Kačiukų atsivedimas – jaudinantis metas jums ir jūsų katei. Jei norite namuose sulaukti tų pūkų kamuoliukų, turite žinoti, kaip suprasti, kad jūsų katė katinga, ir kaip pasirūpinti, kad jos nėštumas kuo geriau klostytųsi.
Jei norite, kad katė atsivestų kačiukų, svarbu atsiminti, kad ji pati ir atsivesta vada turės poreikių, ir reikia būti pasirengusiems juos patenkinti. Norėdami padėti jums pasirūpinti augintine nėštumo metu ir kačiuojantis, aprašėme viską, ką turite žinoti apie katingas kates.
Katės nėštumas
Kaip ir žmonėms, katėms būna vaisingumo padidėjimo laikotarpiai, kuriais jos gali pastoti, – jie vadinami morčiumi. Katėms morčius būna maždaug kartą per tris savaites, tad jūsų augintinė turi daug galimybių pastoti!
Jeigu norite išvengti nepageidaujamos kačiukų vados, patariame katę sterilizuoti prieš pirmąjį morčių, nes vėliau ji gali pastoti labai lengvai. Vados auginimas katei gali kelti daug streso, o jums brangiai kainuoti, taigi, jei yra galimybė, būtų geriau, kad veisimu užsiimtų specialistai.
Kiek trunka katės nėštumas
Paprastai katės nėštumas trunka nuo 63 iki 67 dienų, bet tiksliai žinoti, kada jis prasidėjo, yra sunku. Katės nėštumo trukmė gali skirtis – nuo vos 61 dienos iki 72 dienų.
Dažnai fizinius savo katės (lytiškai subrendusios) nėštumo požymius pastebėsite tik praėjus kelioms savaitėms nuo nėštumo pradžios. Jei manote, jog jūsų katė nėščia, nuvežkite ją pas veterinarą, kad šis tai patvirtintų.
Patys suprasti, kad katė yra nėščia, galite pagal kelis fizinius požymius, pastebimus praėjus dviem ar trims savaitėms.
Kaip nustatyti, ar katė katinga
- Praėjus maždaug 15–18 katės nėštumo dienų pastebėsite, kad padidėjo ir paraudo augintinės speneliai – tai vadinama parausvėjimu.
- Panašiai, kaip moterys, katingos katės rytais kurį laiką taip pat gali negaluoti ir vemti. Pastebėję, kad katę dažnai pykina ar ji kaip nors kitaip blogai jaučiasi, susisiekite su veterinaru.
- Jūsų katingos katės pilvukas pradės augti. Stenkitės jo neliesti, kad neužgautumėte mamos ar negimusių kačiukų. Pilvas gali padidėti ir dėl kitų priežasčių. Todėl įdėmiai stebėkite, ar nėra požymių, kad katė serga. Jei jums neramu, pasitarkite su veterinaru.
- Būsimoji mama pamažu priaugs 1–2 kg (priklauso nuo nešiojamų kačiukų skaičiaus) – tai ryškus požymis, kad ji katinga.
- Vėlesniais nėštumo etapais padidėja kačių apetitas – tai irgi paskatins augti svorį. Tačiau apetitas gali padidėti ir dėl kirmėlių ar ligos. Todėl paprašykite veterinaro, kad patikrintų, ar taip nėra.
- Katinga katė gali elgtis motiniškiau – daugiau murkti ir prašyti daugiau jūsų rūpesčio ir dėmesio.
- Kai kuriose veterinarijos klinikose katės nėštumą galima nustatyti ultragarsu, kartais net nuo 15-os jo dienos. Be to, nuo 40-os nėštumo dienos veterinaras jau gali pasakyti, kiek kačiukų jūsų katė laukiasi. Atminkite, kad katingos katės gimdoje didesnis kačiukas gali užstoti mažesnius. Todėl galite sulaukti daugiau kačiukų, nei tikitės!
Katė turėtų puikiai sugebėti apsikačiuoti pati, bet nėštumui baigiantis įsitikinkite, kad esate tam pasirengę.
Būkite pasirengę nuraminti ją švelniais žodžiais ir įsikišti bei padėti, jeigu būtų komplikacijų.
Reikia atkreipti dėmesį į kelis ženklus, kurie rodo, kad netrukus gims kačiukai.
Ženklai, kad artėja ar prasideda kačiavimasis
- Jei katė nebenori ėsti, nerimsta ir ieško, kur įsitaisyti nuošaliau, gali būti, kad labai greitai pradės kačiuotis. Prieš 12–24 valandas iki kačiavimosi katės kūno temperatūra nukrinta maždaug iki 37,8 °C laipsnių.
- Prieš pat kačiavimąsi katė gali imti labiau kniaukti, atrodyti sunerimusi ir nuolat norėti praustis.
- Kačiavimasis turėtų prasidėti stipriais pilvo sąrėmiais, po kurių iš makšties pasirodo šiek tiek išskyrų. Jei išskyros gausios ir juodos ar kraujo spalvos, susisiekite su veterinaru.
- Po šių išskyrų labai greitai turėtų pasirodyti kačiukai!
Dauguma kačių apsikačiuoja sklandžiai ir jums kištis nereikėtų. Vis dėlto iš kai kurių ženklų – pavyzdžiui, pasikeitė išskyrų spalva ar katė stanginasi, bet kačiukai negimsta, – galima spėti, kad prasidėjo komplikacijos. Jeigu juos pastebėjote arba nerimaujate dėl kokių nors kitų dalykų, susisiekite su veterinaru.
Norėdami gauti daugiau informacijos apie besikačiuojančias kates, skaitykite mūsų žinyną apie kačiavimąsi.