Šunys balsu bendrauja ne taip dažnai, kaip žmonės, bet vis tiek balsas jiems yra svarbi priemonė išreikšti save ir emocijas kitiems šunims bei savo šeimininkams.
Šunų repertuaras apima ne vien paprastą „au“ – mūsų keturkojai draugai bendraudami sugeba inkšti, viauksėti, amsėti, unkščioti, urgzti ir kaukti. Kai kurie netgi nuoširdžiai dūsauja!
Šunys loja dėl daugybės priežasčių, bet atminkite, kad lojimo per daug gali atrodyti tik mums – šunims lojimas neatsiejamas nuo jų prigimties! Šuo per stipriai loti gali dėl išsiskyrimo arba norėdamas jums pranešti, kad kas nors atėjo, o kai žaidžiate, lojimu nori parodyti, kad puikiai leidžia laiką. Jei laikote kelis šunis, paprastai vienam pradėjus loti, netrukus prisijungia ir kitas.
Vis dėlto kai kurie šunys gali pernelyg susijaudinti ir nenustoti loti, pavyzdžiui, seniai išėjus paštininkui ar po to, kai baigėte žaisti kamuoliu, netgi jei šuniui liepėte nutilti. Tai gali kelti rūpesčių, ypač, jei kaimynai yra arti.
Dažnai pasitaikančios šeimininkų klaidos, stengiantis suvaldyti per daug lojantį šunį
Daugelis lojančių šunų šeimininkų į lojimą reaguoja garsiau šaukdami ir liepdami nutilti, tačiau taip šuo gali pamanyti, kad jam grasinate arba tiesiog „lojate“ kartu su juo.
Galima įsigyti įvairių gaminių, specialiai skirtų pernelyg intensyviai lojantiems šunims, kurie šunį turėtų nuraminti ir nutildyti, pavyzdžiui, antkakliai lojant skleidžia silpną elektros srovę arba nemaloniai purškia. Šių priemonių nerekomenduojame, nes jos be reikalo šuniui asocijuojasi su agresija ir yra nemalonios, be to, slopina šuns natūralų elgesį ir poreikį bendrauti. Beje, atstumiantį kvapą purškiantys antkakliai ir toliau baudžia šunį – jam seniai nustojus loti savo jautria uosle jie kvapą užuodžia dar ilgai.
Tokie baudžiantys antkakliai nesprendžia pagrindinės lojimo priežasties, todėl šuo savo nusivylimą ima spręsti kitais būdais, pavyzdžiui, graužti baldus ar net kandžioti save. Vietoje to, bandykite išsiaiškinti, kodėl šuo loja. Nori jus dėl ko nors įspėti? Loja apimtas nerimo, iš nuobodulio ar norėdamas atkreipti jūsų dėmesį? Ar šuo loja todėl, kad yra paliktas vienas ir bando jus pasikviesti grįžti? Kai nustatysite priežastį, galėsite imtis dresavimo metodų, padėsiančių ilgam išspręsti problemą.
Ką daryti, kad šuo nebelotų namuose?
Pasirūpinkite, kad šuo pakankamai pasimankštintų – pavargęs šuo paprastai yra ramus šuo! Gali būti naudinga neleisti šuniui patekti prie langų, tvorų ir stiklinių durų, kad šuo nereaguotų į viską, ką mato lauke, net jei tai būtų pravažiuojantis automobilis.
Šunų dresavimas neloti, ypač namuose, paprastai apima metodą „prabilti ir nutilti“. Gali atrodyti painu, bet geriausia pradėti šunį mokyti loti pagal komandą. Štai taip:
- Dresuodami į pagalbą pasikvieskite partnerį ir paprašykite jo atsistoti prie lauko durų, kai jūs su šunimi esate namuose.
- Duokite šuniui komandą „balsas“, tada jūsų draugas turėtų paskambinti ar pasibelsti į duris.
- Dėl to jūsų šuo turėtų pradėti loti, o jei tai padarys, duokite jam gardėsį ir pagirkite.
- Tai kartokite trumpai ir dažnai, įvairiose vietose, o netrukus jūsų šuo turėtų pradėti loti jums pasakius „balsas“, nesvarbu, ar kas nors stovėtų prie durų, ar ne.
Kai išmokysite savo gauruotąjį draugą prabilti, ateis laikas išmokyti jį nutilti!
- Pirmiausia paprašykite savo šunį prabilti ir už tai apdovanokite pagirdami.
- Tada liepkite nutilti ir nukreipkite nuo lojimo gardėsiu ar mėgstamu cypiančiu žaislu. Šuo negalės loti ir tyrinėti gardėsį vienu metu, todėl nustos loti. Kai tai padarys, labai jį pagirkite ir, be abejo, duokite gardėsį!
- Šį metodą dažnai kartokite po truputį ir netrukus galėsite sustabdyti šuns lojimą davę paprastą komandą.
Ką daryti, kad šuo nebelotų automobilyje?
Lojimas automobilyje yra dažna problema. Šunys loja, kad apsaugotų savo laikiną teritoriją (ypač, jei automobilis stovi, o pro šalį eina žmonės). Jie jaučiasi nusivylę, kad negali gaudyti pro šalį skubančių objektų; kartais todėl, kad supranta, jog kelionė automobiliu reiškia jaudinantį apsilankymą parke, o gal ne tokią smagią kelionę pas veterinarą!
Jei esate įvaldę lojimą ir nutildymą pagal komandą namuose, bet šuo vis tiek smarkauja automobilyje, gali prireikti imtis veiksmų, kad šuo automobilį laikytų labiau įprasta vieta, ne tik susijusia su jauduliu. Pirmiausia leiskite šuniui pabūti automobilyje su kramtomu žaislu. Iš pradžių variklį išjunkite, vėliau tai darykite varikliui veikiant. Kai jūsų šuo sugebės tyliai būti automobilyje esant įjungtam varikliui, trumpai pavažiuokite, bet sustokite iškart, kai šuo pradės loti, o toliau važiuokite tik tada, kai šuo nutils.
Tam prireiks laiko ir kantrybės, bet būkite atkaklūs! Galiausiai šuo supras.
Jei jūsų šuo ypač susijaudina pamatęs kitus automobilius ar žmones, pabandykite uždengti jo narvą, jeigu šuo keliauja narve, arba, jei šuo nedidelis, liepkite jam gulėti po galinėmis sėdynėmis. Vis dėlto atminkite, kad svarbiausia – saugumas! Pernelyg jaudrus šuo gali labai blaškyti vairuotoją, todėl pasirūpinkite, kad keliaujant automobiliu šuo būtų saugioje vietoje.
Jei šuo nenustoja daug loti
Jei tikrai nesuprantate, kodėl jūsų šuo tiek daug loja, arba jo lojimo įpročiai netikėtai pasikeičia, vertėtų apsilankyti pas veterinarą, kad įsitikintumėte, jog nėra kokios nors kitos lojimo priežasties. Jei medicininių problemų nėra, veterinaras gali jus nukreipti pas šunų elgesio specialistą, kuris galėtų padėti. Jei norite sužinoti daugiau informacijos apie šunų elgesio specialistus, susisiekite su Gyvūnų elgesio specialistų ir dresuotojų asociacija arba Šunų dresuotojų asociacija.