Kas yra šunų kognityvinės disfunkcijos sindromas?
Kartais gali pasikeisti vyresnių šunų elgesys – jie gali elgtis neįprastai arba pokyčiai gali būti labiau pastebimi nei tiesiog „sulėtėjimas“. Iki šiol ekspertai šiuos dalykus priskyrė senėjimo procesui, dėl kurio ne kažin ką galima padaryti. Visgi neseniai neįprasti vyresnių šunų pokyčiai buvo priskirti sutrikimui, vadinamam kognityvinės disfunkcijos sindromu (KDS).
Šunų kognityvinės disfunkcijos sindromo (KDS) simptomai
Keli šuns elgesio pokyčių pavyzdžiai: „sutrikimas“, kai šuo atrodo nesiorientuojantis ar pasimetęs pažįstamoje aplinkoje, klaidžioja be tikslo arba „pamiršta“ vengti kampų.
Nors visą gyvenimą sklandžiai atlikdavęs tualeto reikalus, šuo gali patirti „nelaimių“. Šuo gali nebepasitikti jūsų prie durų, nebeatnešti kamuoliuko svaidyti arba nereaguoti į glamones. Dažnai galite suprasti, kad šuniui yra kognityvinės disfunkcijos sutrikimas, kai šuo ištisą dieną miega, o naktį būna budrus ir nepavargęs; šuniui yra sutrikęs miegas. Naktį šuo gali nenustygti vietoje ir klajoti, lyg būtų apsisukęs jo biologinis laikrodis. Taip pat šuo naktį gali staugti, trukdyti namiškiams miegoti.
Nė vienas iš šių dalykų nereiškia, kad šuniui mažiau rūpite; tiesiog dėl kognityvinės disfunkcijos sutrikimo šuo ima elgtis kitaip ir greičiausiai nė nenumano, kad jus tai vargina.
Jei pastebite, kad šuniui yra kognityvinės disfunkcijos sutrikimas, jį galima atpažinti pagal įvairius klinikinius požymius. Diagnozuoti sutrikimą galima, jei vyresnio amžiaus šuo ima elgtis kitaip, nesant jokių akivaizdžių fizinių priežasčių. Sindromą galima palyginti su žmonių Alzheimerio liga. Kai kurie žmonės jį laiko „šunų demencija“, nors šunų demencija, be abejo, skiriasi nuo žmonėms būdingos ligos.
Juodas šuo Šuo, liūdintis greta ėdalo dubenėlio
Jei jūsų šuniui yra KDS, nereikia jaudintis; senstančių šunų elgesio pokyčiai gali būti tikrai veiksmingai gydomi. Galimas gydymas gali apimti raciono pokyčius, vaistus ir elgesio terapiją. Kiti patarimai, kaip padėti vyresniems šunims, net ir nesergantiems KDS:
- Dėl šuns saugumo apžiūrėkite, ar nėra pavojų namuose ir kieme, kur šuo galėtų nukristi, pavyzdžiui, nuo laiptų, ir tokiose vietose šunį stebėkite.
- Jei galite, laikykitės rutinos. Vyresniems šunims ir KDS sergantiems šunims nepatinka pažįstamos dienotvarkės pokyčiai, todėl esant rutinai, jie gali būti ramesni.
- Jei nėra medicininių priežasčių drausti, laikykitės mankštos režimo – reguliarūs pasivaikščiojimai gerina protinę ir fizinę sveikatą.
- Venkite stresinių situacijų, pavyzdžiui, uždaryti šunį į aptvarą – vietoj to raskite jam prižiūrėtoją, kad šuns aplinka kuo mažiau pasikeistų.
- Taip pat vertėtų vengti svečių su šunimis.
- Tualeto bėdas išspręsti gali būti sunku. Pasirūpinkite, kad šuo turėtų visas galimybes atlikti savo gamtinius reikalus – dažnai jį išveskite ir apdovanokite už gerą poelgį.
- Aptarkite su veterinaru, ar vaistai duotų naudos jūsų šuniui.
Kad ir kas nutiktų, visą gyvenimą besąlygiškai mylėję ir palaikę draugiją vyresni šunys nusipelno viso geriausio mūsų rūpesčio ir dėmesio – ir galite neabejoti, kad jie ir toliau jums jį grąžins!