Katėms patinka gyventi jūsų namuose. Tai pažįstama ir maloni vieta, kur jos gali saugiai jaustis ir atsipalaiduoti.
Kraustantis į kitus namus tikrai bus daug įtampos bei pasimetimo – ir jums, ir jūsų katei! Tačiau daug ką galite padaryti, kad kraustantis ir persikrausčius katė jaustųsi ramesnė, jai būtų patogu naujoje aplinkoje.
Artėjant didžiajam kraustymuisi, jūsų namuose bičiulei katei pasidarys neramu – gali bauginti pakuojamos dėžės, ateinantys ir išeinantys nepažįstami žmonės, nauji kvapai ir tuštėjantys anksčiau gerai pažįstami kambariai. Jei katė įpratusi pagyventi kokių nors pažįstamų ar draugų namuose arba gyvūnų viešbutyje, galbūt vertėtų ją trumpam apgyvendinti ten, kad ji patirtų mažiau įtampos. Jei nusprendėte katę apgyvendinti gyvūnų viešbutyje, užsisakykite jį gerokai iš anksto ir pasirūpinkite, kad ji būtų paskiepyta visais galiojančiais skiepais. Perskaitykite mūsų straipsnį apie kačių aukles ir gyvūnų viešbučius, jame rasite daugiau naudingų patarimų.
Jei kraustydamiesi norite, kad katė būtų su jumis, skirkite jai ramų kambarį savo senuose namuose ir nelieskite jo iki pat paskutinės minutės. Leiskite jai priprasti prie to kambario maždaug savaitę iki išsikraustant – padėkite ten jos guolį, kraiko dėžutę, ėdalą ir vandens dubenėlius. Netrukus jis taps jai tarsi namais namuose ir prieglobsčiu nuo šurmulio ir bruzdesio kitoje namų dalyje!
Persikraustę į naujus namus su kate turite duoti jai bent savaitę laiko, kad ji priprastų prie naujos aplinkos, ir tik tada galite išleisti ją į lauką.
Išvykstant iš senųjų namų
Jei naudojatės kraustymo įmonės paslaugomis, iš anksto įspėkite darbuotojus, kad kartu su baldais vežatės į naujus namus ir katę. Jie turės žinoti, kuris kambarys skirtas jūsų katei, kad netrukdytų jai ramiai slėptis.
Prieš atvykstant perkraustymo komandai nuraminkite, priglauskite arba paglostykite katę ir švelniai ją įdėkite į kelioninį krepšį, kuriame yra šviežio vandens. Jei nerimaujate, kad katė įsibaugins, galima išpurkšti jos krepšį raminamaisiais feromonais (jų galite įsigyti iš veterinaro arba didesnėje gyvūnų prekių parduotuvėje) arba apdengti audinio skiaute, kad jame būtų tamsu ir ramu. Tada galite palikti ją krepšyje „saugiame“ kambaryje, kol viską galutinai sutvarkysite.
Daugiau informacijos apie tai, kaip vežtis katę automobiliu, rasite mūsų straipsnyje apie keliavimą su kate (taip pat rasite informacijos apie kraustymąsi su kate į kitą šalį lėktuvu).
Atminkite: jei katė segi antkaklį, turėsite tą pačią dieną, kai išsikraustote, pakeisti jos tapatybės ženklelį kitu ženkleliu su naujuoju adresu ir telefono numeriu, taip pat nepamirškite, kad turite pateikti naują informaciją mikroschemos registravimo įmonei. Juk kraustymosi dieną mažiausiai norėtumėte, kad katė pabėgtų su pasenusiais tapatybės duomenimis! Paskutinis dalykas, kuriuo turite pasirūpinti, jei kraustotės į kitą vietovę, – užregistruoti katę pas naują veterinarą.
Atvykus į naujuosius namus
Norint sėkmingai įsikurti naujuose namuose – svarbiausia pažįstama aplinka, taigi, kai tik galėsite, įsikraustę pasistenkite sukurti naująją aplinką taip, kad ji būtų kuo įprastesnė katei. Panašiai, kaip buvo senuose namuose, kur sukūrėte jai saugų prieglobstį, viename naujųjų namų kambaryje pastatykite katės guolį, kraiko dėžutę, švaraus vandens dubenėlį ir sudėkite žaisliukus.
Raminamai, švelniai glostydami atsargiai patrinkite minkšta audinio skiaute jai snukutį ir kaklą. Ji įsigers natūralių katės feromonų, ir namuose galėsite ja patrinti naujus paviršius katės aukštyje, kad ji jaustųsi saugiau. Taip pat galite į jos guolį įkloti savo padėvėtą jaukų megztinį arba seną rankšluostį, kad ją suptų daugiau raminamų kvapų.
Sintetiniai feromonai taip pat padėtų apraminti katę. Galite jų papurkšti arba paskleisti įjungę sklaidytuvą – pasitarkite su veterinaru, ką jis rekomenduotų, arba užsukite į didelę gyvūnų prekių parduotuvę pasižiūrėti, ko ten yra.
Kai padarėte viską, kad katei būtų kuo patogiau, reikia leisti jai netrukdomai ramiai pabūti be triukšmo, kol ji ištyrinės naująją aplinką. Laikykite jos kambario duris uždarytas, kol išeis kraustytojai ir kol patikrinsite, ar visos durys ir langai yra tvirtai uždaryti. Turėtumėte atidaryti jos duris tik tada, kai visiškai įsikraustysite, tada leiskite jai apsidairyti namuose. Tačiau ir tada leiskite ištyrinėti tik po vieną kambarį, kad ji galėtų su viskuo apsiprasti.
Įsikūrimas persikrausčius su kate
Persikraustę į naujus namus su kate turite duoti jai bent savaitę laiko, kad ji priprastų prie naujos aplinkos, ir tik tada galite išleisti ją į lauką.
Vienos katės gan greitai pripažįsta naujuosius namus, o kitoms priprasti reikia laiko. Katė lengviau apsiprastų, jei pirmosiomis dienomis ir savaitėmis galėtumėte pabūti su ja namuose. Neskubinkite jos, leiskite jai pratintis prie naujosios aplinkos garsų ir kvapų tiek, kiek jai reikia. Daugiau patarimų, kaip įkurdinti katę, rasite perskaitę mūsų straipsnį, kaip priimti katę namuose.
Persikraustydami su kate turėtumėte atsižvelgti į šiuos dalykus:
- Jei išsikraustėte nelabai toli nuo tos vietose, kurioje gyvenote, gali būti, kad katė mėgins grįžti į senas įprastas vietas, kurių vaizdai ir kvapai jai yra pažįstami. Jei taip nutiktų, neišleiskite jos iš namų šiek tiek ilgiau, kol ji pripažins naujuosius namus savo nauja saugia teritorija. Verta pasikalbėti su naujaisiais jūsų senųjų namų šeimininkais ir paprašyti, kad nešertų jūsų katės ir neįleistų atgal į senuosius namus, jei išsmukusi ji ten sugrįžtų! Atminkite, kad jos antkaklis dar gali aktyvinti senosios durelių landos užtvarą, taigi verčiau pakeiskite antkaklį nauju, kuris veiktų tik naujuose namuose.
- Kai pažindinsite katę su naujuoju sodu ir išore, išleiskite tik trumpam ir stebėkite ją. Geriausia išleisti prieš pat šėrimą. Tada, kelias minutes patyrinėjusi lauką ir išgirdusi pažįstamus šėrimo laiku girdimus garsus, pavyzdžiui, dubenėlių skimbčiojimą ar ėdalo maišelio čežėjimą, ji susivilios grįžti vidun. Per savaitę ar dvi nuosekliai ilginkite išvykų į lauką laiką, bet neišleiskite katės sutemus arba visiškai vienos, kol nebūsite tikri, kad ji gerai susipažino su naująja aplinka.
- Galiausiai imkitės papildomų atsargumo priemonių, jei žinote, kad artinasi kas nors, kas gali išgąsdinti jūsų katę, pavyzdžiui, fejerverkų šou arba audra. Tokie dalykai gali sutrikdyti bet kurią katę, ne tik jau ir taip susinervinusią, taigi pasirūpinkite, kad ji turėtų saugią šiltą vietą pasislėpti. Nuraminti ir neleisti įsibaiminti arba galbūt mėginti pabėgti į senuosius namus turėtų sintetiniai feromonai ir raminamas šeimininko paglostymas.
Netrukus katė supras, kad ir naujieji namai yra tokie pat svetingi ir sklidini meilės, kaip senieji, tad netrukus ji smagiai tyrinės naująjį pasaulį. Tereikia truputėlio kantrybės ir daug supratingumo.