Your Pet, Our Passion.
Katė sėdi ir žiūri aukštyn

Kačiuko arba katės dresavimas

Perskaitoma per 8 min.

Nors dresavimas tradiciškai dažniau siejamas su šunimis, ir katę galima kai ko išmokyti! Katė išmoks atpažinti savo vardą ir prieiti prie jūsų pakviesta! Kad augintinė įgytų šių įgūdžių, svarbu pradėti mokyti jau nuo mažens ir kuo greičiau.

Kaip išugdyti kačiuko socialinius įgūdžius

Kačiukų dresavimas prasideda nuo socialinių įgūdžių ugdymo – kuo daugiau tokios patirties jie turės jauname amžiuje, tuo mažiau šoko patirs užaugę. Kai tik pradės vaikščioti be mamos pagalbos, kačiukai naujas patirtis pasitiks su pasitikėjimu ir smalsumu, kuriuo taip garsėja katės! Mažiausiai baimę kačiukai jaučia būdami 3–7 savaičių amžiaus, taigi jie bus atviresni ir naujas patirtis bei pokyčius įsileis į savo aplinką. Pasibaigus šiam amžiaus tarpsniui kačiukai pasidaro atsargesni, taigi labai svarbu, kad veisėjas arba gyvūnų prieglauda kuo daugiau jūsų kačiuką išdresuotų dar iki jums ji pasiimant, geriausia 8–13 savaičių amžiaus (priklauso nuo veislės ir veisėjo).

Žinoma, emocinė jūsų kačiuko raida 12 amžiaus savaitę nesustoja, taigi galite dresavimą tęsti ir parsivežę kačiuką namo. Išbandykite keletą šių patarimų, kad dar labiau paskatintumėte savo kačiuko raidą:

  • Kvieskitės į svečius draugus. Taip padėsite kačiukui priprasti prie pačių įvairiausių žmonių – skirtingo amžiaus, lyčių, ūgio, plaukų spalvos ir panašiai!
  • Jeigu neturite vaikų, pasikvieskite jų į svečius, būtinai pamokykite juos, kaip elgtis su kačiuku, ypač jei susitinka su jais pirmą kartą.
  • Gal pažįstate žmogų, auginantį šunį, kuris draugiškai elgiasi su katėmis. Jeigu taip, paprašykite atsivesti savo šunį į svečius, kad susipažintų su jūsų kačiuku. Šuo turi būti gerai išauklėtas ir gebėti atlikti komandą „tupėt!“, net jeigu nauja pažintis sukeltų daug jaudulio!
  • Dresuojamą jauną kačiuką vežkitės mašina trumpoms kelionėms, kad nuo mažens priprastų keliauti mašina. Kai grįšite namo, pasiūlykite kokį nors skanėstą, kad kačiukas keliones susietų su teigiamais dalykais.

Kaip pradėti dresuoti kačiuką

Kai tik jūsų katė perpras pagrindinius socialinius įgūdžius, galite pradėti mokyti savo kačiuką kitų dalykų. Prieš pradedant rekomenduojama atlikti išsamią sveikatos patikrą pas veterinarą ir įsitikinti, kad kačiukas neturi jokių sveikatos problemų, kurios galėtų kelti sunkumų dresuojant.

Tikėkimės, kad jūsų katės sveikata kuo puikiausia ir galite pradėti mokyti ją kelių naudingų triukų. Keletas bendro pobūdžio patarimų padės jums ir jūsų kačiukui ar katei iš dresavimo sesijos išpešti daugiausia naudos:

  • Pabrėžkite vartojamą žodinę komandą, kai mokote katę ką nors daryti (pavyzdžiui, „tupėt“), tardami ją aiškiai ir su pasitikėjimu bei pastiprindami ją teigiamu pagyrimu, pavyzdžiui, „tupėt, gerai, tupėt“.
  • Mokomą kačiuką skatinkite atsilygindami skanėstais. Argi jūs nesistengtumėte labiau, jei žinotumėte, kad jūsų laukia gardėsis?
  • Duodami gardėsį ir spragtelėdami spragtuku („klikeriu“) arba skimbtelėdami nešaižiu varpeliu padėsite katei tą garsą susieti su atlygiu – vėliau ji mokės atlikti užduotį vien išgirdusi tą garsą.
  • Dresuokite kačiuką ar katę prieš šėrimą, nes prisiėdusią katę paskatinti gardėsiu nebus taip lengva. Vis dėlto neverskite jos „badauti“, kad priverstumėte noriau mokytis – alkana katė greitai praranda kantrybę!
  • Pasirūpinkite, kad aplink nebūtų triukšmo, pvz., televizoriaus arba garso aparatūros, ir katė galėtų geriau susikaupti.
  • Užsiėmimai turėtų būti trumpi – užbaikite juos, kol katei dar nenusibodo arba kol ji dar nepavargo. Tęskite užsiėmimus ne ilgiau kaip 15 minučių, kad jūsų mokinė neišvargtų.
  • Pamokėlės turėtų būti nuoseklios – tas pat mokytojas (jūs arba specialistas, jei į jį kreipėtės), tos pačios užuominos, signalai ir toks pat atlygis.
  • Palaukite, kol katė įgis vieną įgūdį ir tik tada pradėkite ją mokyti kito, antraip jai gali būti per sunku.
  • Stenkitės mokyti kasdien po 10 minučių – pavieniais užsiėmimais gali nepavykti pasiekti norimų rezultatų ir katę tai gali trikdyti.
  • Turėkite kantrybės! Dresūrai tikrai reikia laiko, tad per kiekvieną užsiėmimą labai girkite savo augintinę ir skatinkite ją atlygiu už gerą elgesį. Jei katė padaro ką nors ne taip, tvirtai pasakykite „ne“ ir tik tada nurodykite jai, ką toliau daryti. Pavyzdžiui, jei ji nuo kokio nors paviršiaus nuspiria daiktus, pasakykite „ne“ ir pamosuokite žaisliuku, kad ji verčiau žaistų su juo ir nemėtytų daiktų.

Jau aptarėme pagrindinius kačiuko ar katės dresūros klausimus, toliau galima kalbėti apie tai, kaip išmokyti katę konkrečių užduočių. Teprasideda linksmybės!

Duoti savo katei vardą – tikrai maloni patirtis visiems šeimos nariams, taigi, kai išrinksite vardą, kuris patiks visiems, norėsite jį tarti kuo dažniau! Tai puiku, nes kuo dažniau vartosite katės vardą, tuo greičiau ji supras, kad tas vardas yra jos.

Tarkite savo kačiuko ar katės vardą smagių užsiėmimų metu kuo dažniau, pavyzdžiui, kai katė ėda arba kai ją glostote ar su ja žaidžiate.

Jeigu katė elgiasi netinkamai, niekada netarkite jos vardo. Antraip katė savo vardą susies su neigiamais dalykais ir gali neatbėgti taip greitai, kaip norėtumėte, kai pašauksite ją vardu. Tai ypač svarbu į lauką išleidžiamoms katėms.

Nors įgimti instinktai skatins katę gamtinius reikalus atlikti lauke, ji nesunkiai gali priprasti naudoti dėžutę su kraiku, ypač jeigu to mokoma nuo mažumės. Vyresnės katės taip pat gali priprasti prie dėžutės su kraiku, net jeigu niekada anksčiau tokios nenaudojo, mat jų sąnariai su amžiumi darosi ne tokie judrūs ir į lauką eiti joms norisi vis mažiau. Yra keli etapai, padėsiantys katei išmokti naudotis dėžute su kraiku.

Kai kurie namo parsivežti kačiukai jau gali būti išmokyti naudotis dėžute su kraiku, bet jeigu ne, galėsite patys kačiuką išdresuoti. Kad išmokytumėte kačiuką naudotis dėžute su kraiku, švelniai įkelkite jį į dėžutę po to, kai paėda, pabunda iš miego ar kai pastebite jį uostinėjant, kasant ar rausiant ant grindų – tai gali būti ženklas, kad jis nori į tualetą! Išmokyti kates naudotis tualetu kartais gali užimti šiek tiek laiko, tad būkite kantrūs ir nuoseklūs.

Dresuodami kačiuką naudokite plastikinę dėžutę žemomis sienelėmis, kad jam būtų paprasta įlipti. Vėliau, kačiukui paaugus, šią dėžutę pakeisite didesne ir gilesne dėžute, kad jam pakaktų vietos apsisukti, o išlipant dėžutė neapvirstų. Jeigu norėtumėte atsikratyti kvapų bei nutekėjimų ir suteikti savo suaugusiai katei daugiau privatumo atliekant tualeto reikalus, galite naudoti ir užtveriamą dėžutę, tačiau uždara erdvė kai kurioms katėms kelia nerimą ir joms gali nepatikti ja naudotis.

Kai kurioms katėms patinka tam tikra kraiko rūšis. Kai kurioms katėms patiks sušokantis kasamas kraikas, kitoms labiau tiks minkštesnis, smulkesnių granulių – ypač į lauką neinančioms katėms, kurių pėdutės švelnesnės, bei vyresnėms katėms, sergančioms artritu. Jeigu turite pakeisti naudojamą kraiką, darykite tai lėtai, kad katei nebūtų didelio netikėtumo ir jos neatbaidytumėte. Taip pat venkite kraiko ar dėžutės paklotų su kvapais, nes jie gali sudirginti jautrią katės uoslę ir atgrasyti nuo dėžutės su kraiku naudojimo. Vadovaukitės ant kraiko pakuotės pateikiamomis instrukcijomis dėl rekomenduojamo kraiko gylio; pasirūpinkite, kad katei pakaktų gylio kasti. Pakloję laikraštį po dėžute, lengviau surinksite išbyrėjusį kraiką.

Vienai katei namuose turėtų būti viena dėžutė ir dar viena papildoma. Kiekvieną dėžutę laikykite ramioje vietoje, kur katė galėtų ramiai atlikti gamtinius reikalus atokiai nuo tos vietos, kur ji ėda ir laka. Pasirūpinkite, kad dėžutė visada būtų lengvai prieinama, ypač jeigu jūsų katė visą dieną būna patalpoje. Kadangi katės yra labai švarūs gyvūnai, jos kentės kiek gali, jeigu neturės vietos atlikti gamtinių reikalų, o tai gali būti labai nemalonu ir gali sukelti sveikatos problemų.

Katės iš prigimties labai švarios, todėl vargu ar norės naudoti dėžutę su kraiku, kurioje jau ne kartą atliko gamtinius reikalus. Kai kuriais atvejais katės kraiku naudojasi tik vieną kartą. Iš kai kurio sušokančio kraiko lengviau pašalinti išmatas ir sulipusius drėgnus gabalus – tai daryti reikia kasdien. Jeigu naudojate nesušokantį kraiką, dėžutę tuštinkite bent kartą per savaitę ar dažniau ir išplaukite dėžutę karštu vandeniu ir plovikliu. Venkite naudoti dezinfekantus, nes jie katėms gali būti nuodingi.

Jeigu laukiatės, niekada netvarkykite nešvaraus kraiko, kad išvengtumėte toksoplazmozės – tai infekcija, kurią galite perduoti savo negimusiam kūdikiui.

Jeigu išmokėte savo kačiuką ar katę naudotis dėžute su kraiku, bet pastebite, kad ji ir toliau šlapinasi kitur namuose, tai gali būti kačių apatinių šlapimo takų (AŠT) ligos požymis. Ši liga gali būti skausminga ir net pavojinga, todėl pasitarkite su savo veterinaru, jeigu nerimaujate dėl to ar dėl bet kurios kitos sveikatos bėdos.

Labai svarbi kačiukų dresavimo dalis – parodyti jiems, kada ir kur jie gali draskyti nagus, kad nenukentėtų jūsų sofa!

Draskyklė gali būti tam tinkamas paviršius patenkinti bet kokiam katės poreikiui pasidraskyti, vis dėlto gali tekti katę išmokyti ja naudotis. Iš pradžių parodykite savo kačiukui ar katei draskyklę ir patampykite apie ją žaisliuką, kad paskatintumėte katę žaisti – kai jos nagai palies draskyklę, ji greitai turėtų suprasti, kam ji tinkama.

Taip pat galite pamėginti švelniai kilstelėti savo augintinės priekines letenas ir braukti jomis žemyn, imituodami draskymo judesius. Taip parodysite katei, kaip naudotis draskykle, ir ji greitai turėtų išbandyti ją pati. Ant draskyklės padėję šiek tiek katžolių taip pat galite greičiau prisikviesti savo augintinę prie draskyklės!

Kai katė naudojasi draskykle, girkite ją ir skatinkite. Kvapas, kurį katė paliks ant draskyklės po paskutinio draskymo, turėtų vėl patraukti ją ateityje.

Kaip ir maži vaikai, kačiukai kupini smalsumo, susidomėjimo ir energijos! Todėl gali būti, kad jis sunkiai nustygs vienoje vietoje arba bus neramus, kai jį glostysite, kad ir kaip jus myli. Panašiai elgiasi ir vyresnės katės, kurias galbūt išgelbėjote, nes jos pratinasi prie naujos aplinkos ir naujos šeimos, todėl labiau norės tyrinėti aplinką, o ne miegoti jums ant kelių.

Duokite savo katei laiko užaugti arba prisitaikyti, neverskite jos tupėti ramiai ir neimkite jos ant rankų, kai ji to nenori. Skirdami šiek tiek laiko, supratimo ir eidami į kompromisus pamatysite, kad jūsų katė nori glaustytis ne mažiau negu jūs!