Katės yra nuostabūs augintiniai ir, nors dažniausiai jų elgesys priverčia mus juoktis ir šypsotis, kai kurie jų veiksmai gali pasirodyti keisti ir net šiek tiek nedraugiški! Pavyzdžiui, katės čiurškia šlapimą, o tai nemalonu, jei vyksta namuose. Jei čiurškimas sukelia problemų, geriausia jas spręsti bandant suprasti savo katės elgesį, o tada imtis priežasties.
Kačių teritorijos žymėjimas
Teritorija katėms labai svarbi, ypač namuose, kur jos nori jaustis saugiai. Juk namuose gyvena draugai, čia yra žaislai, čia jos šeriamos – nenuostabu, kad katės nori būti viso to šeimininkės! Katės savo teritoriją žymi ant skruostų, virš akių ir virš smakro esančiomis liaukomis, kai yra patenkintos.
Kai matote jas švelniai besitrinančias į jūsų kojas ar baldus, jos palieka savo žymę toje vietoje, kurioje jaučiasi geriausiai. Kadangi kačių paliekamo kvapo beveik neužuodžiame ir toks žymėjimas nesukelia problemų, esame linkę dėl to nesijaudinti. Teritorijos žymėjimą galite laikyti teigiamu ženklu, rodančiu, kad katė gyvena mylinčių šeimininkų namuose ir yra laiminga.
Kodėl katės žymi teritoriją šlapimu?
Teritorijos žymėjimas šlapimu yra kita žymėjimo rūšis, daugiausia naudojama lauke, kur didesnė konkurencija su kitomis katėmis. Tada katės teritorijai žymėti ne trina snukutį, o čiurškia šlapimą, skleidžiantį individualų kvapą.
Lauke katės kartais čiurškia šlapimą ant medžių, gyvatvorių ir tvorų – tai jos daro nosies aukštyje, kad užuostų kitos pro šalį einančios katės. Šis šlapimas teikia informaciją apie katės amžių, lytį, sveikatą, aktyvumą ir teritorijos ribas – tai lyg katės asmeninė vizitinė kortelė! Taip žymėdama teritoriją katė siekia pranešti kitoms katėms, kad čia yra jos plotas, ir taip išvengti painiavos bei fizinio susidūrimo.
Teritorijos žymėjimas šlapimu lauke nesukelia problemų. Tiesą sakant, tai visiškai natūralu. Tačiau, jei katė pradeda teritoriją šlapimu žymėti namuose, tai paprastai rodo, kad ji dėl nerimauja ir kad egzistuoja priežastis, dėl kurios ji dažniau nori pažymėti savo teritoriją. Gali būti, kad katės, kurios šlapimu žymi durų staktas, užuolaidas ir palanges, bijo ko nors, ką pamatė lauke. Jei katė pradeda šlapimu žymėti kėdžių kojas, lovas ir tualetinius staliukus, gali būti, kad ji jaučiasi šiek tiek nesaugi ir stengiasi paskleisti daugiau savo kvapo, kad imtų labiau pasitikėti savimi.
Jei katė šlapimu žymi teritoriją patalpoje, o jūs nežinote kodėl, pasitarkite su veterinaru, kad išsiaiškintumėte galimas priežastis ir būdus, padėsiančius katei būti laiminga ir žymėti teritoriją meiliu trynimusi. Veterinaras galės jums patarti, kaip apsisaugoti, kad katė nežymėtų teritorijos šlapimu, ir galbūt patars kreiptis į kačių elgsenos specialistą, kuris jums padės suprasti, kas paskatino katės elgesio pokyčius.
Kadangi teritorijos žymėjimas šlapimu namuose rodo, kad jūsų katė jaučiasi įbauginta, nereikia jos gąsdinti ir barti. Jei rėksite ant augintinės už žymėjimą, ji gali dar labiau įsitempti ir dažniau čiurkšti šlapimą. Savaime suprantama, ne to norite savo katei ar namams!
Jei jums įdomu, ką daryti, kad žymėjimas šlapimu liautųsi, pirmiausia pagalvokite, kas katei sukelia stresą. Pavyzdžiui, gal kaimynystėje atsirado nauja katė ar namuose atlikote pakeitimų? Streso priežastis gali būti vienas iš toliau pateiktų dalykų.
- Jūsų katė gali jaustis įbauginta, jei aplinkui yra daug kačių. Jei kaimynystėje yra daug kitų kačių, pasirūpinkite, kad katės durelės būtų saugios (magnetinės arba su mikroschema) ir neleistų joms patekti į jūsų ir jūsų katės namus.
- Jei pastebėsite kokių nors nuolatinių įsibrovėlių, pabandykite juos nuvaryti šalin, kad nebelįstų į jūsų katės asmeninę erdvę.
- Neseniai įsigijote ar praradote kitą katę? Pasirūpinkite, kad turima katė tebesijaustų saugi ir žinotų, kad jos ėdalas, vanduo, kraiko dėžutė, guolis ir žaislai tebepriklauso jai ir neatiteks naujokui arba nebus išmesti nugaišus kitam augintiniui. Gali tekti ypatinguosius katės daiktus išdėlioti keliose vietose, kad ją nuramintumėte. Sužinokite daugiau apie tai, kaip namuose priimti naują katę.
- Įsigijote naujus baldus, atlikote remontą ar persikėlėte į naujus namus? Visa tai gali katei kelti nerimą ir padidinti teritorijos žymėjimo šlapimu tikimybę, todėl pamažu supažindinkite ją su naujovėmis ir duokite laiko prisitaikyti.
- Taip pat galite katės snukutį šiek tiek patrinti minkštu audeklu, kad šis prisigertų natūralių feromonų, ir perbraukti juo baldus ar nežinomas vietas katės aukštyje. Taip paskleisite jos kvapą ir padėsite katei savo aplinkoje jaustis saugiau.
- Pasiteiraukite veterinaro apie sintetinius kačių feromonus, kuriuos galima naudoti panašiai. Jie gali būti naudingi sprendžiant streso sukeltas problemas.
Kai kurios katės žymi teritoriją šlapimu patalpoje, nes turi sveikatos problemų. Todėl, jei jūsų katė taip daro, nuvežkite ją pas veterinarą, kad patikrintų. Pavyzdžiui, dažnai pasitaikanti išgydoma kačių apatinių šlapimo takų (AŠT) liga gali būti pavojinga gyvybei, jei į ją nekreipiama dėmesio. Paprastai ji sukelia visišką ar dalinį šlapimo takų užsikimšimą, todėl šlapintis sunku arba beveik neįmanoma. Apatinių šlapimo takų ligos priežastys ir gydymas labai skiriasi nuo teritorijos žymėjimo šlapimu priežasčių, todėl protinga pasitarti su veterinaru, jei manote, kad šlapimo čiurškimą skatina sveikatos problemos, o ne emocijos.
Katės šlapimu dažnai žymi tą patį plotą, taigi, jei pastebėsite tam tikrą modelį, patikrinkite to ploto spalvos atsparumą, paskui kruopščiai tą plotą nuvalykite 10 % biologinių skalbimo miltelių tirpalu, nuplaukite šaltu vandeniu ir palaukite, kol išdžius. Tada papurkškite spiritu (galite įsigyti veterinarijos klinikoje arba vaistinėje) ir vėl palaukite, kol išdžius. Plotas dabar turėtų būti bekvapis ir švarus!