Geras virškinimas yra vienas iš pagrindinių puikios sveikatos veiksnių.
Virškindama ėdalą ir pasisavindama jame esančias naudingas medžiagas, jūsų katė gali gauti visų mitybinių elementų, kurių jai reikia, kad išliktų puikios būklės. Kadangi jūsų augintinio sveikata yra labai svarbi, turėtumėte žinoti keletą dalykų apie kačių virškinimo sistemą, kad tinkamai spręstumėte galimas problemas, – apie tai skaitykite toliau.
Kiek laiko katės virškina?
Katės yra palyginti maži gyvūnai, todėl tinkamai suvirškinti ėdalo turinį joms prireikia nuo 10 iki 24 valandų. Be to, jos yra mėsėdės, todėl joms būtina mėsa. Tai patvirtina faktas, kad jų dantys evoliucionavo ir prisitaikė plėšyti, o ne kramtyti. Dėl to katės mėsą ryja gabalais ir ilgiau užtrunka, kol ją suvirškina.
Kas sukelia kačių virškinimo sutrikimus?
Galimos kelios kačių virškinimo sutrikimų priežastys, tačiau dažniausiai pasitaiko atvejų, kai augintiniai netyčia praryja kietus daiktus. Prarytas svetimkūnis, kuris nėra maistas, pavyzdžiui, lazdelė, plastikinis daiktas ar net akmenukas, per žarnyną greičiausiai keliaus ilgiau, kol katė bandys jį suvirškinti. Jei taip atsitiko, būtinai kuo greičiau kreipkitės į veterinarijos gydytoją, nes skubiai neišsprendus šios problemos katei gali kilti rimtų virškinimo pasekmių.
Augalai taip pat gali užkišti žarnyną, nes kačių virškinimo sistema negali gerai apdoroti augalinių medžiagų. Dėl to svarbu nepamiršti ir šio veiksnio, ypač jei namuose turite dekoratyvinių augalų.
Dar viena kačių virškinimo problemų priežastis – užsikrėtimas parazitais. Įprasti tokių infekcijų požymiai svyruoja nuo dehidratacijos ir svorio praradimo iki virškinimo sutrikimų. Nors tai gali skambėti grėsmingai, nesibaiminkite – tokios problemos lengvai išsprendžiamos vaistais.
Nors visiškai normalu, kad prižiūrėdamos savo kailį katės praryja plaukų, tačiau, jei jų praryja per daug, nukenčia virškinimas. Pernelyg intensyvus laižymasis, dėl kurio susidaro plaukų sąvėlos (/straipsnis/katės/sveikata/virškinimas/katės-plaukų-sąvėlos), gali rodyti, kad katė jaučia stresą ar net nuobodulį, kurį bando įveikti tokiu elgesiu. Todėl verta atkreipti dėmesį į tokius katės elgesio pokyčius.
Kaip dažnai turėtumėte šerti katę?
Sukūrę savo katei tinkamą maitinimo režimą užtikrinsite visų reikalingų maisto medžiagų gavimą tinkamu laiku ir sumažinsite virškinimo sutrikimų riziką. Tai galite padaryti trejopai, atsižvelgdami į savo katės prisitaikymo galimybes.
Šėrimo grafikas, apimantis du šėrimus per dieną (ryte ir vakare), yra labai veiksmingas, jei jūsų tikslas – stebėti suvartojamo ėdalo kiekį ir bet kokius elgesio pokyčius. Tačiau, jei dėl savo dienotvarkės negalite planuoti šėrimo, galite katę šerti laisvai. Taigi katei visada turi būti padėta ėdalo, kad išalkusi ji galėtų paėsti.
Nors pirmuoju atveju kyla pavojus, kad katė tarp šėrimų bus alkana, antrasis variantas gali paskatinti persiėdimą ir nutukimą. Dėl to geriausias pasirinkimas būtų šių dviejų planų derinys. Tam tikru dienos metu katei galite duoti šlapiojo ėdalo, bet taip pat šalia palikite sausojo ėdalo, kad ji galėtų paėsti tarp šėrimų. Jei nesate tikri, kurį variantą pasirinkti, išbandykite visus tris ir pažiūrėkite, kuris iš jų geriausiai tinka jums ir jūsų keturkojei draugei.
Kačių virškinimo sutrikimų požymiai
Jei katė prastai virškina ėdalą, vienas iš dažniausių požymių yra blogai suformuotos išmatos ar net viduriavimas. Katė gali vemti, numesti svorio, jos kailis gali būti blausus arba ji gali atrodyti apatiška. Be to, jei pasikeitė katės elgesys atliekant gamtinius reikalus arba ji staiga neteko apetito ar energijos, tai taip pat gali būti ženklas, kad jai sunku virškinti ėdalą. Pastebėję bet kurį iš šių simptomų ir sunerimę dėl savo katės virškinimo, kreipkitės į veterinarijos gydytoją.
Kuo reikėtų šerti katę?
Katės yra mėsėdės, todėl visas jų organizmas yra prisitaikęs maitintis mėsa. Kačių dantys prisitaikę grobiui griebti ir plėšyti, o virškinimo sistema ir medžiagų apykaita pritaikiusios taip, kad galėtų perdirbti daug baltymų ir riebalų iš gyvūninių audinių.
Sveikam kačių virškinimui užtikrinti reikia tam tikrų maisto medžiagų, kurių yra tik gyvūniniuose audiniuose, pavyzdžiui, aminorūgšties taurino ir riebalų rūgšties – arachidono rūgšties. Štai kodėl katės negali būti šeriamos vegetariškai. Kokybiški baltymai padeda katėms išlaikyti liesus raumenis, padeda palaikyti sveiką odą ir kailį, be to, yra būtini, kad jų imuninė sistema veiktų kuo geriau.
Subalansuotame kačių racione taip pat turi būti optimalus kiekis aukštos kokybės riebalų, įskaitant riebalų rūgštis omega 3 ir omega 6, taip pat atrinktų skaidulinių medžiagų virškinimui palengvinti, vitaminų ir mineralų, kad organizmas būtų visapusiškai sveikas. Gerai virškinami angliavandeniai taip pat yra naudingas energijos šaltinis.
Atsižvelgdami į tai, ką katė mėgsta, galite ją šerti sausuoju ar šlapiuoju ėdalu arba derinti abu. Jei yra virškinimo sutrikimų požymių, geriausia rinktis šlapiąjį ėdalą, kuriame yra daug drėgmės ir kuris gali palengvinti virškinimą.
Kaip palaikyti katės virškinimą
Šerdami katę geriausios kokybės ėdalu padėsite optimizuoti virškinimą. Tačiau, jei jūsų katės jautrus skrandis ar ji patiria šiokių tokių virškinimo sutrikimų, galite jai padėti parinkdami dietą, pasižyminčią toliau nurodytais pranašumais.
- Kokybiškos gerai virškinamos sudedamosios dalys mažina krūvį žarnynui.
- Atrinkti baltymų šaltiniai mažina nepageidaujamų virškinimo trakto reakcijų riziką.
- Gerai virškinami baltymai padeda pagerinti ėdalo toleravimą.
- Prebiotikai padeda pagerinti žarnyno bakterijų pusiausvyrą.
- Skaidulinės medžiagos palaiko žarnyno ląsteles ir palengvina maisto judėjimą žarnyne.
Atraskite gerųjų bakterijų naudą
Probiotikai (gyvos naudingosios bakterijos) taip pat gali būti naudingi palaikant kačių virškinimą. Pasiteiraukite savo veterinarijos gydytojo dėl PURINA® PRO PLAN® ėdalo „VETERINARY DIETS Feline FortiFlora®“ (/katė/kačių-ėdalas/produktai-proplan-veterinary-diets-fortiflora-kačių-papildas), kuris, kaip įrodyta, palaiko kačių žarnyno sveikatą ir mikrofloros pusiausvyrą (ypač stresą keliančiose situacijose). Taip pat įrodyta, kad jis gerina kačiukų išmatų konsistenciją.
Dabar, kai jau sužinojote, kaip pagerinti katės virškinimą, toliau skaitykite, ką daryti, jei jūsų pūkuotoji draugė yra išranki ėdalui.