Your Pet, Our Passion.
Ant slenksčio sėdi tamsiai ruda katė

Kačiavimasis

Perskaitoma per 6 min.

Jei netrukus jūsų namuose katė atsives naują vadą minkštučių pūkų kamuoliukų, tikriausiai labai nekantraujate, bet taip pat ir nerimaujate.

Nereikėtų baimintis – katingos katės paprastai puikiai moka pasirūpinti savimi, bet joms kačiuojantis reikės atidaus jūsų rūpesčio ir dėmesio. Dažnai katės stengiasi kur nors įlįsti, kad galėtų nuošaliai atsivesti kačiukus, todėl per paskutines kelias savaites reikėtų jas atidžiai stebėti! Jei jums neramu dėl katės nėštumo arba kačiavimosi, pasikalbėkite su veterinaru. Jo patarimai turėtų jus nuraminti.

Pasiruošimas kačiavimuisi

Pasirūpinkite, kad per paskutines dvi katės nėštumo savaites visi šeimos nariai elgtųsi ramiai, prie jos netriukšmautų ir rūpestingai su ja elgtųsi, ypač vaikai – žinoma, jie labai nekantraus laukdami, kada jau pagaliau galės pažaisti su kačiukais!

Šiuo laiku stenkitės, kad katė kuo mažiau nervintųsi ir kuo mažiau judėtų, skatinkite ją ilsėtis specialiame kačiavimosi guolyje. Vis dėlto ji gali nesusivilioti net jaukiausiu guoliu, o kai kurios katės nė nežiūri į tokius guolius ir mieliau įsitaiso spintelės kamputyje! Tiesiog pasirūpinkite, kad ji galėtų rinktis, kur atsivesti kačiukus, ir niekada nemėginkite perkelti jos iš pasirinktosios vietos.

Pasirūpinkite pagalba

Katė turėtų apsikačiuoti sklandžiai, tačiau pravartu po ranka turėti pagalbą, jei prasidėtų kokių nors komplikacijų.

Dar iki kačiavimosi gaukite veterinaro telefono numerį, kuriuo galėtumėte susisiekti nedarbo metu, nes katės dažnai atsiveda kačiukus naktį arba joms gali prireikti skubios pagalbos. Jei katei kačiuojantis kyla kokių nors problemų, gali prireikti nuvežti ją pas veterinarą, taigi pasirūpinkite, kad turėtumėte transportą.

Jei manote, kad ji netrukus kačiuosis, vertėtų iš anksto pasirūpinti keliais dalykais, pavyzdžiui, pasiruošti švarų šilto vandens dubenį, švarių rankšluosčių ir palų, higieninį dantų siūlą ir vienkartinių pirštinių, taip pat katės transportavimo dėžę ir turėti veterinaro kontaktinius duomenis. Svarbu dėl visa ko turėti šiuos dalykus po ranka!

Jei kuriuo nors momentu prireiks atskirti kačiukus nuo mamos, turėsite pasirūpinti, kad jie nesušaltų. Patartume naudoti pupelių maišą, kurį galima pašildyti mikrobangų krosnelėje, o ne karšto vandens pūslę, nes kačiukai aštriais dantukais ir nagučiais gali ją pradurti.

Žinokite, į kokius ženklus reikia atkreipti dėmesį

Pastebėti, kada prasidės kačiavimasis, gana sunku. Prasidedant kačiavimuisi katė gimdyvė pasidaro labai nerami, vaikštinėja, tarsi ko nors ieškodama arba ima garsiai kniaukti. Susisiekite su veterinaru, jei nesuprantate, ar ji jau pradėjo kačiuotis, ir atidžiai stebėkite ją paskutinėmis savaitėmis ir dienomis iki kačiavimosi, kad tiksliai žinotumėte, kada ir kur ji atsivedė kačiukus. Katė vertina privatumą, ypač tada, kai ji ruošiasi atsivesti kačiukų! Svarbu stebėti, kaip katė kačiuojasi, kad galėtumėte įsikišti, jei kiltų problemų, ypač jei ji atsiveda kačiukų pirmą kartą.

Kaip katės atsiveda kačiukų? Kačiavimosi etapai ir kačiukų atsivedimas

Yra trys katės kačiavimosi etapai. Jei manote, kad katė jau pradėjo kačiuotis, turėtumėte atidžiai ją stebėti. Katės paprastai labai lengvai atsiveda kačiukus, tačiau svarbu stebėti besikačiuojančią katę, kad iš karto pamatytumėte, jei kiltų komplikacijų. Vis dėlto, jei kišitės be būtino reikalo, kačiavimasis gali užtrukti arba katė gali susierzinti, taigi geriausia tik reguliariai tikrinti, ar viskas gerai, ir stengtis nesikišti, jei tikrai nebūtina. Nesirūpinkite, paprastai katės labai sklandžiai apsikačiuoja, tačiau jei jums neramu, visada galite pasitarti su veterinaru. Taip pat apribokite ir dalyvių skaičių – nors visa šeima nekantrauja pamatyti gimusius kačiukus, tai gali suerzinti kačiukų motiną!

  • Pirmojo etapo, kai gimdos kaklelis ir gimda ruošiasi artėjančiam gimdymui, galite nė nepastebėti.
  • Prasidės sąrėmiai, bet galite jų nepamatyti.
  • Katė pasidarys labai nerami, vaikštinės, tarsi ko nors ieškodama, arba ims garsiai kniaukti.
  • Taip pat ji gali keliskart veltui nueiti prie kraiko dėžutės, bet, reikia tikėtis, galiausiai įsitaisys kačiavimosi guolyje.
  • Nenustebkite, jei ji pasirinks kitą vietą, nes prie kačiavimosi guolio ji gali būti neįpratusi arba tiesiog nori atsivesti kačiukus kur nors kitur. Nejudinkite jos – visada saugiau leisti kačiuotis ten, kur pasirenka ji pati.
  • Iš makšties taip pat gali pradėti skirtis išskyros.

  • Antras kačiavimosi etapas – tai kačiukų gimimas. Kaip puiku! Tai gali trukti nuo 2 iki 24 valandų. Dar kartą patikrinkite kačiavimuisi reikalingų priemonių rinkinį ir įsitikinkite, kad turite viską, ko reikia.
  • Kai kurie kačiukai gimsta galva į priekį, kaip ir žmonių kūdikiai, bet kiti – letenėlėmis į priekį, ir tai visai įprasta, tad nesibaiminkite, jei taip nutiks.
  • Paprastai kačiukai gimsta 30–45 minučių intervalais, bet kai kada tarp jų susidaro ir valandos skirtumas.
  • Stebėkite stovėdami saugiu atstumu ir įsikiškite tik tada, jei tikrai būtina, pavyzdžiui, jei matote, kad katė iš visų jėgų stanginasi, bet negali kačiuko išstumti, arba jei pasirodo kraujingų išskyrų, arba jei kačiukai gimsta labai greitai vienas po kito ir ji nespėja jų apvalyti ar perplėšti amniono maišelių. Skaitykite, kad žinotumėte, į kuriuos dalykus reikia atkreipti dėmesį katei kačiuojantis ir kada susisiekti su veterinaru prireikus patarimo.

  • Trečiasis etapas yra kačiukų placentų pasišalinimas – paprastai tai įvyksta gimus kiekvienam kačiukui.
  • Suskaičiuokite pasišalinusias placentas – jų turėtų būti tiek, kiek yra kačiukų.
  • Jei pastebite, kad placentų yra mažiau nei kačiukų, gali būti, kad katė jas suėdė arba kad vienoje jų buvo kačiukai dvyniai. Tačiau tai gali reikšti, kad placenta nepasišalino, ir veterinaras turėtų kuo greičiau tai patikrinti – paskambinkite jam, jei abejojate.
  • Neišsigąskite, jei katė motina suės kelias placentas – tai normalu, tačiau kaip tik dėl to ypač svarbu atidžiai stebėti katę, kai ji kačiuojasi!

Pagalba kačiuojantis

Gimus kačiukui motina turėtų padėti jam perplėšti amniono maišelį (kačiuką dengiančią ploną membraną) ir kruopščiai jį nuvalyti. Reikia tikėtis, kad katei kačiuojantis neprireiks jūsų įsikišimo, bet kai kada katei reikia truputį padėti.

Jei ji neperplėšia maišelio arba ne iki galo jį perplėšia, arba nenuvalo kačiukų, gali tekti įsikišti ir padėti jai pasirūpinti ką tik gimusiais kačiukais. Rankšluosčiu (bet jokiu būdu ne aštriu daiktu) švelniai perplėškite neperplyšusius maišelius, kad kačiukas galėtų kvėpuoti. Švelniai nuvalykite burnytę ir nosytę, tada greitai nusausinkite kačiuką braukdami prieš kailį nedidele švaria pala arba rankšluosčiu, pavyzdžiui, veido rankšluostėliu. Paskui tvirtai patrinkite šilta pala, kad kailiukas išdžiūtų ir kačiukas sušiltų, – taip paskatinsite jį pirmą kartą giliai įkvėpti.

Apsikačiavusi katė paprastai nukanda virkštelę, bet jei to nepadaro, vėl gali prireikti jūsų pagalbos. Švariomis rankomis arba mūvėdami vienkartines pirštines perriškite virkštelę maždaug 5 cm atstumu nuo kačiuko kūnelio, tada dar kartą maždaug 2,5 cm atstumu nuo kūnelio ir perkirpkite virkštelę tarp šių dviejų perrištų vietų. Nenukirpkite virkštelės per arti kačiuko, nes jam tai gali būti pavojinga. Katė motina gali nukramtyti arba nuryti ilgus virkštelės galus, todėl būtinai juos patrumpinkite! Jei pastebite, kad motina stengiasi nukąsti virkštelę per arti kačiuko, neleiskite jai arba nukirpkite patys.

Jei jums neramu dėl šios kačiavimosi dalies, gerokai iš anksto pasitarkite su veterinaru, kad gerai žinotumėte, ką daryti.

Katei apsikačiavus

Gal ir atrodo, kad viskas praėjo greitai, bet visas kačiavimasis turėtų trukti apie 2–5 valandas. Kai kada jis trunka iki 24 valandų! Pastebėję, kad katei kačiuojantis kuriuo nors metu kyla problemų, susisiekite su veterinaru ir aptarkite, ką daryti toliau. Jei besikačiuojanti katė veltui stanginasi valandą ar ilgiau, nedelsdami susisiekite su veterinaru.

Vadoje paprastai būna nuo keturių iki šešių kačiukų, nors ne taip jau retai pasitaiko ir daugiau arba mažiau. Kai katė atsives visus kačiukus, leiskite jai juos nuprausti ir pamaitinti. Stenkitės per daug nesikišti, bet nebijokite švelniai jų aptvarkyti – taip jie greičiau socializuosis, o ir jų mama gaus labai reikalingą atokvėpio minutėlę!

Jei per valandą po gimimo kačiukai dar nepradėjo žįsti savo motinos pieno, turėtumėte pridėti juos prie spenelių, nes kačiukai veikiausiai labai alkani! Jei kačiukų daugiau nei spenelių, turėtumėte keisti juos vietomis, kol jie išmoks dalytis.

Jei atrodo, kad motina nesirūpina savo kačiukais, neprausia jų arba nežindo, nedelsdami pasitarkite su veterinaru.

Kai kada katei apsikačiavus kačiukus būtina maitinti ranka, bet tai retas atvejis. Jei jums dėl ko nors neramu arba kilo klausimų dėl vados maitinimo, pasikalbėkite su veterinaru, kad jis duotų daugiau patarimų. Dabar dar liko padaryti viena – švęsti šį ypatingą įvykį – kačiukų gimimą. Sveikiname!