Dauguma kačių mėgsta būti namuose, todėl kelionė su jomis kur nors kitur gali būti nervinga. Kai kurios kelionės neišvengiamas, todėl keliaujant su katėmis svarbu žinoti, kaip padaryti, kad jūsų draugė katė jaustųsi patogiai.
Dauguma kačių mėgsta būti namuose, todėl kelionės joms gali sukelti stresą. Keliaujant su katėmis svarbu žinoti, kaip padaryti, kad katė jaustųsi patogiai. Pateikiame keletą patarimų, kad kelionės su katėmis būtų sklandžios.
Katės kelionė automobiliu
Geriausia pradėti nuo žinių apie kelionę su kate automobiliu. Jeigu jūs pasitikite savimi, išlaikote savitvardą ir žinote, kaip nuraminti katę, kelionė tiek jums, tiek katei nesukels daug įtampos.
Svarbiausia jūsų bagažo dalis – be katės, be abejo, – yra transportavimo dėžė. Niekada nevežkite palaidos katės automobilyje – katė gali blaškyti vairuotojo dėmesį, todėl visiems bus saugiau, jei katė bus uždaryta, be to, palaida katė gali lengvai pabėgti vos pravėrus automobilio duris ar langus.
Kadangi visą kelionę katė turi likti transportavimo dėžėje, pasirūpinkite, kad dėžė būtų tvirta, saugi, lengvai valoma (atsitikus nelaimei) ir pakankamai didelė jūsų katei. Tai gali būti dėžė iš plastiko, vielinis narvas ar pintas krepšys, tačiau nesusigundykite panaudoti kartoninės dėžės, nes katei nusišlapinus ji išteš ir iširs gabalais. Nors gali atrodyti, kad pasirinkdami didžiausią transportavimo dėžę darote augintiniui paslaugą, tačiau kai kurios katės mėgsta įsitaisyti jaukiau, o per didelė erdvė jas verčia jaustis nesaugiai. Be abejo, jūs nenorite, kad jūsų brangiam „kroviniui“ būtų ankšta, todėl rinkitės atidžiai.
Jeigu katę į naują transportavimo dėžę įdėsite paskutinę minutę, tai joms gali sukelti didelį nerimą ir stresą; kiekviena katė skirtinga, tačiau daugelis jų nemėgsta būti verčiamos lįsti į dėžę tada, kai jos mažiausiai to nori! Kad padėtumėte katei priprasti prie transportavimo dėžės, supažindinkite ją su dėže gerokai iš anksto. Kuo daugiau laiko jos turės su ja apsiprasti, tuo joms bus lengviau joje keliauti. Geras būdas pripratinti savo katę prie transportavimo dėžės – palikti ją ant grindų atidarytą likus kelioms dienoms ar net savaitėms iki kelionės. Minkštas patiesalas, gardūs katžolės skanėstai ir pažįstami kvapai yra patrauklūs bei viliojantys ir jie skatina katę patogiai įsitaisyti dėžėje ir laikyti ją saugia vieta. Skrydžiams skirtos plastikinės transportavimo dėžės gali būti išardomos, todėl smalsios katės mėgsta į jas įšokti ir patyrinėti.
Išsprendę transportavimo dėžės klausimą būsite padarę pirmąjį žingsnį saugios kelionės su kate link.
Veterinarijos klinikoje ar naminių gyvūnų parduotuvėje įsigykite katėms skirtų feromonų ir papurkškite jais transportavimo dėžės vidų prieš perkeldami į ją katę – tai padės joms nusiraminti. Padarykite transportavimo dėžę kuo labiau mielesnę katei – įdėkite jai žinomą patiesalą ar mėgstamiausią žaislą.
Prie kelionių automobiliu katę pratinkite pamažu, galbūt iš pradžių apvažiuokite kvartalą. Tada po truputį galite ilginti kelionės trukmę, nepamiršdami dėmesio ir skanėstų katei po kelionės. Idealiu atveju taip pratinti reikėtų pradėti kačiukus, kad augintiniai priprastų keliauti nuo mažų dienų. Iš pradžių katė gali būti balsinga, tačiau paprastai nurimsta automobiliui pajudėjus.
Jeigu žinote, kad jūsų katė yra ypač nervinga keliautoja, tačiau jums vis tiek reikia ją kažkur nuvežti automobiliu, prieš kelionę pasitarkite su veterinaru. Galbūt veterinaras skirs specialių vaistų, kad katė atsipalaiduotų.
- Valandą ar dvi prieš kelionę neduokite katei nieko ėsti. Dėl pilno skrandžio joms gali pasidaryti bloga, todėl ateityje jos dar labiau nemėgs keliauti.
- Jeigu automobiliu vežate katę, padėkite transportavimo dėžę taip, kad katė neblaškytų vairuotojo dėmesio ir kad dėžė laisvai nejudėtų, jeigu kartais tektų staiga stabdyti. Patartina po dėže ar krepšiu patiesti neperšlampamą patiesalą, jeigu įvyktų nelaimė.
- Tam taip pat pasiruoškite – turėkite popierinių rankšluosčių, plastikinių šiukšlių maišų ir naminiams gyvūnams nepavojingų dezinfekantų – atsarga gėdos nedaro!
- Jeigu naudojate vielinį narvą, kuriame katė gali matyti iš visų pusių, patartina užkloti narvą antklode ar audinio skiaute, kad ji pasijustų lyg jaukiame guolyje.
- Pasirūpinkite, kad jūsų katei būtų ne per karšta ir ne per šalta. Įsitikinus, kad katė saugiai tupi dėžėje, galima šiek tiek praverti automobilio langą, kad katė gautų šviežio oro. Niekada nepalikite katės automobilyje karštą dieną, net kelioms minutėms. Automobiliai įkaista greičiau, nei jūs manote, net palyginti nekarštomis dienomis, todėl išties neverta rizikuoti savo katės gyvybe.
- Jeigu planuojate ilgą kelionę automobiliu (dviejų ar daugiau valandų), verta įsigyti transportavimo dėžę kartu su katės tualetu ir pasiimti vandens dubenėlį ar buteliuką. Jeigu dėl kokių nors priežasčių kelionės metu reikia atidaryti katės dėžę, įsitikinkite, ar uždarėte visus automobilio langus ir duris, – juk nenorite, kad jūsų katė pabėgtų, ypač nežinomoje vietovėje.
Katės kelionė lėktuvu
Tikėtina, kad kelionės lėktuvu su kate bus retos. Tačiau toks skrydis su kate – nesvarbu, ar skrendate atostogauti, ar persikraustote, turi būti kruopščiai suplanuotas.
Prieš rezervuojant skrydį, būtina atlikti tyrimą ir tam tikrus veiksmus:
- Pirmiausia turite apsilankyti Aplinkos, maisto ir kaimo reikalų departamento (DEFRA) interneto svetainėje, kad išsiaiškintumėte įvažiavimo į šalį, į kurią ketinate vykti, reikalavimus.
- Jeigu su kate keliaujate Europoje, jums taip pat reikėtų žinoti apie Augintinių kelionių sistemą (PETS).
- Veterinarijos klinikoje apsilankykite gerokai anksčiau (mažiausiai likus 7–8 mėn. iki kelionės), nes jūsų augintiniui gali reikėti specialių skiepų ar pažymų pagal tos šalies, į kurią vykstate, reikalavimus. Kai kurios šalys reikalauja sveikatos pažymos, išduotos veterinaro likus 24–48 val. iki kelionės.
- Dėl skrydžio su kate pasitarkite su oro linijų bendrovės darbuotoju, kad sužinotumėte, kokia jų skrydžių su augintiniais politika. Konkrečiai klauskite, kur jūsų katė bus skrydžio metu (greičiausiai krovinių skyriuje), kokius reikalavimus turi atitikti katės krepšys, kaip dažnai bus šeriama ir ar yra nustatytos taisyklės dėl katės amžiaus ir sveikatos būklės. Nerekomenduojama (ir iš tiesų gal net neleidžiama) keliauti su jaunesniu nei 3 mėnesių amžiaus kačiuku, vyresnio amžiaus kate, besilaukiančia kate ar prastos sveikatos būklės kate.
- Jeigu ketinate keliauti į užsienį su daugiau nei viena kate, patartina jas gabenti atskirose transportavimo dėžėse. Net geriausi draugai gali vienas kitam įgrysti ilgo skrydžio metu!
- Pasirūpinkite, kad oro linijų bendrovė žinotų, jog ketinate keliauti su kate ir klauskite jų patarimo. Tarptautinės oro transporto asociacijos (IATA) interneto svetainėje taip pat pateikiama naudingos informacijos augintinių šeimininkams.
- Pasistenkite suorganizuoti kiek įmanoma tiesioginį skrydį su kate, kad ji kuo rečiau būtų perkeliama iš vieno lėktuvo į kitą, taip pat atidžiai rinkitės skrydžio laiką, kad neatvyktumėte tuo paros metu, kai labai karšta arba labai šalta.
- Kai kurie lėktuvai negali gabenti gyvūnų, tad pasitikrinkite, ar skrisite tuo pačiu lėktuvu kaip ir jūsų augintinis.
Nors esate labai užsiėmę paskutinę minutę pakuodami savo daiktus, nepamirškite kelių praktinių dalykų, kaip pasiruošti skrydžiui su kate:
- Jeigu turite gauti sveikatos pažymą arba nerimaujate dėl to, kaip katė atlaikys kelionę, likus kelioms dienoms iki skrydžio apsilankykite pas veterinarą. Jeigu veterinaras patars sedaciją, prieš kelionę gali tekti patikrinti, ar tai nesukels šalutinio poveikio (sedacija gali turėti įtakos tam, kaip katės organizmas susidoroja su temperatūros pokyčiais, todėl ji iš tiesų gali katę padaryti dar neramesnę ir sukelti daugiau žalos nei naudos).
- Patikrinkite, ar informacija katės skrydžio biliete sutampa su informacija jūsų skrydžio biliete. Jeigu nesutampa, nedelsdami susisiekite su oro linijų bendrove.
- Paruoškite katės transportavimo dėžę ir ant jos aiškiai nurodykite informaciją apie katę ir jūsų skrydžio duomenis. Prisekite 24 val. šėrimo grafiką, jei dėl kokių nors priežasčių jūs ir katė į vietą atvyktumėte skirtingu metu.
- Įsigykite laikiną katės antkaklio tapatybės ženklelį, kuriame nurodykite vietos, į kurią vykstate, adresą ir kontaktinius telefonų numerius. Katė turėtų segėti šį antkaklį kelionės metu ir tol, kol viešite užsienyje.
Galiausiai, pasirūpinkite, kad katei kelionė būtų kuo patogesnė:
- Pripratinkite katę prie transportavimo dėžės palikdami ją katės mėgstamoje vietoje namuose, viduje patieskite katei patinkantį patiesalą ir įdėkite skanėstų.
- Jeigu skrendate su kate, į oro uostą atvykite pakankamai anksti, kad būtumėte ramūs. Būtų puiku, kad katė būtų paėdusi daug anksčiau (rekomenduojama nebešerti katės likus 2–4 valandoms iki kelionės, kad katei nepasidarytų bloga), pasinaudojusi kraiko dėžute ir ramiai pasiruošusi kelionei.
Kelionės su kate lėktuvu ar automobiliu gali kelti stresą, tačiau kuo geriau pasiruošite ir kuo ramesni būsite, tuo patogiau jausis jūsų katė.