Taigi, jei nusprendėte suteikti mylinčius namus mielam kačiukui, turite būti gerai pasiruošę ir žinoti, kokios veislės augintinio norite.
O dabar smagiausioji dalis – laikas išsirinkti tinkamiausią kačiuką! Pirmas žingsnis renkantis kačiuką – rasti atsakingą gyvūnų prieglaudą ar gelbėjimo centrą arba veisėją.
Kačiuko priglaudimas iš gyvūnų prieglaudos arba gelbėjimo centro
Visoje šalyje veikiančios gyvūnų prieglaudos ir gelbėjimo centrai visada ieško mylinčių namų visų rūšių ir visokio amžiaus katėms ir kačiukams. Jei ketinate priglausti kačiuką iš gyvūnų prieglaudos, reikia turėti omenyje keletą dalykų ir atkreipti į juos dėmesį ieškant tinkamos prieglaudos arba gelbėjimo centro.
Daugiau informacijos, kaip pasiimti auginti kačiuką iš gyvūnų prieglaudos, sužinosite perskaitę mūsų vadovą.
Kačiuko pirkimas iš veisėjo
Jei verčiau nusipirktumėte kačiuką iš veisėjo, gerai pagalvokite, kokia veislė geriausiai tiktų jūsų šeimai, ir atminkite, kad nebūna pigių grynaveislių gyvūnų! Sprendžiant, kur pirkti kačiuką, reikia apgalvoti keletą dalykų.
Pirmiausia reikia susisiekti su dominančios veislės klubo sekretore. Kai kada veislių klubai turi esamų kačiukų vadų sąrašus arba gali padėti jums susisiekti su jūsų rajone esančiais veisėjais. Paprastai veislinių kačiukų galima įsigyti visus metus.
Ištyrinėję veisėjus ir radę, jūsų manymu, tinkamą, susitarkite dėl pokalbio, kad galėtumėte užduoti jums rūpimus klausimus. Toliau pateikiame naudingą kontrolinių klausimų sąrašą, praversiantį norint nuspręsti, ar veisėjas arba pardavėjas jums yra tinkamas:
- Ar jo kačiukai registruojami Kačių mėgėjų asociacijos valdančiojoje taryboje?
- Ar jis reguliariai dalyvauja parodose ir veisia, o gal tai tiesiog augintiniai? Veisėjo ar pardavėjo atsakymai padės suprasti, kiek dėmesio skiriama kačiukams rengiant juos augintinio gyvenimui.
- Ar seniai užsiima veisimu? Patyrę veisėjai daugiau išmano apie pasirinktą veisti veislę.
- Kurioms kačių veislėms jie skiria daugiausia dėmesio? Galbūt veisėjas, veisiantis daugelio veislių kates, veisia tik dėl pelno ir jam nerūpi kačių gerovė.
- Kiek vadų per metus atsiveda katės? Atsakingų veisėjų katės atsiveda tik vieną vadą per metus. Kiek vadų jau yra atsivedusi ši katė?
- Kokioje aplinkoje kačiukai bus auginami prieš iškeliaudami į naujus namus? Jums būtų geriausia, jei kačiukai būtų auginami judriuose namuose, kuriuose yra kitų kačių, šunų, vaikų ir būna daug lankytojų. Taip jie bus geriau socializuoti nei auginami tylesniuose namuose arba veislyne.
- Ar veisėjas (pardavėjas) pasisiūlo atsiimti kačiuką ar katę, jei kuriuo nors katės gyvenimo laikotarpiu kiltų kokių nors problemų (pvz., sveikatos ar elgesio sutrikimų arba aplinkybių pasikeitimas)?
- Ar katės patikrintos, ar neturi kokių nors genetiškai paveldimų veislės sveikatos problemų? (Turėtumėte pasidomėti šiuo klausimu prieš kreipdamiesi į veisėją, kad žinotumėte, kokie tyrimai gali būti atliekami.)
- Ar kačiukai bus apdrausti gyvūnų draudimu parsivežus juos namo?
- Kokį ryšį veisėjas (pardavėjas) yra pasiruošęs palaikyti su jumis, kai parsivešite kačiuką namo? Atsakingi veisėjai duos patarimų ir pasiūlys teikti pagalbą visą katės gyvenimą.
- Ar kačiukai paženklinti mikroschemomis?
- Ar prieš išvykdami į naujus namus kačiukai skiepijami, gauna vaistų nuo kirmėlių ir nuo blusų? Atsakingi veisėjai tinkamai pasirūpina dar mažų kačiukų sveikata.
Nenustebkite ir neįsižeiskite, jei renkantis kačiuką veisėjas ir jums užduos daug klausimų. Tai labai geras ženklas, rodantis, kad jis tikrai nori rasti savo kačiukams geriausius namus. Veisėjas nori įsitikinti, kad esate pasirengę, ir sąlygos, kurias suteiksite, yra tinkamos veisiamos rūšies kačiukui.
Jei jus tenkina veisėjo atsakymai, o jis įsitikina, kad galite pasiūlyti vienam iš kačiukų tinkamus namus, laikas pasikalbėti akis į akį.
Visada, kai perkate kačiuką iš registruoto veisėjo arba patikimo šaltinio, pavyzdžiui, draugo, svarbu pažiūrėti, kokiomis sąlygomis kačiukai yra laikomi. Vieta turėtų būti švari ir kvepėti švara, būti šilta ir sausa. Mama katė ir jos kačiukai turėtų turėti savo erdvę, geriau nuošaliai nuo kitų suaugusių kačių, ir neturėtų būti jokių požymių, kad jiems trūksta vietos.
Norėdami įsigyti kačiuką būtinai turėtumėte pamatyti ir kačiuko motiną (mažai tikėtina, kad kartu bus ir kačiukų tėvas) bei kitus kačiukus ir patikrinti, ar jie laimingi ir draugiški, taip pat pažiūrėti, ar jiems patogu su veisėju. Natūralu, kad mama kiek įtariai žiūrės į žmones, apžiūrinčius jos vadą, bet ji turėtų būti dėmesinga, o ne nervinga ar agresyvi. Jei kačiukai pakankamai paaugę, paklauskite veisėjo, ar galite juos imti į rankas.
Pažiūrėkite, kokio dydžio yra jų mama, ir pasiteiraukite apie abiejų tėvų sveikatą ir temperamentą – tai gali būti svarbu augant jūsų kačiukui.
Jei jau susipažinote su veisėju ir jums viskas patiko, galite rinktis tinkamiausią augintinį! Paprastai pirmą kartą pamatyti kačiuką galima, kai jam sukanka 6 savaitės, bet, jei turite galimybę, pasistenkite aplankyti dar 3–4 savaičių kačiuką, kad jis pradėtų pratintis prie jūsų. Jei galite, apsilankykite kelis kartus ir pasiimkite šeimos narius, kad kačiukas priprastų prie jūsų visų. Didelis būrys žmonių gali išgąsdinti mažytį kačiuką, taigi, jei galite, stenkitės lankyti jį mažesnėmis grupelėmis.
Mažytis šešių savaičių kačiukas jau turėtų rodyti susidomėjimą jumis ir aplinka. Tokie kačiukai smalsiai apžiūrinės jus ir tyrinės aplinkinį pasaulį. Jie turėtų būti žaismingi, noriai bendrauti ir išdykauti.
Rinkdamiesi, kurį kačiuką parsivežti, nesirinkite mažiausio (t. y. silpniausiojo iš vados). Nors ir mieliausi (dažnai taip būna), tokie kačiukai dažnai turi sveikatos problemų. Praleidę šiek tiek laiko su vada pastebėsite, kad kiekvieno charakteris kitoks. Nervingus kačiukus, kurie šalinasi kitų, veikiausiai tektų socializuoti, taip pat jie gali būti ligoti, tad geriausia jų vengti. Geriausia, kai kačiukas pasitiki savimi, bet nėra pernelyg savarankiškas.
Jei jums patiko kuris nors kačiukas, paimkite jį ant rankų ir švelniai apkabinkite. Pakalbinkite švelniu ir ramiu balsu. Jis turėtų rangytis, norėti žaisti ir murkti.
Kačiukas turėtų būti putlus, bet ne storas, be gumbų ar patinimų. Ypač žiūrėkite, ar neturi didelio pilvo. Gal ir mielai atrodo, bet tai gali būti slypinčios ligos požymis (taip pat ir parazitų infekcijos). Taip pat patikrinkite, ar pilvelis nepatinęs ties bamba, nes tai gali būti išvaržos požymis.
Akys turi būti švarios, skaisčios, atmerktos ir skaidrios, ausys – švarios ir neparaudusios, be nemalonaus kvapo, užpakaliukas taip pat turi būti švarus. Kailis turėtų būti minkštas ir švarus, be išplikimų ir skaudulių, be juodų taškelių, nenusikasytas. Tai gali būti blusų infekcijos požymis, ypač jei kačiukas kasosi.
Sunku suprasti, ar kačiukas turi klausos problemų, bet, jei žinote, kad jūsų pasirinktai veislei būdinga tokia rizika (ypač baltoms katėms), galite pastatyti kačiuką ant žemės ir kokiu nors garsu pamėginti patraukti jo dėmesį. Jei kačiukas nereaguoja, galite pasiteirauti veisėjo dėl tolesnių klausos tyrimų.
Regis visą amžinybę tenka laukti savojo kačiuko, ypač kai taip nekantraujate! Tačiau svarbu, kad jis galėtų praleisti daug laiko su savo mama, broliais ir seserimis. Per tas pirmąsias labai svarbias savaites kačiukai žaisdami mokosi bendrauti su kitomis katėmis. Jie mokosi naudotis kraiko dėžute ir medžioti. Jei kačiukas per greitai atskiriamas nuo šeimos, gali užaugti nervingas ir baikštus.
Svarbiausia laikytis tokios taisyklės – turėtumėte pasiimti savo kačiuką, kai jam sukanka aštuonios savaitės (grynaveislių šeimininkai gali norėti ilgesnio devynių savaičių termino), kad jam pakaktų laiko socializuotis ir perprasti judrų šeimos gyvenimą. Jei jūsų kačiukas daug vyresnis, būkite dar atidesni. Galbūt veisėjas jį taip ilgai laiko dėl kokios nors priežasties – pasiteiraukite dėl kokios. Jei kačiukas paimamas į namus vėlai, bus sunkiau užmegzti ryšį, o jam greitai priprasti jūsų namuose.
Kai kada veisėjas paprašo palaukti iki 12 savaičių, kad kačiukai būtų paskiepyti visomis vakcinomis. Jei kačiukas auginamas ir gerai socializuojamas judriuose namuose (pvz., jei jūs turite vaikų, svarbu, kad tuose namuose taip pat būtų vaikų), dėl to neturėtų kilti problemų.
Atminkite, kad nuo kačiuko, kurį parsivešite namo, amžiaus priklausys, kokiomis vakcinomis jis jau bus paskiepytas. Paklauskite veisėjo – jis turėtų pateikti jums jau atlikto kačiuko vakcinavimo, kirmėlių bei blusų naikinimo darbų sąrašą ir pasakyti, ką dar reikės atlikti.
Galiausiai, prieš parsinešdami namo savo naująjį džiaugsmo kamuolėlį, būtinai pasikalbėkite su veisėju apie šėrimo tvarką, kad ir namuose galėtumėte taip daryti, bent kol augintinis įsikurs.
Jei jūsų širdis didelė ir galite suteikti naujus namus katei arba kačiukui, galbūt vertėtų pagalvoti, ar, užuot pirkę iš veisėjo, nenorėtumėte priglausti gyvūno iš gelbėjimo centro. Gelbėjimo centrų yra visoje šalyje, juose daugybė kačių, kurios labai norėtų tapti jūsų šeimos dalimi.
Ieškodami gyvūnų prieglaudos, iš kurios galėtumėte pasiimti katę, turite žinoti, į ką reikia atkreipti dėmesį. Prieglaudoje turi būti šilta, erdvu ir švaru, visada turi būti darbuotojų, kurie atsakytų į visus jūsų klausimus.
Kad geriau suprastumėte, kaip katei ieškoma naujų namų, perskaitykite naudingą mūsų vadovą, kaip priglausti katę.
Kad ir kuriuo būdu jūsų gyvenime atsiras kačiukas – priglaustas ar įsigytas iš veisėjo, – jūsų abiejų laukia daug džiaugsmo!