Nors jūsų katė labai graži, ji – kur kas daugiau nei tik gražus snukutis. Katės turi ne tik nuostabų kailį, bet ir biologinę prigimtį jį prižiūrėti.
Šiurkštūs liežuvėliai yra tarsi maži šepetukai, jais katė pašalina negyvus plaukus ir paskirsto po kailį riebalus. Taip pat katės pakankamai protingos ir žino, kad, jei šių biologiškai įgimtų priežiūros priemonių nepakanka, pavyzdžiui, susidaro gniutulų arba kailis susivelia, galima tikėtis jūsų pagalbos.
Kačiuko kailio priežiūra
Kačiuko kailį reikia prižiūrėti ne tik tam, kad jis dailiai atrodytų, – šukuojant pašalinami negyvi plaukai, padedama išlaikyti kailio ir odos sveikatą, užsimezga artimesnis ryšys su augintiniu, be to, tai proga patikrinti bendrą jo sveikatą.
Šukavimas yra svarbi kačiuko priežiūros dalis, bet jo kailiukas minkštesnis, puresnis ir trumpesnis, todėl, palyginti su suaugusiomis katėmis, jį iššukuoti tetruksite kelias akimirkas. Jei nuo mažumės kačiukas įpranta būti reguliariai šukuojamas, vėliau daug paprasčiau jį prižiūrėti ir lengviau jums abiem. Gerai, kad daugumai kačių labai patinka švelnus dėmesys, kurį gauna šukuojamos, ir, vos pamačiusios jūsų rankose šepetį ar šukas, paprastai katės tuojau tekinos atbėga pasišukuoti.
Ilgas ar trumpas kailis
Ar šukuoti kačiuką turėsite kruopščiai ir dažnai, dažniausiai priklauso nuo jo kailio. Trumpaplaukę katę paprastai pakanka pašukuoti tik kartą per savaitę, o ilgaplaukių veislės katę reikės prižiūrėti kasdien ir su tinkamomis priemonėmis – paprašykite veisėjo arba kačių kirpėjo patarimo, kaip prižiūrėti konkrečios veislės katės kailį.
Ilgaplaukių veislių katėms reikia daugiau priežiūros, jas šukuoti reikia ilgiau, tad vertėtų tokią katę šukuoti pastačius ant neslidaus stalo paviršiaus, kad būtų patogiau jums abiem.
Stenkitės pratinti prie šukavimo dar mažą kačiuką. Veskitės prie stalo, ant kurio norėsite šukuoti jau suaugusį katiną, ir kuo daugiau girkite bei palepinkite vienu ar keliais skanėstais. Jis netrukus susies šią vietą su šukavimu ir atpildu gardėsiais.
- Pasidėkite kačiuką ant kelių ir duokite apuostyti šepetį. Įsitikinęs, kad yra saugus, kačiukas pasitrins į jį snukutį.
- Pradėkite švelniai šukuoti. Pradėkite nuo nugaros ir braukite į šonus.
- Tyliai kalbėdami raminamu balsu – kuo labiau girkite, kad kačiukas toks geras.
- Kas kelias minutes, liovęsi šukuoti, paglostykite, kad jaustųsi dar labiau lepinamas. Kaip ypatingą atpildą galite duoti gardėsį.
- Kartokite šią procedūrą kelis kartus per dieną, vis ilgiau šukuodami.
- Kai katė įpras prie šio pojūčio ir jos šukavimas nebetrikdys, galite pradėti šukuoti pilvuką, uodegą, ausis ir kitas jautrias vietas.
- Šukuokite ypač švelniai, o pirmosios katės priežiūros valandėlės turi būti labai trumpos. Nereikia skubėti, svarbiausia, kad katė jaustųsi rami. Pastebėję, kad jai nusibodo arba ima kelti nerimą, nebelieskite jautresnių vietų ir šukuokite tik nugarą.
Kol katė rami ir mėgaujasi šia procedūra, išnaudokite šį laiką ir greitai apžiūrėkite, ar ji sveika. Štai keli dalykai, kuriuos galite padaryti, norėdami apžiūrėti namuose:
- Palieskite letenėles ir švelniai apžiūrėkite nagus ir pirštelius. Pirmiausia apžiūrėkite vieną nagą, kad ji priprastų, ir kuo labiau girkite, galite net atsilyginti gardėsiu. Per kitas kelias šukavimosi valandėles pamėginkite apžiūrėti du nagus, paskui daugiau, iš lėto ugdykite savo augintinio pedikiūro įgūdžius, kol jis reaguos visiškai ramiai.
- Jei pasibaigus priežiūros valandėlei jūsų augintinis patenkintas toliau murkia, pamėginkite atsargiai apžiūrėti ausyčių vidų ir švelniai pravėrę snukutį apžiūrėkite dantukus ir gomurį.
- Kačiuko priežiūros valandėlę visada užbaikite maloniu paniurkymu ir paglostymu – juk jis tikrai to nusipelnė!
Ropšdamasi į medį arba galąsdama nagus į draskyklę katė gali nusimesti išorinį kurio nors nago sluoksnį, bet neišsigąskite – tai įprasta! Visos katės įpratusios draskyti. Jų nagai sluoksniuoti, taigi, jei išorinis sluoksnis nusineria, atsidengia visiškai naujas aštrus apatinis nagas (kai kada prie mėgstamų draskyti vietų rasite išorinių nago apvalkalų). Jei jūsų katė aktyvi ir sveika, vaikšto į lauką, trumpinti jos nagų veikiausiai nereikės. Tačiau namuose gyvenančioms ir vyresnėms katėms kai kada reikės aptvarkyti nagučius – katės ar kačiuko nagų trumpinimas yra įprasta jų priežiūros procedūra.
- Prie nagų trumpinimo procedūros pratinkite kačiuką nuo mažens. Geriausia pradėti pratinti prie šios procedūros imituojant nagučio kirpimą – truputį spustelėkite katės pirštelį, kad atsidengtų nagas, tada pasiūlykite kokį nors gardėsį arba pagirkite.
- Norint patrumpinti katės arba kačiuko nagus svarbu žinoti, kaip tą padaryti taisyklingai. Juk mažiausiai norėtumėte sukelti gyvūnui skausmą, prakirpti iki kraujo arba įkirpti jautrią nago vietą. Jūsų veterinaras mielai parodys jums, kaip patrumpinti nagus tinkamai, ir patikrins, ar tai mokate, o jei nenorite patys trumpinti katei nagų, jis padarys tai už jus.
- Kartą per savaitę apžiūrėkite katės nagus, taip pat nykščio nagą – tą, kuris yra vidinėje kojytės pusėje, truputį žemiau riešo. Jis retai liečiasi prie žemės, taigi dažnai perauga, ypač senesnėms katėms.
- Tikrindami katės nagus apžiūrėkite ir letenėlės pagalvėles bei tarpupirščius, įsitikinkite, kad jie sveiki ir švarūs.
- Kaip ir žmonėms, katėms nagai gali įaugti. Jei įtariate, kad nagas įauga į letenėlę, pasikalbėkite su veterinaru, nes gali prireikti jo pagalbos.
Reikia ne tik iššukuojate kailį ir pasirūpinate nagučiais, bet ir pasirūpinti dar keliais dalykais, kad jūsų katytė tikrai gerai jaustųsi.
- Patikrinkite, ar švarios ir ar neturi nemalonaus kvapo katės ausytės. Jei jos nešvarios, turi nemalonų kvapą, yra paraudusios arba jei jūsų katė vis purto galvą, susisiekite su veterinaru. Įprasta problema – ausų erkutės, ypač jei katės jaunesnės.
- Perbraukite ranka per visą katės kūną. Pažiūrėkite, ar nėra jokių įbrėžimų, gniutulų, gumbų arba skaudamų vietų. Jei dėl ko nors nerimaujate, susisiekite su veterinaru.
- Patikrinkite katės akis ir nosį, o jei pastebėsite kokių nors išskyrų arba paraudimų, susisiekite su savo veterinaru.
- Apžiūrėkite katės pauodegį. Jis turi būti švarus. Jei jis nešvarus arba yra kirmėlių požymių ar patinimų, apsilankykite pas veterinarą.
- Galiausiai perbraukite ranka kailį prieš plauką ir pašiauškite jį. Patikrinkite plaukų šaknis, ar nėra parazitų žymių arba nešvarumų nuo blusų (juodų taškelių). Gyvūną nuo infekcijų galite apsaugoti reguliariai imdamiesi priemonių nuo blusų, o jei nespėjote pasirūpinti, jūsų veterinaras patars, kaip jas išnaikinti.
Dauguma kačių nugyvena gyvenimą be maudynių, bet kartais katę tenka išprausti. Jei reikia gydyti odos ligą arba po skranduko sutrikimo švarinti kailiuką, taip pat išprausti, jei kuo nors išsitepė tyrinėdama apylinkes, – katei gali prireikti specialaus šampūno.
Nors įprasta manyti kitaip, kai kurios katės be galo mėgsta maudytis, ypač jei nuo mažens kartkartėmis gaudavo progą pasimėgauti šilta vonia. Jei jūsų katytė niekaip nesileidžia maudoma, tą už jus mielai padarys kačių kirpėjas. Vis dėlto, jei norite maudyti patys, pasinaudokite šiais keliais patarimais, kad maudynės nepridarytų rūpesčių.
- Rūpestingai patikrinkite vandens temperatūrą. Jei vanduo bus per karštas, nuplikysite odą, o jei per šaltas, – katė galbūt pasijus nepatogiai ar net susirgs.
- Maudydami rūpinkitės, kad katė gerai jaustųsi, ir kuo labiau girkite bei raminkite. Praverstų ir palepinti gardėsiu, be to, bus daug lengviau, jei jums padės kitas žmogus, ypač jei katė mėgintų pabėgti!
- Žiūrėkite, ar katė nepradeda nerimauti. Kai kurios katės labai bijo maudytis, tad saugokitės, kad jūsų neapkandžiotų ir neapdraskytų. Jei jums neramu, pasitarkite su specialistu gyvūnų kirpėju.
- Būtinai naudokite tik specialiai katėms skirtą šampūną ir perskaitykite, ar juo išmuilavus nereikia šiek tiek palaukti prieš nuskalaujant (taip gali būti, jei šampūnas yra gydomasis). Žiūrėkite, kad šampūno nepatektų į jautrias vietas, pavyzdžiui, akis arba ausis.
- Jei katei labai baisu maudytis, pamėginkite nuplauti tik tas vietas, kurias būtinai reikia, kad ji kuo trumpiau būtų vonioje.
- Kruopščiai išskalaukite jos kailį, kad neliktų jokių šampūno likučių.
- Tada nusausinkite šiltu rankšluosčiu ir palikite jaukioje vietoje, kol išdžius kailis. Geriau nenaudokite plaukų džiovintuvo, jei katė nepripratusi prie jo nuo mažens, – džiovintuvas gali katę išgąsdinti.
- Jei laikote ne vieną katę, po maudynių jos gali susipešti, ypač patyrė didelę įtampą. Atskirkite išmaudytas kates, kol jos nusiramins, tada visas ištrinkite tuo pačiu rankšluosčiu, kad pasiskirstytų jų kvapai.