Žinoma, apanka ne visos katės, bet net ir apakusi katė gali puikiai ir linksmai gyventi. Tačiau, jei supratote, kad katė pamažu praranda regėjimą, turėtumėte kai ką pakeisti, kad jai padėtumėte.
Katė gali puikiai gyventi apgaubta jūsų meilės ir dėmesio – nesvarbu, ar ji mėgsta tyrinėti pasaulį lauke ar snūduriuoti susirangiusi jums ant kelių namuose. Tačiau, kad ir kaip rūpinatės, yra keletas dalykų, kurie nuo jūsų, kaip šeimininko, nepriklauso, pavyzdžiui, katės apakimo galimybė.
Dėl kokių priežasčių katė apanka?
Katės regėjimas gali pradėti silpti dėl įvairių priežasčių, taip pat ir dėl amžiaus. Katės rečiau paveldi aklumą nei šunys, tačiau grynaveislės katės apanka dažniau. Pavyzdžiui, jei jums nusišypsojo laimė tapti nuostabiosios švelniakailės Abisinijos katės šeimininku, didesnė tikimybė, kad jums teks susidurti su progresuojančios tinklainės atrofijos sukeliamu katės aklumu (tačiau galima atlikti šios ligos genetinius tyrimus).
Suaugusios arba vyresnio amžiaus katės dažniau regėjimą praranda dėl medicininių nei dėl genetinių priežasčių. Tai traumos, neurologinės problemos ir aukštas kraujospūdis.
Nusilpusį regėjimą katės kompensuoja labiau pasikliaudamos kitomis juslėmis, ypač uosle.
Kaip sužinoti, ar mano katė apakusi?
Jei jūsų vyresnė katė praranda regėjimą, tikėtina, kad jis prastės taip iš lėto, jog nieko nepastebėsite tol, kol ji visiškai apaks. Tai ne jūsų kaltė – katės nusilpusį regėjimą moka kompensuoti pasikliaudamos kitomis savo juslėmis. Tai ypač pasakytina apie uoslę – štai kodėl, kai paduodate ėdalo, ji patenkinta atsėlina, nors ir blogai mato.
Jei įtariate, kad katė anka arba jau apako, dairykitės kai kurių ženklų, kurie tai patvirtintų. Akivaizdžiausiai akimą pastebėsite, jei katė ims atsitrenkti į kokius nors daiktus, ypač jei jie paprastai toje vietoje nestovi. Katę gali išgąsdinti staigus judesys toje pusėje, kurioje ji nemato, net jei juda tik koks nors žaisliukas jai pradžiuginti.
Staiga, o ne palaipsniui, apakusi katė gali prarasti orientaciją ir labai išsigąsti. Kita vertus, galite pastebėti ką nors neįprasta jos vienoje arba abiejose akyse – ką nors, kas atrodo pasikeitę.
Jei nerimaujate, kad jūsų katė galbūt anka, arba jums kyla klausimų dėl katės regėjimo, geriausia ją nuvežti pas veterinarą. Laimė, kai kurios kačių regėjimo praradimą sukeliančios ligos labai veiksmingai gydomos, todėl galima apsisaugoti nuo tolesnio akimo. Tačiau visada turėkite omenyje: jei regėjimas prarandamas staiga, reikia skubiai kreiptis veterinarinės pagalbos – apakusią katę būtinai tuoj pat nuvežkite pas veterinarą.
Kaip palengvinti aklos katės gyvenimą
Jei veterinaras patvirtino, kad jūsų katė ne viską mato arba visai nemato, ji ir toliau gali saugiai ir laimingai gyventi, o jūsų ryšys išlikti toks pat stiprus. Tereikia padaryti keletą dalykų ir pasirūpinti, kad jūsų bičiulė galėtų kuo geriau prisitaikyti.
- Kalbėkite su kate dažnai ir ypač meiliai – taip ji patirs mažiau netikėtumų!
- Aklos katės greitai praranda orientaciją, todėl svarbiausia padėti joms nepasimesti. Neleiskite jų į lauką arba leiskite tik į aptvertą sodą, kad jos nenuklystų per toli.
- Galite net išsivesti su pavadėliu, prisegtu prie antkaklio arba petnešėlių, – daugelis kačių labai gerai prie jų pripranta.
- Kad galėtų judėti, aklos katės vadovaujasi uosle ir atmintimi, todėl savo baldus, jų ėdalą ir kraiko dėžutes laikykite tose pačiose, įprastose vietose.
- Kai kada aklai katytei pravartu parodyti, kur yra šie daiktai, kad ji viską rastų.
- Jei jūsų katė apako neseniai arba jau būdama akla pateko į naują aplinką, padėkite jai – laikykite nedidelėje erdvėje (pavyzdžiui, viename kambaryje) ir pamažu leiskite tyrinėti aplinką.
- Priminkite vaikams, kad nepaliktų išmėtytų žaislų, nes nieko neįtardama akla katė gali už jų užkliūti ir parklupti.
- Galimas pavojingas vietas, pavyzdžiui, laiptus, pažymėkite trupučiu eterinio citrinų aliejaus – jūsų protinga katė greitai atpažins kvapą ir užuos, iš kur jis sklinda.
- Jei savo katei segate antkaklį, būtinai rinkitės tokį, kuris greitai nusegamas, be to, turi būti nurodytas katės vardas, adresas ir veterinaro telefono numeris, jei katė pasimestų ir kas nors ją rastų.
- Taip pat labai rekomenduojama katę paženklinti mikroschema – padidės tikimybė, kad, netikėtai išėjusi ieškoti nuotykių, ji bus saugiai sugrąžinta namo sveika.
Nors jūsų katei gali prireikti laiko apsiprasti su pasikeitusiu regėjimu, kai ką pakeitus ji gali puikiai gyventi toliau, o jus ir toliau sies tas nepaprastas ryšys, kuris užsimezga su augintiniu.