Rinktis naują katę labai smagu, tačiau gali kilti daug klausimų. Pavyzdžiui, kokia veislė jums patiktų? Ar jūsų netrikdys padykusio kačiuko išdaigos? Gal jūsų gyvenimo būdą labiau atitiktų rami vyresnio amžiaus katė?
Saugumas namuose
Renkantis naują katę svarbu rūpestingai apgalvoti šį klausimą, o jį išsiaiškinus bus galima pasirūpinti savo mažojo pūkuotuko ateitimi, kad kartu su kailiniuotuoju draugu patirtumėte daug linksmų akimirkų.
Taigi nuo ko pradėti ir ko tikėtis priėmus į šeimą naują narę – katę?
Kodėl katės yra puikios draugės?
Katės neabejotinai yra puikūs augintiniai. Kas gali nudžiuginti labiau nei patenkinto pūkų kamuoliuko murkimas grįžus namo po sunkios dienos?
Tyrimai rodo, kad augintinių turintys žmonės apskritai yra sveikesni ir laimingesni nei gyvūnų neauginantieji, tačiau nepamirškite, kad įsigijus katę tenka didelė atsakomybė – tai įsipareigojimas visam gyvenimui. Jei jau esate pasirengę prisiimti tokį įsipareigojimą, galima aptarti keletą pranašumų, kuriuos teikia auginama katė:
- Įrodyta, kad auginama katė mažina įtampą.
- Auginančiųjų kates kraujospūdis apskritai būna žemesnis nei augintinių neturinčių žmonių.
- Stiprėja imuninė sistema, greičiau atsigaunama po ligų, palyginti su žmonėmis, neturinčiais gyvūnų.
- Su katėmis augantys vaikai apskritai rečiau serga nei vaikai, kurie neturi gyvūnų.
- Katės labai meilios ir labai ypatingos, tačiau jos brangina savo nepriklausomybę, taigi jų nereikia tiek daug prižiūrėti, kaip kitų gyvūnų.
- Katės padeda žmonėms greičiau atsigauti po emocinių traumų, pavyzdžiui, netekčių.
Auginama katė teikia daug pranašumų, bet labai svarbu katę atidžiai išsirinkti, kad savo pūkuotajai draugei būtumėte tinkamas šeimininkas. Kokią katę galite rinktis, priklauso nuo jūsų gyvenimo būdo pomėgių.
Pavyzdžiui, galbūt norite turėti vyresnę katę, kurią galėtumėte glaustyti ant kelių, o gal domina kuri nors veislė ir norėtumėte užsiauginti katę nuo kačiuko?
Mūsų gyvūnų priežiūros ekspertai pataria kelis dalykus, į kuriuos reikia atsižvelgti nusprendus įsigyti katę. Jie pateikiami toliau.
Kokios veislės katę jums derėtų įsigyti?
Jungtinėje Karalystėje yra daugiau kaip 60 skirtingų pripažintų grynaveislių naminių kačių veislių su skirtingų spalvų kailiu, taigi pirkdami katę turite didelį pasirinkimą. Yra septynios pagrindinė grynaveislių kačių rūšys:
- Persų
- Britų
- Pusiau ilgaplaukės
- Burmos
- Rytų
- Siamo
- Užsienio
Didžiausias pranašumas, dėl kurio verta įsigyti grynaveislį kačiuką arba katę, tas, kad maždaug žinote, ko tikėtis iš savo augintinio. Pavyzdžiui, tikėtina, kad grynos veislės Siamo katė bus balsingesnė, labiau išdykaus ir reikalaus daugiau jūsų dėmesio. Pirkdami grynaveislį kačiuką taip pat žinosite, kokio dydžio jis bus užaugęs, kokio ilgio bus jo kailis ir kokių sveikatos problemų gali kilti šios veislės katėms.
Svarbu atminti, kad, deja, kai kada pasitaiko kryžminimo atvejų, todėl veislinės katės tampa pažeidžiamesnės dėl paveldimų ligų arba joms kyla elgesio problemų. Šią ir kitą su konkrečia veisle susijusią informaciją reikėtų kruopščiai apsvarstyti prieš įsigyjant kačiuką.
Daugiau informacijos apie grynaveislių kačių veisles ir apie tai, kaip išsirinkti katę, ieškokite mūsų veislių išsirinkimo klausimyne.
Kačių mėgėjų asociacijos valdančioji taryba gali pateikti išsamų Jungtinėje Karalystėje esančių veislių sąrašą ir nuorodas į oficialius veislių klubus. Daugiau informacijos taip pat galima gauti Tarptautinėje kačių priežiūros svetainėje.
Kryžminamų veislių gyvūnų palikuonis turi du grynaveislius, bet skirtingų veislių tėvus. Iš tiesų daugelis naujų grynųjų veislių buvo išvestos kruopščiai kryžminant tinkamus gyvūnus (pavyzdžiui, Tonkino katės buvo išvestos kryžminant Siamo ir Burmos kates).
Kai kada veislės kryžminamos sąmoningai siekiant sukurti naują veislę, tačiau šiandien gyvūnai dažniausiai susikryžmina atsitiktinai susiporavę, jei grynaveislė patelė susitinka su kitos veislės patinu, o ne su jai skirta „pora“. Kai kada sukryžmintų veislių kačiukai turi kai kuriuos abiejų veislių, iš kurių jie kilo, elgesio ir fizinių bruožų.
Šios katės, kitaip vadinamos beveislėmis katėmis, yra kilusios iš visiškai negrynaveislių kačių. Šios katės paprastai skirstomos į namines trumpaplaukes arba namines ilgaplaukes.
Jei norite įsigyti mišrios veislės katę, atminkite, kad tiksliai nežinosite, koks bus iš mišrios veislės išaugęs kačiukas, taip pat nedaug žinosite, kokių veislių genus jis paveldėjo. Pavyzdžiui, gali būti, kad jis bus daug labiau padykęs arba keisis jo kailio dėmės. Laimei, katės ne tokios kaip šunys – jos nebūna tokio skirtingo dydžio ar formos, taigi išaugęs kačiukas jums netaps staigmena!
Apskritai beveislės katės dažnai būna sveikesnės nei veislinės katės, nes jų genofondas labai didelis ir jos paveldi mažiau genetinių problemų. Be to, šios katės gali būti ramesnio ir švelnesnio charakterio! Galiausiai mišrių veislių kačiukai ir katės apskritai yra ir ne tokie brangūs, tokią katę lengviau rasti.
Ką man rinktis – katę ar kačiuką?
Renkantis katę atsispirti kačiukams sunkoka. Jie minkštučiai ir žaismingi, be to, jau nuo pat pradžių galite auginti juos taip, kad gyvūnas užaugtų toks, kokio norite. Kita vertus, kačiukui reikia daug dėmesio, todėl turite išlikti budrūs, ypač jei kačiukas išdykauja! Ar esate pasirengę skirti tiek laiko ir jėgų, kiek reikia pasirūpinti kačiuko poreikiais? Jei svarstote galimybę įsigyti kačiuką, į šiuos dalykus reikės atsižvelgti.
Rinkdamiesi kačiuką iš vados ieškokite tokio, kuris teigiamai, bet ne agresyviai reaguoja į jūsų prisilietimą arba balsą ir į savo brolius bei seseris. Tikėtina, kad kačiukas, kuris laikosi atokiai nuo būrio ir vis nenori prieiti prie jūsų, užaugęs bus baikštus ir nemėgs būti liečiamas. Jei imsite tokį kačiuką, kuris vis kandžiojasi ir suleidžia į ranką nagus, gali būti, kad užaugęs jis mėgs gana šiurkščiai žaisti.
Rinkdamiesi kačiuką žiūrėkite, kad jis atrodytų sveikas. Akytės turi būti skaisčios ir švarios, ausytėse neturi būti ausų sieros, nagai turi būti lygūs, o kailis blizgantis ir tankus (priklauso nuo veislės) be jokių blusų žymių. Jei perkate iš veisėjo, galbūt jis jau pasirūpino, kad veterinaras patikrintų, ar kačiukas tikrai sveikas. Jei ne, paklauskite, ar galite nuvežti jį patikrinti prieš galutinai nuspręsdami parsivežti kačiuką namo.
Jei jau turite bent vieną katę, įsigytas kačiukas nesukels tokio socialinio konflikto, kokį sukeltų kita suaugusi katė. Jei šiuo metu katės neturite, bet ateityje norite auginti kelias, pasiimkite dar vieną ar du kačiukus – užaugę kartu jie turėtų gerai sugyventi! Daugiau informacijos, kaip supažindinti katę su kitais augintiniais, rasite perskaitę mūsų vadovą.
Ir suaugusios katės mėgsta žaisti, ir jos būna labai meilios, bet atminkite, kad jos gali turėti kokį nors emocinį kraitį, ypač jei joms nepasisekė ir gyvenimo pradžia buvo sunki. Kad ir kas turėjo įtakos augant, jų charakteris, prieš patenkant pas jus, jau bus gan tvirtai susiformavęs. Galbūt turėsite galimybę gauti informacijos iš ankstesnio katės šeimininko arba gyvūnų prieglaudos. Tada geriau žinosite, kaip padėti tokiai katei įsikurti – išsiaiškinsite, kokie jos tualeto įpročiai, ką ji mėgsta ėsti ir koks jos charakteris.
Mažiau tikėtina, kad vyresnė jau suaugusi katė kels problemų dėl netinkamo šlapinimosi ar agresyvaus elgesio, ypač su kitomis katėmis! Vyresnio amžiaus katės taip pat būna puikios draugės ir mėgsta būti glaustomos, nes nebėra tokios energingos, kaip kačiukai, – tokia katė snaus patenkinta jums ant kelių.
Tarp jų, jei jos sterilizuotos. Kai kas sako, kad patelės yra meilesnės, o patinai savarankiškesni, tačiau gali būti lipšnus meilutis katinas, o katė – labai savarankiška ir pasitikinti savimi. Rinkdamiesi katę ir spręsdami, kurios lyties augintinio norite, atminkite šiuos kelis naudingus patarimus:
Apskritai patinai būna šiek tiek didesni nei patelės.
Tikėtina, kad nesterilizuotas patinas nuklys nuo namų, todėl didesnė rizika, kad jis susipjaus su kitomis sutiktomis katėmis arba paklius automobiliui po ratais.
Be to, nesterilizuoti katinai dažniau ženklina šlapimu savo teritoriją.
Nesterilizuotos patelės gali būti labai triukšmingos, o prasidėjus rujai sunku jas sulaikyti namuose. Katės gali pastoti jau būdamos penkių mėnesių amžiaus, taigi jūsų katytė ir pati netrukus gali atsivesti kačiukų!
Iš gyvūnų prieglaudos paimtos katės paprastai jau būna sterilizuotos, tačiau prieš tai pasiteiraukite tokio centro konsultanto. Jei jums reikia daugiau informacijos apie sterilizavimą, apsilankykite mūsų DUK puslapyje.
Kurios lyties augintinį pasirinksite, gali priklausyti nuo to, ar turite kitų kačių. Jei jau turite draugišką (sterilizuotą) katiną, ir jums, ir jam būtų geriausia, jei rinktumėtės jauną (sterilizuotą) katę.
Patelių sterilizavimas paprastai kainuoja daugiau nei patinų, ypač jei patelė jau katinga. Dauguma naujų namų gyvūnams ieškančių organizacijų sterilizuoja kates prieš pradėdamos joms ieškoti naujos šeimos.
Kad ir ką nuspręstumėte rinkdamiesi tinkamiausią šeimai katę, jūsų laukia puikus, kupinas nuostabių prisiminimų laikas, praleistas kartu su naujuoju keturkoju draugu! Daugiau informacijos, kaip padėti katėms kuo geriau įsikurti, rasite mūsų vadove, čia sužinosite, kaip katei tinkamai paruošti namus.