Your Pet, Our Passion.
Pėdsekių priežiūra
Borderkolis, sėdintis ant kalno, ištiesęs liežuvį.

Ganymo šunų priežiūra

Perskaitoma per 8 min.

Ganymo šunys turi daug energijos ir lauke mėgsta būti bet kokiu oru. Jie mėgsta būti dresuojami ir žaisti linksmus žaidimus, bet kaip galite būti tikri, kad šios ypatingos veislės šuo yra laimingas ir patenkintas?

Šiai grupei priklausančių kelių ganymo šunų veislių pavyzdžiai:

  • Borderkoliai.
  • Valų korgiai kardiganai.
  • Barzdotieji koliai.
  • Belgų aviganiai.
  • Vokiečių aviganiai (taip pat žiūrėkite apie sarginius šunis).

Ganymo šunų veislėms būdingi toliau aptarti požymiai

Šie šunys labai energingi, mėgsta ilgus pasivaikščiojimus, budriai stebi ir vaikosi viską, kas juda. Jiems patinka atnešti kamuoliuką ar kitokius numestus žaislus. Ganymo šunys labai dėmesingi jums ir jūsų signalams. Paprastai jie mėgsta, kad būtumėte jų akiratyje. Ganymo šuo mėgaujasi atlygiu paremta dresūra ir labai greitai bei lengvai gali išmokti naujų reakcijų ir triukų, o tai bus puiki jus abu siejanti patirtis.

Ganymo šunų mankšta

Jei jūsų šuns veislė yra viena iš šių, jūsų šuniui patiks būti gamtoje ir ją tyrinėti – tam jis tikrai turės daug ištvermės! Šių ganymo veislių šunų, išveistų ilgai dirbti bet kokiu oru laukuose, kalnuose ir šlaituose, negąsdina drėgnas ar šaltas oras. Jie mėgsta būti vedžiojami bet kokiu metų laiku, todėl jei mėgstate iššūkius, ganymo šuo bus puikus kompanionas lauke.

Nors šie šunys mėgsta fizinę veiklą ir ilgai vaikštinėti, protinė mankšta jiems ne mažiau svarbi. Kasdien tas pats vaikščiojimo maršrutas jūsų sumaniam šuniui gali būti kiek nuobodus, bet jei prireiks koncentracijos ir sutelkti dėmesį pusvalandį mokantis naujų dalykų naujoje aplinkoje, taip pat mokytis atlikti triukus, šuo bus laimingas ir patenkintas. Ganymo veislių šunims svarbi įvairovė, todėl būkite pasirengę vaikščiodami tyrinėti vis kitokią aplinką – kodėl paįvairinimui neapsilankius paplūdimyje, miške, atviruose laukuose ar upės pakrantėje?

Kadangi tokie šunys iš prigimties linkę vaikytis ir ganyti, būtina patikimai išmokyti kvietimo komandų, kad kartu su jumis esantis šuo būtų saugus. Tai tikrai pravers, jei sutiksite gyvulių bandą ar vaikštinėjant šuo nusivys kokį laukinį gyvūną.

Individualus žaidimas

Ganymo šunys yra protingi ir gali išmokti dirbti nepriklausomai nuo savo šeimininko, bet paprastai mėgta, kad jūs – jų „piemuo“ – būtumėte jų akiratyje. Pavyzdžiui, jei dirbate sode ir negalite šuniui mėtyti kamuoliuko, šuo dažnai patenkintas pažais vienas ir pastumdys kamuoliuką pats. Jei paliksite jį vieną be jokio užsiėmimo, šuo neretai pats susiras veiklos: ganyti namuose gyvenančią katę, gaudyti savo uodegą ar loti, kad pakviestų jus su juo pažaisti!

Turėkite omenyje, kad šuo, supratęs, kaip patraukti jūsų dėmesį, taip elgsis vis dažniau, o tai gali tapti problema, todėl būkite tvirti ir nepasiduokite šuns spaudimui!

Žaidimas su ganymo šunimi

Ganymo veislių šunys mėgsta dirbti ir žaisti su žmonėmis. Šiems šunims reikia nemažai laiko, pakankamai daug stimuliacijos kasdien, kuri pakeistų intensyvų darbą su galvijų banda ar avimis. Kadangi šie šunys buvo išveisti dirbti, jie iš prigimties nori būti užsiėmę!

Per lėtesnius pasivaikščiojimus be pavadėlio toks šuo dažnai suka ratus aplink šeimos narius, natūraliai „ganydamas“ visus, kad niekas neatsiliktų. Jiems patinka su jumis žaisti slėpynes: jei pasislepia kas nors iš jūsų grupės, ganymo šunys greitai pastebės dingimą ir nulėks ieškoti pražuvėlio. Vaikams dažnai patinka šis žaidimas, o daugelio ganymo šunų nereikia mokyti, kaip žaisti, nes ieškojimas ir ganymas jiems pavyksta natūraliai.

Šuniui greičiausiai patiks ir žaidimas, kai reikia atnešti numestą daiktą; ypač kai kurie borderkoliai gali be paliovos žaisti atnešdami teniso kamuoliuką ar lėkštę, kad juos jam mestumėte vėl ir vėl! Nesitikėkite, kad pavargęs šuo baigs žaisti: jų entuziazmas reiškia, kad jie nesiliaus, kol jūs nesustosite, todėl pasistenkite neperžengti šuns galimybių ribų. Pernelyg intensyvus šokinėjimas gaudant lėkštę gali sukelti sąnarių problemų, o nesėkmingai nusileisdamas ar staiga sustodamas šuo gali susižaloti, todėl atsižvelkite į šuns amžių, fizinę būklę ir gebėjimus. Nors atrodo natūralu, bet nemeskite šuniui pagalių, nes jie gali sukelti sunkių, o kartais ir gyvybei pavojingų sužalojimų.

Apskritai ganymo šunys yra pakankamai protingi ir greitai mokosi, jei dresūra paremta atlygiu – ir jums patogu, ir šuniui smagu! Mokykite juos bet kokia proga ištisą dieną, kadangi mokantis trumpai, bet dažnai, šuns smegenys veiks efektyviau, nei mokantis ilgiau, bet rečiau. Vis dėlto pasistenkite šuns pernelyg nestimuliuoti, siūlydami vis naujus dalykus – jam irgi reikia laiko pailsėti, kaip ir visiems kitiems, todėl jei šunį kartais paliksite ramybėje, vėliau jam bus smagiau ir jis dirbs geriau.

Emocinis ryšys

Šio tipo šunys kartais stipriai prisiriša prie vieno asmens, bet gali džiaugtis visų savo šeimos narių draugija. Būtų puiku, jei pavyktų pasirūpinti, kad su šunimi žaistų, jį šertų, dresuotų ir mokytų visi šeimos nariai – taip šuo netaps priklausomas nuo vieno asmens. Ganymo šunys taip pat gali užmegzti gerus santykius su kitais namuose gyvenančiais šunimis, o jei bus iš anksto socializuoti ir išmokyti – netgi su katėmis! (Jei auginate vokiečių aviganį, galbūt praverstų paskaityti ir apie sarginius šunis – vokiečių aviganių temperamentas [Nuoroda į straipsnį apie sarginius šunis] gana panašus į šių veislių šunų.)

Protingas jūsų ganymo šuo gerai supranta jūsų nuotaiką ir linkęs gerai reaguoti, kai esate ramūs bei aiškiai parodote savo ketinimus. Pavyzdžiui, pasigirdus garsiam ir netikėtam triukšmui, šuo greičiausiai pažvelgs į jus ir įvertins jūsų reakciją. Jei būsite ramūs, šuo įsitikins, kad neįvyko nieko blogo; tačiau jei atrodysite sunerimę ar pernelyg bandysite šunį raminti, gali būti, kad šuo ateityje bus bailesnis.

Svarbu įtraukti šunį į savo kasdienį gyvenimą – jam patiks vaikštinėti su jumis namie ir kieme, „padėti“, kur tik galės. Savo padėjėjui duokite nedidelių užduočių, pavyzdžiui, sudėti žaislus į dėžę pasibaigus žaidimams arba atnešti įvardytus dalykus (šlepetes, šuns šukas, pavadėlį, laikraštį), kadangi šuo yra lengvai dresuojamas ir labai noriai dirba su jumis. Gerai socializuotą ir išmokytą ganymo šunį galėsite su malonumu vestis į šunis priimančias kavines, parkus, barus ir susitikti su draugais. Žmonėms tikrai patiks jūsų draugiškas ir energingas šuo, o jam tikrai bus skirta daug dėmesio!

Pasibaigus intensyviai dienai, ganymo šuo geriausiai jausis galėdamas išsitiesti jums prie kojų ar šalia jūsų ant sofos, nusnūsti ir pasimėgauti retais perbraukimais per kailį. Šio tipo šunims svarbus fizinis kontaktas, todėl šuo gali padėti galvą jums ant kojų, kelių, ar tiesiog prisiglausti prie jūsų, jei stovite nejudėdami. Už meilumą atsilyginkite šunį reguliariai šukuodami. Kasdien šukuodami ne tik pašalinsite visus nešvarumus, įstrigusius landžiojant pakrūmėmis, bet ir anksti pastebėsite odos ir kailio problemas, be to, tai bus atpalaiduojanti ir jus abu siejanti patirtis.

Dresūra

Kad šuo netaptų priklausomas nuo jūsų nuolatinio fizinio buvimo šalia, savo mylimą šunį svarbu mokyti nuo mažens, antraip gali kilti bėdų dėl išsiskyrimo. Kuo jaunesnį augintinį pratinkite trumpai pabūti vieną, retkarčiais išeidami į kitą kambarį, netgi, jei esate namuose. Ramiame kambaryje įtaisykite patogią, urvą primenančią kambarinę būdą (arba aptvarą) ar jaukų guolį, kur jūsų keturkojis draugas galėtų nusnūsti ar vienas pakramsnoti saugų mėgstamą žaisliuką. Prieš palikdami šunį vieną namuose, visada pavedžiokite, kad šuo nusilengvintų ir būtų pasirengęs atsipalaiduoti. Kad šuo būtų užsiėmęs, paslėpkite gardėsių pripildytą kramtomą žaislą, kad šuniui tektų jo ieškoti, o paskui galėtų su juo žaisti.

Kai kurie ganymo šunys – ypač koliai, būdami meilaus kolių temperamento, siekdami dėmesio gali būti itin atkaklūs. Šunį galima išmokyti, kad tam tikru laikotarpiu dėmesio nebus, pavyzdžiui, kai padedamas koks nors vaizdinis signalas, tarkim, ant durų rankenos pakabinamas šalikas arba ant stalo yra tam tikra dekoracija. Tai tikrai padės sustiprinti jūsų ir šuns tarpusavio ryšį, nes šuo nesitikės dėmesio ir jam neteks nusivilti, jei negalėsite jo duoti. Taip šuo nekels rūpesčių ir gaus tiek dėmesio, kiek norėsite jam skirti, bet netaps nuo jo priklausomas, kad jaustųsi laimingas.

Šie šunys pasižymi stipriais įgimtais saugojimo instinktais, ypač aviganių tipo, pavyzdžiui, vokiečių ir belgų aviganiai – jie dažnai „patruliuoja“ palei kiemo ribas ir budriai reaguoja į bet kokį triukšmą namuose ir lauke. Kad šuo maloniai sutiktų svečius, svarbi nuosekli socializacija nuo mažens visą gyvenimą.

Jei šunį išmokysite nutilti pagal komandą, pasigirdus beldimui į duris, šuo nelos per garsiai, reaguodamas į kiekvieną triukšmą. Jei ganymo šunys pajus grėsmę, jie gali savininkiškai reaguoti į žaislus, ėdalą, guolį ir kitus išteklius (įskaitant jus), dėl to taip pat svarbi ankstyva socializacija. Išmokyti šunį „atiduoti“ savo žaislą (ar bet kokį kitą prašomą daiktą) yra gana lengva, jei mainais pasiūlysite ką nors geresnio, pavyzdžiui, gardėsį! Daugiau informacijos žr. mūsų puslapyje apie sarginius šunis.

Ganymo šunų mityba

Dauguma ganymo šunų ne taip labai domisi ėdalu, kaip kitų tipų šunys, bet mokantis naujų dalykų, kaip atlygis duodamas ėdalas, o ypač jiems patiks retai duodami vertingi gardėsiai.

Jei jūsų šunį ėdalas nelabai motyvuoja, pabandykite jį tiesiog pagirti žodžiais, kad šuo labiau stengtųsi. Kai kurie ganymo šunys labai stengiasi dirbti mokydamiesi naujų triukų, kad tik paskui galėtų grįžti prie žaidimo su mėgstamu tampomu žaislu ar kamuoliuku. Eksperimentuokite ir išsiaiškinkite, kas labiausiai veikia jūsų šuns atveju, ir bandykite įvairų atlygį, kad šuo neprarastų susidomėjimo ir jums abiem būtų smagu.

Jei šunį šeriate sausuoju ėdalu, apie ketvirtį dienos normos galite naudoti kaip atlygį dresuodami, jei ėdalas šunį motyvuoja – niekas taip nesudomins, kaip gardus skanėstas! Kitą ketvirtadalį galite sudėti į saugius žaislus, iš kurių gardėsius šuo galėtų išsiimti – jis galės su jais žaisti visą dieną kambaryje ir lauke. Dar vieną ketvirtadalį sausomis dienomis galite išbarstyti lauke, kad šuo ieškotų ėdalo – tai jam bus smagus užsiėmimas.

Tokiu būdu šeriant šunį jis turės užsidirbti ėdalą, todėl jausis patenkintas ir ilgiau bus užsiėmęs. Likusį dienos normos kiekį reikėtų padalyti dviem šėrimams per dieną (ryte ir vakare), kad šuo visada žinotų, jog jūs esate pagrindinis ėdalo tiekėjas. Paprašykite visų šeimos narių pakaitomis atlikti šį vaidmenį, kad visi sustiprintų ryšį su šunimi.

Jei šunį šeriate šlapiuoju šunų ėdalu, kaip atlygį už mokymąsi rinkitės patogesnius gardėsius, bet nepamirškite jų įskaičiuoti, apskaičiuodami šuns dienos ėdalo normą. Šunį geriausia šerti bent du kartus per dieną, bet tik vieną kartą būtina didelė porcija. Pusę normos galima padalyti į mažesnes dalis ir pasilikti „aktyvesniam“ šėrimui, kad šuo turėtų maistą susirasti – taip bus daug smagiau!

Šunį galima išmokyti prieš šeriant atnešti savo dubenėlį (nebent jis keraminis ir per sunkus). Netgi galima eiti dar toliau ir daugelį ganymo šunų išmokyti po to padėti išplautą dubenėlį į spintelę.

Kol laikotės kasdienio šėrimo rekomendacijų (jas rasite ant šunų ėdalo pakuočių) ir stebite šuns svorį, galite nesijaudinti, kad galiausiai pagrindiniam šėrimui liko nedaug ėdalo. Jei šeriate savo šunį visaverčiu ėdalu ir duodate rekomenduojamą kasdienę normą, šuo gaus visų reikiamų maisto medžiagų, kad būtų stiprus.

Tiesiog laikykitės šių patarimų, kad jūsų nepakartojamas ganymo šuo jaustųsi laimingas ir patenkintas – naudos bus ne tik šuniui, bet ir visai jūsų šeimai, nes turėsite ištikimą ir energingą kompanioną daugelį metų.