Your Pet, Our Passion.
Susijaudinęs šuniukas Džeko Raselio terjeras žaidžia su šeimininku.

Dėmesio siekiančių šunų elgesys

Perskaitoma per 3 min.

Dėmesio siekiančių šunų elgesys yra dažnas, o šuniukams – normalus. Galiausiai, juk jie nori savo motinos meilės, mėgsta žaisti su broliais ir seserimis, taip pat mokosi atskirti, kas gera ir kas bloga!

Vis dėlto šuniui suaugus, pernelyg intensyvus šokinėjimas, draskymasis letenomis ar lojimas gali rodyti priklausomybę nuo šeimininko, iš kurios šuo jau turėjo išaugti.

Koks yra dėmesio siekiančių šunų elgesys?

Gana normalu, jei jūsų naujasis šuniukas šoka ant jūsų, kai jį šeriate, arba inkščia, kai paliekate jį vieną, bet pernelyg intensyvus prašinėjimas, baksnojimas, inkštimas, lojimas, šokinėjimas ant baldų ir žaislų nešiojimas jums rodo dėmesio siekimą.

Visa tai gali atrodyti nežalinga, bet jaudrus šuo greta mažų vaikų ar pagyvenusių žmonių kartais gali sukelti bėdų. Be to, jei šuo deda papildomų pastangų siekdamas jūsų dėmesio, tai reiškia, kad jis nėra visiškai laimingas būdamas vienas pats, o juk jūs norėtumėte, kad jūsų šuo jaustųsi kuo geriau.

Kodėl šunys siekia dėmesio?

Yra daugybė priežasčių, kodėl šunys ima siekti dėmesio; jiems gali būti nuobodu arba gal jie nepakankamai mankštinasi. Be abejo, kartais dėmesio siekiantys šunys taip elgiasi vien todėl, kad jiems tai patinka, pavyzdžiui, kasa, graužia, vagia maistą ir drasko žaislus.

Vis dėlto gali būti tam tikrų dalykų, dėl kurių jūs, kaip šeimininkas, netyčia paskatinate šunį siekti dėmesio.

Šunys vertina žmonių dėmesį ir yra prieraišūs gyvūnai – būtent todėl ir laikome juos kaip augintinius! Taigi kaskart, kai jūsų jaunas šuo šoka ant jūsų, su letenomis tapšnoja jūsų koją, loja be priežasties ar neprašytas atneša jums žaislą, lengva jam atsilyginti glamonėmis ar žaidimu, bet taip nepageidaujamas elgesys tik stiprinamas.

Kai kurie šunys mėgsta patraukti savo šeimininko dėmesį ką nors pavogdami ir pabėgdami. Šlepetės yra mėgstamiausios! Šuo greitai supranta, kas priverčia mus pasikelti nuo kėdės, o kuo intensyvesnė bus jūsų reakcija, tuo daugiau dėmesio šuo jaus gaunantis, todėl prizas bus tik vertingesnis. Šuo netruks išmokti ir ateityje ieškoti tų pačių dalykų.

Be abejo, jūsų šuniui reikia daug meilės, bet apdovanojamas už tokį elgesį jis gali tapti labiau priklausomas nuo jūsų draugijos ir mažiau gebėti pats susirasti įdomios veiklos, pavyzdžiui, vienas žaisti su žaislais ar šniukštinėti dominančius kvapus.

 

Šunys vertina žmonių dėmesį ir yra prieraišūs gyvūnai – būtent todėl ir laikome juos kaip augintinius!

Ką daryti, kai šuo siekia dėmesio?

Galite manyti, kad su dėmesio siekiančiu šunimi geriausia būtų susitvarkyti jam griežtai sakant „ne“ kaskart, kai jis jus baksnoja ar šoka jums ant kelių, bet jei jį stumsite šalin ar kitaip neigiamai reaguosite, tai nepadės, kadangi taip vis tiek jis gaus dėmesio. Jūsų gauruotojo draugo nuomone, geriau bet koks dėmesys, negu jokio!

Vietoj to kaskart, kai šuo įkyriai prašo dėmesio, ignoruokite jį. Nežiūrėkite į jį, nesikalbėkite ir nelieskite jo, o jei šuo nesiliaus, ramiai atsistokite ir nueikite.

Iš pradžių tai gali būti sunkoka, ypač todėl, kad natūraliai norite, jog jūsų šuo jaustųsi laimingas, bet nenusileiskite! Kai jūsų šuo jausis patenkintas būdamas savame pasaulyje – gal žaisdamas su kramtomu žaislu ar iš guolio stebėdamas aplinkinį pasaulį, – pasikvieskite jį ir paglamonėkite. Taip jis turėtų suprasti, kad norite jam duoti daug dėmesio ir meilės, bet savo sąlygomis. Svarbiausia – nuoseklumas.

Ar ilgai trunka pakoreguoti dėmesio siekiančio šuns elgesį?

Kai imsitės veiksmų, prieš padėčiai pagerėjant šuo gali dar labiau reikalauti dėmesio – turėkite omenyje, kad jūsų šuo buvo įpratęs, kad reaguojate į jį (teigiamai ar neigiamai), todėl gali kiek nusivilti, jei į jį nebereaguosite. Dėl to šuo gali garsiau loti, aukščiau šokinėti ar smarkiau baksnoti snukiu, kad tik gautų jūsų dėmesio. Vis dėlto būkite stiprūs ir pasistenkite ignoruoti šuns bandymus, antraip vėl viskas bus kaip buvę!

Jei jūsų šuo vis dar kaulija dėmesio ir po to, kai ėmėtės veiksmų kelias dienas, galbūt pasikalbėkite su veterinaru, kuris jūsų šunį galėtų nusiųsti pas elgesio specialistą, o šis jūsų šuns dėmesio siekimą įvertintų iš platesnės perspektyvos.

Jei norite gauti daugiau informacijos apie šunų elgesio specialistus, susisiekite su COAPE Gyvūnų elgesio specialistų ir dresuotojų asociacija bei Šunų dresuotojų asociacija.

Pasitelkę šiek tiek kantrybės ir supratimo, netrukus išmokysite šunį gerai elgtis ir galėsite su juo smagiai žaisti bei apdovanoti už gerą elgesį.