Norėdami, kad šuo būtų sveikas ir energingas, turite rūpintis tinkama šuns mityba. Lygiai taip pat šuniui reikia emocinio peno, kuris ypač būtinas, kad šuo būtų laimingas!
Skirtingų veislių poreikiai skirtingi, todėl svarbu pažinti šuns charakterį ir elgesio poreikius – tada šuo bus labai laimingas.
Prigimtiniai instinktai
Nors pagrindiniai poreikiai panašūs, skirtingų veislių šunų emociniai poreikiai labai skiriasi. Pavyzdžiui, jei turite terjerą, jam patiks kasti, o pėdsekys mieliau seks pėdsakais, kad rastų ką nors paslėpta! Bandos sarginiai šunys ilgą laiką mielai išbūna vieni, tačiau nykštukiniams šunims, kad jie jaustųsi patenkinti, reikia daug daugiau jūsų dėmesio. Šiuos itin reikšmingus veislių elgesio skirtumus ir skirtingas šunų charakterio savybes galėjo nulemti pradinė darbinių šunų paskirtis, kuriai istoriškai šunys buvo ruošiami ir veisiami.
Nors pagrindiniai jų poreikiai gali būti panašūs, emociniai poreikiai labai skiriasi. Pavyzdžiui, jei laikote terjerą, jam patiks kasti, tačiau pėdsekys mieliau seks pėdsakais ieškodamas paslėptų gėrybių. Bandos sarginis šuo gali būti laimingas ilgą laiką būdamas vienas, tačiau žaisliniam šuniukui reikia daug daugiau jūsų dėmesio, kad jaustųsi patenkintas. Šiuos labai skirtingus veislių elgesio ypatumus ir šunų asmenybių skirtumus greičiausiai nulėmė tai, kad šunys iš pradžių atliko skirtingus darbinius vaidmenis.
Trumpa šunų istorija
Dabar plačiai vadinami geriausiais žmonių draugais, šiandieniai šunys iš esmės kilo iš Viduriniuose Rytuose ir Azijoje gyvenusių vilkų, kurie pradėjo bendrauti su žmonėmis, o vėliau pasikeitė jų medžiojimo, maitinimosi ir dauginimosi pobūdis – taip jie tapo kaimo šunimis.
Vėliau tam tikri kaimo šunys buvo atrenkami padėti atlikti įvairias užduotis, pavyzdžiui, sargauti, medžioti ir saugoti bandas. Atliekant šią atranką šunys greitai buvo suskirstyti į aiškius elgesio tipus pagal gebėjimą ir norą atlikti specialias užduotis. Pagal tai daugelį šunų galima atpažinti ir šiandien.
Skirtingas šunų pasirinkimas skirtingam darbui pagal tinkamumą konkrečiai užduočiai turėjo reikšmingos įtakos šunų dydžiui ir formai, todėl savo fizine išvaizda ir elgesiu šunys tapo įvairiausia rūšimi žemėje. Dabar yra per 500 šunų veislių ir nesuskaičiuojamas skaičius mišrūnų, tačiau, nors nedaugelis šiuolaikinių šunų vis dar atlieka užduotis, kurioms jie buvo išveisti, jų smegenys ir emocinė sistema veikia pagal prigimtį! Taigi, kad jūsų šuo būtų laimingas, turite suteikti jam progą išreikšti prigimtinius, jo tipui būdingus instinktus.
Šunų psichologija: kaip veikia jūsų šuns protas
Gyvūno emocinę prigimtį lemia įvairūs specifiniai veiksniai; iš jų teigiamus gerovės pojūčius teikia trys pagrindinės sistemos – atlygio siekimas, rūpinimasis ir žaidimas. Šios trys sistemos įprastos visiems šuniukams, o jas papildo aistra, baimė, panika ir įniršis.
Sistemos būdingos visoms žinduolių rūšims, nuo pelių iki beždžionių ir, be abejo, šunims bei katėms. Nepatirdami emocinio atsako gyvūnai netenka galimybės mokytis, užmegzti ryšių, mėgautis gyvenimu ir net išgyventi. Dėl to rūpinantis šuns gerove labai svarbu suprasti šuns psichologiją ir individualius emocinius poreikius.
Atlygio siekimo sistema
Visi šunų tipai pasižymi kiek kitokiais iš protėvių vilkų paveldėtais medžioklės motorikos modeliais „pamatyti-sėlinti-persekioti-griebti-kąsti-žudyti“, kurie buvo adaptuoti ir sukurti saugūs vykdant atrankinį veisimą, kad šunys galėtų atlikti skirtingas užduotis. Taigi, jei jūsų borderkolis „gano“ jūsų šeimą per pasivaikščiojimą (atlieka stebėjimo-tykojimo-vaikymosi / apibėgimo veiksmus), jis ne tik kartoja jam adaptuotą modelį, bet ir mėgaujasi tuo!
Elgesio problemų gali atsirasti, jei šuniui nesuteikiama galimybė elgtis pagal šį įsišaknijusį modelį, todėl leiskite jam atlikti vaidmenį, kuriam ši veislė buvo išveista, arba imituokite jį svaidydami kamuolį ar lavindami šuns protą ir kūną per šunų vikrumo kursus, kad šuo psichologiškai jaustųsi gerai.
Rūpinimosi sistema
Žinduolių rūpinimosi sistema išsivystė todėl, kad ryšiai ir rūpinimasis jaunikliais ilgesnį laiką po gimimo suteikė mums konkurencinio pranašumo, palyginti su kitais padarais. Rūpinimosi sistema taip pat suteikė mums emocinės kuriamosios medžiagos, kurios reikia visų rūšių socialiniams santykiams formuoti.
Rūpinimasis nelabai priklauso nuo skirtingų šunų tipų. Skirtumą lemia šuns pirminis vaidmuo, amžius, lytis, individualybė ir netgi dydis. Pavyzdžiui, žaisliniai šunys paprastai yra gerokai labiau emociškai priklausomi nuo šeimininkų, nes buvo veisiami lavinant rūpinimosi sistemą, kad palaikytų mums draugiją. Ganymo šunys – priešingai – labiau linkę laikytis atokiau, nes buvo veisiami prižiūrėti avis ir ožkas pernelyg žmonių nevadovaujami ir su jais nebendraudami. Siekiant suprasti šuns charakterį, svarbu galvoti apie jo veislės istorinę kilmę, atsižvelgti į žmogaus ryšį su šunimis ir kokios įtakos tai galėtų turėti jūsų augintinio emociniams poreikiams.
Žaidimo sistema
Tradiciškai mokslininkai buvo įsitikinę, kad žaidimas tiesiog suteikė saugią galimybę gyvūnams, ypač jauniems, praktikuotis ir išlaikyti medžiojimo bei meilinimosi įgūdžius. Vis dėlto dabar žaidimo sistema pripažįstama kaip pagrindinė emocinė sistema savaime, kuri yra būtina tam, kad gyvūnas nuolat jaustųsi gerai.
Kai jauni šuniukai žaidžia, galite pastebėti, kaip jie išreiškia tam tikrą pirminę plėšrūnams būdingą elgseną. Dažniausiai pastebimi adaptuoti medžioklės instinktai, įskaitant tokį elgesį, kaip tykojimas, vaikymasis, kramsnojimas ir puldinėjimas, o kai kurie kiti veiksmai priskiriami aistrai, pavyzdžiui, kai iš jaudulio šuniukai ima staiga lipti vienas ant kito.
Šunims taip pat labai svarbus fizinis kontaktas. Kai šunys žaidžia tarpusavyje arba su mumis, išsiskiria malonumą teikiančios cheminės medžiagos, vadinamos endorfinais. Kadangi žaisdami šunys atsipalaiduoja, žaidimo sistema taip pat skatina augimą ir gerų socialinių santykių palaikymą.
Skirtingos veislės, skirtingi poreikiai
Ilgus metus trukę šunų elgesio tyrimai padėjo mums geriau suprasti, kaip skirtingiems šunims išsivystė įvairūs poreikiai ir skirtingi charakteriai. Jas galima suskirstyti į devynis aiškius tipus – kiekvienam būdingi atskiri įgimti emociniai poreikiai.
Perskaitykite daugiau apie savo šuns emocinius ir elgesio poreikius, atsižvelgiant į šuns tipą (sarginis šuo, paukštšunis, ganymo šuo, bandos sarginis šuo, terjeras ar taksas, pėdsekys, kurtas, špicas ar žaislinis šuo), ir sužinokite, ką galėtumėte padaryti, kad jūsų šuo būtų sveikas ir patenkintas.