bus maloni, nes bus įdomu stebėti, kaip kačiukas auga, bet to, laimei, katės ne tokios kaip šunys – jos nebūna tokio skirtingo dydžio ar formos, taigi išaugęs kačiukas jums netaps staigmena!

Du dideli pranašumai, dėl kurių verta rinktis mišrios veislės katę, – jos sveikata ir charakteris. Apskritai beveislės katės būna sveikesnės nei grynaveislės, nes beveislių kačių genofondas labai didelis ir jos paveldi mažiau genetinių problemų.

Kitas klausimas – kaina. Mišrių veislių kačiukai ir katės yra palyginti nebrangūs, o grynaveisliai kačiukai gali kainuoti labai brangiai.

Ar geriau įsigyti katę iš veisėjo ar iš gyvūnų prieglaudos?

Jei įsigydami katę norite tiksliai žinoti, kokio ji charakterio, gal vertėtų pasiimti suaugusią mišrios veislės katę iš gyvūnų prieglaudos? Tokios katės turi gyvenimo namuose patirties, todėl dažniausiai labai greitai prisitaiko prie naujo šeimininko ir jo šeimos narių. Norėdami sužinoti, kaip padėti vienai iš šių nuostabių kačių surasti kitus namus, susisiekite su „Cats Protection“, Mėlynuoju kryžiumi, „Battersea Dogs“ ir „Cats Home“ arba Dublino žiauraus elgesio su gyvūnais prevencijos draugija (angl. DSPCA).

Jei nusprendėte pasiimti kačiuką iš veisėjo, būtinai išsiaiškinkite, kokioje aplinkoje jis praleis pirmąsias kelias savaites, nes tai labai svarbu norint užtikrinti tinkamą smegenų vystymąsi. Reikės įdomios aplinkos, kurioje būtų gausybė stimuliuojančių dalykų, kaip antai vaikų ir kitų gyvūnų, ir tokios vietos, kur augdamas kačiukas rastų vis daugiau erdvės, ne vien grindis. Įvairūs socialiniai ryšiai ir fizinės galimybės padės suaugus geriau įsitvirtinti gyvenime – kačiukai, augantys labai ramioje arba stimulų neteikiančioje aplinkoje, gali užaugti nervingomis, nedraugiškomis katėmis.

Ką man įsigyti – katę ar kačiuką?

Kačiukas

Sunku atsispirti mažam kačiukui! Jis minkštutis, žaismingas, padykęs ir smalsus. Kita vertus, kačiukui reikia daug dėmesio – turite būti budrūs. Ar esate pasirengę skirti tiek laiko ir jėgų, kiek reikia pasirūpinti mažo kačiuko poreikiais? Jei ne, gal verčiau rinktis suaugusią arba vyresnę katę?

Suaugusi katė

Suaugusios katės taip pat mėgsta žaisti, bet jų charakteris jau būna daugmaž susiformavęs. Jos augo jau veikiamos ankstesnių namų įtakos (jei juos turėjo), tad bus lengviau nuspėti, kaip klostysis bendras jūsų gyvenimas. Galbūt turėsite galimybę gauti informacijos iš ankstesnio katės šeimininko – išsiaiškinsite, kokie jos tualeto įpročiai, ką ji mėgsta ėsti ir koks jos charakteris, tada žinosite, kaip padėti jai įsikurti.

Vyresnė katė

Surasti naujus namus pusamžėms ir vyresnėms katėms dažnai būna sunkiau, nes žmonės nori kačiukų, tačiau vyresnės katės gali būti puikūs nauji augintiniai, toks amžius turi daug pranašumų. Pavyzdžiui, labiau tikėtina, kad naktimis jos miegos, nesišlapins kambariuose ir neturės elgesio problemų.

Į ką atkreipti dėmesį renkantis katę?

Jei nusprendžiate įsigyti kačiuką iš veisėjo ir radote patikimą veisėją, tereikia palaukti kačiukų vados. Kai jums jau leidžiama atvykti, norėdami išsirinkti galite kačiukus aplankyti kelis kartus, kol galiausiai parsivešite išsirinktąjį.

Kai kurie charakterio bruožai išryškėja per kelias dienas ar savaites, taigi, lankydami kačiukus kelis kartus pradėtumėte megzti ryšį ir nuspręstumėte, kuris iš tų kačiukų tinka jūsų šeimai. Galima pradėti lankyti, kai kačiukams sukanka vos kelios savaitės, vis dėlto nuo mamos atskirti galima, kai kačiukai sulaukia bent aštuonių savaičių. Kai kurie veisėjai nori pasidomėti ir jumis. Jie nori apsilankyti jūsų namuose ir įsitikinti, kad suteiksite gyvūnui saugią ir atsakingą aplinką. Tai geras ženklas, nes akivaizdu, kad toks veisėjas lygiai taip pat rūpinasi kačiukų gerove, kaip ir jūs.

Renkantis kačiuką reikia atsižvelgti į daug ką: charakterį, kantrybę, judrumą, suderinamumą su jūsų šeima – tai vos keli dalykai iš daugelio!

Renkantis kačiuką reikia atsižvelgti į daug ką: charakterį, kantrybę, judrumą, suderinamumą su jūsų šeima – tai vos keli dalykai iš daugelio! Turėtumėte pagalvoti ir apie kailį – ilgaplaukes kates reikia daugiau šukuoti nei trumpaplaukes.

Jei kačiukas šalinasi kitų kačiukų iš vados ir vis nenori prieiti prie jūsų, tikėtina, kad užaugęs jis bus nedrąsus ir nemėgs būti liečiamas, o kačiukas, kuris vis kanda ir drasko ranką, paaugęs gali mėgti šiurkštokai žaisti. Pirkdami kačiuką ieškokite tokio, kuris teigiamai, bet ne agresyviai reaguoja į jūsų prisilietimą arba balsą ir į savo brolius bei seseris.

Patikrinkite, ar kačiukai ir katės atrodo sveiki. Akys turi būti skaisčios, švarios, o dantys balti. Ausytėse neturi būti tirštos rudos arba juodos ausų sieros, nagai turi būti lygūs, o kailis tankus (priklauso nuo veislės) ir blizgantis be jokių blusų žymių. Neturi būti jokių slogos ar ašarojimo požymių. Dauguma privačių savininkų ir kai kurios gyvūnų prieglaudos leidžia nusivežti naująjį augintinį pas veterinarą atlikti fizinę patikrą prieš priimant galutinį sprendimą parsivežti kačiuką namo, o galbūt savininkas jau yra atlikęs apžiūrą pas savo veterinarą ir jūsų kačiukas jau paskiepytas pirmaisiais skiepais dar prieš parsivežamas namo.

Ką man įsigyti – katiną ar katę?

Ir katinai, ir katės yra puikūs augintiniai, o jų elgesys iš tiesų beveik nesiskiria. Katinai gali būti tokie pat meilūs, kaip ir katės, o katės – tokios pat nepriklausomos, kaip katinai. Pagrindiniai lyčių skirtumai tokie:

  • Dažniausiai patinai būna šiek tiek didesni nei patelės.
  • Nesterilizuoti patinai dažnai įpranta elgtis nedraugingai, pavyzdžiui, mėgsta nuklysti nuo namų, pripurškia aitraus šlapimo arba pjaunasi su kitais.
  • Nesterilizuotos patelės gali būti labai triukšmingos, o prasidėjus rujai sunku jas sulaikyti namuose. Be to, dar būdamos labai jaunos, jos gali pastoti, tad pasirūpinkite jas sterilizuoti, kad būtų išvengta neplanuoto nėštumo.
  • Ką rinktis – katiną ar katę, – galite apsispręsti atsižvelgdami į tai, ar turite kitų kačių. Jei jau turite draugišką (sterilizuotą) katiną, ir jums, ir jam būtų geriausia, jei rinktumėtės jauną (sterilizuotą) katę, – taip geriausiai išvengsite konfliktų.
  • Katės sterilizavimas kainuoja brangiau nei katino, o jei ji jau laukiasi – dar brangiau. Dauguma naujų namų gyvūnams ieškančių organizacijų sterilizuoja kates prieš pradėdamos joms ieškoti naujos šeimos.

Kaip katė paveiks jūsų šeimą?

Prieš parsinešdami naują katę namo pagalvokite, kaip į ją reaguos kiti šeimos nariai – ypač kitos jūsų namuose gyvenančios katės patelės. Jei jau turite katę, jai labiau patiktų naujas kačiukas nei kita suaugusi katė. Jei neturite katės, bet norėtumėte auginti ne vieną, pagalvokite, ar nevertėtų vienu metu priglausti dviejų kačiukų iš skirtingų vadų. Taip užaugusios kartu jos taps geromis draugėmis, bet nebus per daug viena nuo kitos priklausomos – tai galėtų kliudyti joms užmegzti gerą ryšį su jumis.

Gal galiu priglausti benamę ar laukinę katę?

Kad ir labai norėtumėte priglausti benamę ar laukinę katę, ypač jei ji atklydo į jūsų sodą, atminkite, kad įtakos gali turėti sunki jos gyvenimo pradžia ir tokiai katei gali trūkti socializacijos įgūdžių. Taip pat, jei jums siūlo paimti kačiuką, kuris atrodo labai išsigandęs arba šnypščia ir bando pabėgti, reikėtų turėti omenyje, kad tokį elgesį pakeisti gali užtrukti ilgai, o gali ir visai nepavykti. Triukšminguose, aktyviuose namuose augintas kates ir kačiukus geriausiai ir tinka auginti bei įkurdinti triukšmingoje ir aktyvioje aplinkoje.

Jau pasirengę įsigyti katę, bet nežinote, kuri veislė jums ir jūsų šeimai tiktų? Turime jums puikią žinią! Mūsų Kačių veislių biblioteka padės jums susipažinti su skirtingomis veislėmis ir nuspręsti, kokia katė jums būtų tinkamiausia augintinė.