Your Pet, Our Passion.
Katė glostė antklodes.

Kačių diabetas

Perskaitoma per 3 min.

Jūsų katei labai patinka visą dieną bėgioti, laipioti, medžioti žaisliukus ir tyrinėti pasaulį – taip turi būti visada, net jei jai diagnozuotas kačių diabetas.

Jei jūsų bičiulė katytė serga diabetu, nereikia nerimauti – taikant gydymą šią lėtinę ligą tikrai galima valdyti ir ji nebūtinai labai neigiamai paveiks jūsų augintinės gyvenimą. Pastebėję diabeto simptomų, susitarkite dėl apsilankymo pas veterinarą.

Iš tiesų šiek tiek kontroliuodami ligą ir rūpindamiesi greitai vėl pastatysite katę ant visų keturių letenėlių. Ji vėl krės išdaigas, reikalaus svečių dėmesio ir stengsis išsisukti nuo nemalonumų visai kaip anksčiau!

Kaip ir žmonės, katės serga kelių tipų diabetu. Jei katė serga kurio nors tipo diabetu, veterinaras jums pasakys, koks tipas ir kokia ligos eiga. Katės dažniausiai serga vadinamuoju II tipo diabetu, taip pat vadinamuoju cukriniu diabetu (CD). Norėdami sužinoti apie šį diabeto tipą, skaitykite toliau.

Kas yra kačių cukrinis diabetas (CD)?

Cukrinis diabetas yra sutrikimas, kai katės organizmas negali panaudoti cukraus kaip energijos šaltinio. Dėl šio sutrikimo raumenys pradeda kitaip naudoti energiją, ir jo negydant galiausiai pradės keistis katės svoris, o liga ims progresuoti.

Katei paėdus, virškinimo sistema paprastai suskaido ėdalą į įvairias sudedamąsias dalis. Viena jų yra cukrus (dar vadinamas gliukoze). Kai suėdamas ėdalas ir iš jo išsiskiria gliukozė, katės organizmas turėtų ją pasiimti. Iš virškinimo sistemos ši medžiaga patenka į kraujotaką ir išnešiojama po kūną. Tada gliukozė pasiekia įvairius katės organus, pavyzdžiui, širdį ir kitus raumenis, ir yra naudojama kaip energija, reikalinga norint laipioti, šokinėti ir žaisti!

Kad katės organizmas galėtų gliukozę panaudoti kaip kurą, reikia insulino – kasos gaminamo hormono. Jei dėl kokių nors priežasčių katės kasa nepagamina pakankamai insulino ar šis tinkamai nepanaudojamas, gliukozė iš kraujo nepatenka į organus.

Taip nutikus, gliukozė niekur neiškeliauja ir katės kraujyje susidaro per daug cukraus – ši būklė ir žinoma kaip kačių diabetas. Katei sergant diabetu, organai negauna pakankamai gliukozės, naudojamos kaip energija. Tada energija gaunama iš riebalų ir baltymų. Dėl to katės netenka svorio ir net raumenų masės.

Kaip ir žmonės, kai kurios katės, ypač vyresnės ir nutukusios, yra labiau už kitas linkusios sirgti CD. Bet nėra ko nerimauti – jei žinote, ką reikia stebėti, ir laiku pastebite katės diabeto požymius, padėti galite labai daug kuo.

Simptomų atpažinimas

Kačių diabetas

Mūsų draugės katės linkusios niekaip neišsiduoti, todėl atpažinti katės diabeto simptomus gali būti sunku! Vis dėlto įdėmiai žvelgiant kai kuriuos požymius pastebėti įmanoma, kol dar nekilo didelių problemų. Dažni simptomai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį, tokie:

  • Katė daugiau laka.
  • Dažniau šlapinasi.
  • Daugiau ėda.
  • Krinta katės svoris, nors ji ėda daugiau nei paprastai.
  • Gali suprastėti kailio būklė ir išvaizda, todėl augintinė gali neatrodyti sveika kaip paprastai.

Katei sergant diabetu, šlapime būna daugiau cukraus nei įprastai, o tai gali sukelti nuolat pasikartojančias šlapimo takų infekcijas. Jeigu jos dažnai kamuoja augintinę, veterinaras galbūt panorės atlikti tyrimus ir patikrinti, ar ji neserga diabetu.

Dalis šių požymių gali būti būdingi ir kitoms ligoms, todėl kas kartą, net jeigu labai įtariate, kad katė serga cukriniu diabetu, klauskite veterinaro patarimo – visada geriausia įsitikinti!

Gydymas

Puikųjį pasaulį lauke tyrinėjančiai ar saulėje tysančiai katei visai nerūpi insulino lygis – štai kodėl šiais reikalais turite pasirūpinti jūs!

Jeigu įtariama, kad katė negaluoja dėl cukrinio diabeto, pirmiausia veterinaras turbūt paims jos kraujo ir šlapimo mėginių. Jie jam leis nustatyti gliukozės lygį katės kūne. Paprastai dienai, kol atliekami tyrimai, katė paliekama stacionare, taigi, kai ją jau pasiimsite, viskas bus padaryta.

Jeigu gliukozės yra labai daug, veterinaras pabandys stabilizuoti jos lygį katės kraujyje, pavyzdžiui, kontroliuojant mitybą, leidžiant insuliną arba taikant abi priemones. Namuose jums gali tekti katei leisti insuliną. Be to, veterinaras gali konkrečiai patarti dėl katei tinkamiausios mitybos ir geriausio šėrimo laiko.

Eigai stebėti katę reikės reguliariai nuvežti pas veterinarą. Kuriuo nors metu veterinaras gali dar kartą pakeisti jos mitybą arba pasakyti, kad reikia pakeisti insulino lygį. Tikrai paprasta! Kai su veterinaru rasite katei tinkamą pusiausvyrą ir viską kontroliuosite, geriausios augintinės būklės palaikymas turėtų priklausyti tik nuo režimo ir reguliarių patikrų.

Gydant kačių diabetą reikia šiek tiek laiko ir jūsų įsipareigojimo, bet paprastai ilgainiui ligą galima sėkmingai įveikti. Svarbiausia, kad ilgainiui katė vėl gyvens laimingai, kaip ir anksčiau, o jūs galėsite šia laime su ja dalytis!