Štai ir parsinešėte į šeimą naują pūkų kamuolėlį – sveikiname! Įkurdinę naująjį gyventoją svarstysite, kaip pasirūpinti, kad jis augtų sveikas ir stiprus.
Nors dabar jis mažytis, visai netrukus užaugs! Per šešis mėnesius jis priaugs 75 proc. suaugusio gyvūno kūno masės, todėl labai svarbu šerti jį kačiukams skirtu ėdalu, kuriame gausu maistinių medžiagų.
PURINA augintinių priežiūros komanda nori padėti kačiukams tvirtėti šiuo svarbiu etapu ir siūlo kelis naudingus patarimus, kaip išrinkti kačiukui geriausią ėdalą.
Kaip šerti kačiukus: galimybės rinktis.
Nors atrodo, kad pasirinkimas didžiulis, net ir mažyčiams kačiukams, verta žinoti – kad ir koks jūsų augintinio gyvenimo būdas ar būklė, jam tinkamo kačiukų ėdalo yra.
Tinkamiausias ėdalas kačiukams yra tas, kuris specialiai sukurtas atsižvelgiant į amžių. Į kačiukų ėdalą specialiai dedama itin daug baltymų, labai svarbių, kad kačiukai tinkamai augtų, taip pat daug kalcio, magnio, fosforo, cinko ir geležies, kad susiformuotų stiprūs kaulai ir dantys. Kačiukams skirtame ėdale taip pat yra daugiau vitamino C ir vitamino E – tai padeda stiprinti imuninę sistemą.
Galiausiai, jei tik nereikia atsižvelgti į tam tikrą sveikatos būklę, kokį ėdalą kačiukams – šlapiąjį, sausąjį ar jų mišinį – duoti savo kačiukui, sprendžiate tik jūs (ir, žinoma, jūsų naujasis kailiniuotas draugas)!
Sausojo ėdalo kačiukams nauda
- Sausąjį ėdalą kačiukams lengva atmatuoti ir naudoti, o atidarytas jis ilgiau tinka naudoti nei šlapiasis. Be to, jis padeda išlaikyti sveikus kačiuko dantukus. Sausąjį ėdalą kačiukas stipriau kramto, o vyresniems kačiukams jis nuvalo ir apnašas nuo dantų.
- Dauguma sausųjų ėdalų kačiukams gaminami mažesniais gabalėliais, kad jiems būtų lengva kramtyti ir nuryti.
- Galite jo kačiukui duoti tiksliai tiek, kiek reikia.
Šlapiojo ėdalo kačiukams nauda
- Kai kuriems kačiukams tiesiog labiau patinka šlapiojo ėdalo kvapas ir tekstūra, nes jis stipriau kvepia ir yra minkštesnis nei sausasis ėdalas.
- Šlapiąjį ėdalą labai patogu naudoti – lengva patiekti porciją iš maišelio ar indelio, ir kačiukas kaskart gauna šviežio ėdalo.
- Kačiukas suvartos daugiau vandens.
Peržiūrėti kačiukams skirtą asortimentą
Kaip šerti kačiukus
Katės elgiasi pagal įpročius, todėl ir jums, ir jūsų kačiukui bus geriausia kuo greičiau sudaryti nuolatinį režimą. Šerkite kačiuką toje pačioje vietoje ir tuo pačiu paros metu, ramioje aplinkoje, kurioje jis galėtų atsipalaiduoti ir kuri būtų toli nuo kraiko dėžutės.
Pasirinkite tokį paviršių, kurį būtų lengva valyti, arba naudokite kačiuko šėrimo kilimėlį, ir visada naudokite švarų dubenėlį, nes katės – labai reiklūs gyvūnai. Kai kurie kačiukai mėgsta ėsti iš negilaus dubens arba lėkštės – taip jie nusiramina ir lėčiau ėda!
Jei turite ne vieną kačiuką, pasirūpinkite, kad ėdalo dubenėliai būtų pakankamai toli vienas nuo kito ir nekiltų nesutarimų. Jei jūsų kačiukai labai nesutaria, siekiant ramybės gali net tekti šerti juos visiškai atskirose vietose.
Šerdami katę stenkitės šlapiąjį ėdalą (skardinėse / tūbelėse / maišeliuose) pateikti kambario temperatūros, nes tada jis gardžiau kvepia ir yra lengviau virškinamas. Todėl išimkite jį iš šaldytuvo maždaug valandą prieš šėrimą. Ėdalą galima trumpai pašildyti ir mikrobangų krosnelėje, bet kaskart įsitikinkite, kad jis tikrai nekarštas.
Šlapiasis ėdalas greitai sudžiūva, taigi geriau nepalikite jo išimto. Nelaikykite atidaryto šlapiojo ėdalo indo ilgiau nei 24 valandas, net šaldytuve.
Kita vertus, sausąjį ėdalą galima visą dieną palikti ir jis nesuges. Laikykite jį švarioje, sausoje vietoje, geriausia – orui nepralaidžioje talpyklėje arba sandariai uždaromoje dėžėje, kad jis išliktų skanus ir neprarastų aromato.
Nors kačiukai greitai auga ir turi puikų apetitą – jų akelės gali norėti daugiau, nei telpa pilvelyje! Toliau pateikiame kelis patarimus, kurie padės suprasti, kiek ėdalo duoti kačiukui.
- Atjunkytus kačiukus geriausia šerti keturis kartus per dieną mažomis porcijomis. Jei dėl gyvensenos negalite šerti keturis kartus per dieną, šerkite tris kartus, bet užkandžiui palikite sausojo kačiukų ėdalo. Geriausia duoti tik sausojo ėdalo – nereikės rūpintis, kad jis visą dieną guli padėtas, be to, jis nesudžius.
- Kačiukams paaugus, šėrimų skaičių sumažinkite iki trijų kartų per dieną. Šešių mėnesių sulaukusį kačiuką galima šerti du kartus per dieną. Atminkite, kad katės prisitaikiusius ėsti po nedaug, bet dažnai, taigi, priešingai nei šunis, jas reikia šerti dažniau nei kartą per dieną!
- Visada perskaitykite ant kačiukams skirto ėdalo pakuotės esančią šėrimo instrukciją. Tiesa, atminkite, kad joje pateikiama tik bendrojo pobūdžio informacija. Jei nesate tikri, kiek ėdalo turėtumėte duoti, kreipkitės į PURINA augintinių priežiūros komandą. Svarbiausia, kad jūsų kačiukas išliktų lieknas, sveikos kūno būklės. Kačiuko būklei stebėti pasinaudokite mūsų kūno būklės vertinimo priemone. Jei manote, kad augintinio svoris per mažas ar per didelis, visada konsultuokitės su veterinaru.
Visavertis pagrindinis ėdalas yra pagamintas taip, kad kačiukui nereikėtų duoti jokių papildų ir jis gautų visas reikiamas maistingąsias medžiagas, bet tam tikri produktai, pvz., gardėsiai, užkandžiai ir kai kurie vien tik mėsos ar žuvies produktai (papildomas ėdalas), nėra subalansuoti mitybos požiūriu ir vien jų nepakanka. Jei šeriate kačiukus papildomais produktais, pasirūpinkite, kad jie gautų subalansuotą ėdalą.
Atrodytų, duodami kačiukui gardėsių užmegsite su juo puikų ryšį, tačiau, kol kačiukas dar auga, negalima pamiršti kai kurių dalykų.
Kąsneliai nuo jūsų stalo ne visada tinka kačiukui. Žmonių maistas dažniausiai būna riebus ir labai kaloringas, bet jame mažai kačiukams reikalingų maistinių medžiagų. O kai kurie maisto produktai kačiukams arba katėms gali pakenkti arba sudirginti jiems skrandį.
Dauguma kačių gardėsių gaminami negalvojant apie kačiukus ir gali būti labai kaloringi. Be to, jei gardėsio gabalai dideli, kačiukas gali užspringti.
Geriausia palūkėti, kol kačiukas paaugs, ir tik tada palepinti gardėsiais, bet ir tada turėtumėte žiūrėti, ar jie tinka kačiukui. Kai kačiukas paauga ir gali paskanauti gardėsių bei užkandžių, jų kalorijų kiekis neturėtų sudaryti daugiau nei 10–15 proc. dienos normos, o pagrindinio ėdalo kiekį tada turėtumėte tiek pat sumažinti.
Ne vien jūsų kačiukas suka nosį nuo savo ėdalo! Daugelis kačių pamėgsta kokios nors tekstūros bei skonio ėdalą ir gali nebenorėti ėsti, jei jis kaip nors pasikeičia. Jei jūsų katė staiga nustoja ėsti įprastą ėdalą arba visai nebenori ėsti, užsirašykite pas veterinarą – tai gali būti kokios nors problemos požymis.
Įnoringą kačiuką galite paskatinti ėsti taip:
- Pakeiskite šėrimo laiką ir duokite jam ėsti po to, kai pavalgo visa šeima, šerkite ramioje vietoje be triukšmo ir streso. Taip pat galite pamėginti šlapiąjį ėdalą pakeisti sausuoju arba pasiūlyti kito skonio ėdalą.
- Pasirūpinkite, kad dubenėlis būtų švarus, – seno ėdalo likučiai gali atgrasyti katę ir kačiukus. Pamėginkite šerti iš negilaus dubenio arba lėkštės.
- Sausasis ėdalas sugeria drėgmę ir suplėksta, ypač šiltame ore, – pabandykite nupirkti to paties, bet naujo ėdalo, jei paprastai tą ėdalą jis mėgsta.
- Šlapiąjį ėdalą patiekite kambario temperatūros – tada jis gardžiau kvepia. Trumpai pašildykite šlapiąjį ėdalą mikrobangų krosnelėje (tik žiūrėkite, kad nebūtų karštas), jis turi būti šiltas paliesti.
- Gali būti, kad klaidžiodama lauke katė nusikniaukė vieną kitą skanėstą – tad gal ji tiesiog nealkana. Ypač karštą vasaros dieną.
Labai svarbu ne tik šerti kačiuką tinkamu ėdalu, bet ir pasirūpinti, kad jam netrūktų skysčių, ypač jei kačiukas šeriamas sausuoju ėdalu.
- Pasirūpinkite, kad kačiukas visada galėtų palakti švaraus ir šviežio vandens, bet geriau ėdalo ir geriamojo vandens nelaikykite vienoje vietoje ir žiūrėkite, kad ėdalas ir vanduo būtų kuo toliau nuo kraiko dėžutės.
- Pasirūpinkite, kad naudojamas vandens dubenėlis būtų pakankamai žemai ir mažas kačiukas galėtų patogiai palakti! Geriausia naudoti keraminį dubenėlį – kai kuriems kačiukams geriant nepatinka metalinių dubenėlių atspindžiai.
- Jei atrodo, kad kačiukas nelabai mėgsta vandenį, pamėginkite duoti didesnį dubenį – kitiems kačiukams labai nepatinka, kai prie kraštų liečiasi ūsai.
- Nujunkytiems kačiukams nereikia pieno, todėl neduokite jiems pieno vietoj vandens. Iš tiesų kačiukai ir vyresnės katės gali netoleruoti pieno cukraus, todėl gali suviduriuoti. Net specialios sudėties kačių pienas turėtų būti laikomas ėdalu arba gardėsiu, o ne gėrimu. Jei vis dėlto duodate jiems specialios sudėties pieno, įsitikinkite, kad jis tikrai pritaikytas jautriems kačiukų skrandukams.
Kačiukų ėdalo keitimas
Kačiuko virškinimo sistema gali būti labai jautri, todėl geriausia ėdalo nekeisti, nebent tai būtina norint išvengti virškinimo sutrikimų. Kad naujasis jūsų gyventojas būtų patenkintas ir sveikas, geriausia jį šerti tuo ėdalu, kuriuo šėrė veisėjas arba gyvūnų gelbėjimo centras, žinoma, jei buvo tinkamai subalansuotos maistinės medžiagos. Jeigu kačiukas sunegaluoja, staiga nustoja ėsti ar pradeda ėsti mažiau, pasitarkite su veterinaru.
Veterinarui patarus pakeisti kačiuko ėdalą, keiskite palaipsniui, kad nesutrikdytumėte jautrios augintinio virškinimo sistemos. Išbandykite šiuos tris žingsnius:
- Kačiukui pasiūlykite atskirai naujo ir seno ėdalo ir leiskite abiejų paragauti.
- Kai paragaus, į senąjį įmaišykite šiek tiek naujo ėdalo.
- Per 7–10 dienų didinkite naujojo ėdalo proporciją, kol galiausiai imsite šerti tik juo. Neskubėkite – kai kada ėdalą pakeisti užtrunka.
- Jeigu kačiuko ėdalą reikia keisti dėl sveikatos, turėtumėte pasitarti su veterinaru, kaip ir kada geriausia pakeisti augintinio mitybą.
Jei keičiate šlapiąjį ėdalą sausuoju, atminkite, kad kačiukas intensyviau kramtys, norės daugiau vandens ir galbūt kelis kartus grįš prie dubenėlio, užuot paėdęs vienu pritūpimu.
Kačiukų ėdalo keitimas
Kačiuko virškinimo sistema gali būti labai jautri, todėl geriausia ėdalo nekeisti, nebent tai būtina norint išvengti virškinimo sutrikimų. Kad naujasis jūsų gyventojas būtų patenkintas ir sveikas, geriausia jį šerti tuo ėdalu, kuriuo šėrė veisėjas arba gyvūnų gelbėjimo centras, žinoma, jei buvo tinkamai subalansuotos maistinės medžiagos. Jeigu kačiukas sunegaluoja, staiga nustoja ėsti ar pradeda ėsti mažiau, pasitarkite su veterinaru.
Veterinarui patarus pakeisti kačiuko ėdalą, keiskite palaipsniui, kad nesutrikdytumėte jautrios augintinio virškinimo sistemos. Išbandykite šiuos tris žingsnius:
- Kačiukui pasiūlykite atskirai naujo ir seno ėdalo ir leiskite abiejų paragauti.
- Kai paragaus, į senąjį įmaišykite šiek tiek naujo ėdalo.
- Per 7–10 dienų didinkite naujojo ėdalo proporciją, kol galiausiai imsite šerti tik juo. Neskubėkite – kai kada ėdalą pakeisti užtrunka.
- Jeigu kačiuko ėdalą reikia keisti dėl sveikatos, turėtumėte pasitarti su veterinaru, kaip ir kada geriausia pakeisti augintinio mitybą.
Jei keičiate šlapiąjį ėdalą sausuoju, atminkite, kad kačiukas intensyviau kramtys, norės daugiau vandens ir galbūt kelis kartus grįš prie dubenėlio, užuot paėdęs vienu pritūpimu.
Iš sausojo ėdalo kačiukas paprastai gauna daugiau energijos nei iš šlapiojo, todėl, norint, kad kačiukas gautų tiek pat kalorijų, šlapiojo ėdalo gali tekti duoti daugiau. Kad ir kokio amžiaus jūsų katė, būtinai pasirūpinkite, kad ji visada turėtų pakankamai šviežio vandens.
Kada kačiuką pradėti šerti suaugusių kačių ėdalu
6–8 mėnesių kačiukas gali atrodyti suaugęs, bet viduje jis tebėra kačiukas! Kaulai toliau tvirtėja, o kūnas toliau auga.
Maistingu kačiukams skirtu ėdalu juos šerkite maždaug iki 12 mėnesių amžiaus – tada jie galės pereiti prie suaugusioms katėms skirto ėdalo. Daugiau informacijos gausite peržvelgę mūsų suaugusių kačių šėrimo rekomendacijas.
PURINA gamina daug geriausių Jungtinėje Karalystėje sausojo ir šlapiojo ėdalo rūšių katėms. Kiekviena rūšis sukurta remiantis naujausiomis mokslo žiniomis apie ėdalo kokybę, skonį ir maistingumą, todėl jūs ir jūsų augintinis galite rinktis įvairiausių receptūrų ir dydžių ėdalą atsižvelgdami į gyvenimo būdą ir gyvenimo etapus.