Šunys paprastai lengvai susidraugauja, todėl beveik galite būti tikri, kad jūsų šuniukui patiks kitų šunų draugija.
Iš tiesų jis greičiausiai šokinės iš laimės, gavęs progą pažaisti su bet kokiu gyvūnu – dideliu ar mažu! Kaip ir pratinant prie bet kokių naujų dalykų, svarbu šuniuką su kitais augintiniais supažindinti atsargiai, kad jų draugystė prasidėtų kuo geriau.
Nors šunys ir katės dažnai gali sutarti gerai, kai kuriuos augintinius nuo šunų vertėtų laikyti atokiai. Pavyzdžiui, reikėtų saugoti triušius, jūrų kiaulytes, žiurkėnus ir roplius.
Naujojo šuniuko pristatymas suaugusiam šuniui
YJūsų turimas šuo greičiausiai priprato, kad visos namų valdos yra jo, todėl iš pradžių faktas, kad teks jomis dalytis, gali šiek tiek sukrėsti! Išbandykite šiuos patarimus, kad naujojo šuniuko pristatymas suaugusiam šuniui būtų kuo sklandesnis.
- Kad visi gyvūnai būtų sveiki ir laimingi, prieš parsiveždami naująjį šuniuką namo, įsitikinkite, kad turimas šuo paskiepytas visais reikiamais skiepais.
- Šunims susitikti raskite neutralią vietą – tokią, kur jūsų turimas šuo nereikštų pretenzijų į teritoriją. Gera mintis supažindinti juos lauke, bet jei šuniukas dar negavo visų skiepų, apsiribokite sodu.
- Kai šuniukas bus paskiepytas pirmuoju skiepu (mažiausiai), o veterinaras pasakys, kad tai daryti saugu, išveskite šuniuką į sodą ir leiskite jam apsišniukštinėti, kad susipažintų su visais jaudinančiais naujais vaizdais ir kvapais.
- Tada pririškite šuniuką prie pavadėlio ir atsiveskite suaugusįjį šunį, taip pat saugiai pririštą prie pavadėlio. Jei jūsų šuo didelis ar neramus, vertėtų uždėti apynasrį, kad sveikinantis būtų išvengta staigių šuolių. Šunys smalsiai reaguos vienas į kitą, todėl atlaisvinkite pavadėlius ir leiskite jiems prisiartinti. Nuraminkite juos abiem pasakydami, kad jie geri šunys, ir ignoruokite inkštimą ar lojimą.
- Už ramų ir santūrų bendravimą atlyginkite glostydami, ramiai kalbindami, galbūt duodami kokį nedidelį gardėsį. Jei bet kuris šuo pernelyg susijaudintų, svarbu, kad jūs patys liktumėte ramūs. Palaukite, kol šuo nusiramins, arba kuriam laikui juos atskirkite ir bandykite suvesti dar kartą.
- Šunis vieną prie kito pratinkite trumpais laiko intervalais, bet dažnai, ir netrukus jie turėtų tapti geriausiais draugais.
- Leiskite savo suaugusiajam šuniui „pasikviesti“ šuniuką vidun. Abu šunis laikykite už pavadėlio, kol naujasis šuniukas gerai susipažins su aplinka, o turimas šuo ramiai ir santūriai jį priims. Ir suaugusiajam šuniui, ir šuniukui už pripažinimą ir pakantumą toliau atlyginkite ramiais pagyrimais ir glostymu.
Jei turite abejonių, kaip pristatyti šuniuką vyresniam šuniui, kreipkitės pagalbos iš anksto. Vietinis šunų dresuotojas ar veterinaras mielai jums padės www.apdt.co.uk ar www.capbt.org.
Kito suaugusio šuns pristatymas jūsų turimam šuniui
Jei turimam šuniui pristatote visiškai suaugusį šunį, nesistebėkite, kad jie iškart nesusidraugaus. Vis dėlto nenusiminkite – jei pamažu leisite jiems gerai pažinti vienas kitą ramioje neutralioje aplinkoje, toliau nuo namų (geriausia abiem nepažįstamoje vietoje), neturėtų būti priežasčių, kodėl jie negalėtų sutarti ir tapti gerais draugais.
- Kai pristatote kitą šunį, abu šunis laikykite už pavadžio, o gal ir naudokite apynasrį, jei jie dideli, nervingi ar lengvai susijaudina. Leiskite šunims tyrinėti vienam kitą.
- Jei šunys pradės urgzti ar loti vienas ant kito, iškart juos atskirkite ir palaukite prieš bandydami dar kartą.
- Jei ir po daugelio tokių bandymų šunys nesutaria, galite kreiptis į profesionalų elgesio specialistą. Rekomendacijos teiraukitės veterinaro arba netoliese esančio elgesio specialisto ieškokite svetainėje www.capbt.org.
Naujojo šuns supažindinimas su kate ar kačiuku
Svarbiausias dalykas, į ką reikia atsižvelgti pristatant šuniuką katei, yra saugumas. Greta kačių šunys gali labai susijaudinti, todėl gali užtrukti, kol jie išmoks sutarti! Jei po kelių bandymų supažindinti šuo ir toliau yra neramus ar agresyvus greta katės, kreipkitės profesionalaus patarimo į veterinarą ir pasiteiraukite, gal jiems išmokti sugyventi padėtų šunų elgesio specialistas.
Su turima kate naująjį šuniuką ar šunį supažindinti metas tada, kai šis apsipranta ir patogiai jaučiasi naujuose namuose. Turėsite būti kantrūs ir duoti katei laiko priprasti prie naujojo gyventojo, ypač, jei katei anksčiau neteko gyventi kartu su draugišku šunimi! Visai normalu, jei katė į naują šunį reaguoja šnypšdama, draskydamasi arba bando pabėgti ir pasislėpti.
- Pristatyti katei šuniuką gali atrodyti bauginanti užduotis, o jūs turite abiem gyvūnams padėti atsipalaiduoti vienas kito draugijoje. Įsitikinkite, kad katė ar kačiukas yra saugioje vietoje, kur šuo jos (jo) nepasiektų, o naująjį šunį laikykite už pavadėlio.
- Jei šuo elgiasi ramiai, apdovanokite jį, o jei šuo susijaudinęs loja, patys išlikite ramūs.
- Po maždaug penkių minučių išveskite šunį ir leiskite katei išeiti iš kambario prasiblaškyti.
- Pažindinkite juos trumpais laiko intervalais po kelias minutes, skirtingose vietose kelis kartus per dieną, kad jie įprastų matyti ir užuosti vienas kitą visuose namuose. Šunį laikykite už pavadėlio.
- Kai abu augintiniai bus ramūs ir atsipalaidavę, leiskite katei išeiti iš saugios vietos, bet šuns nepaleiskite nuo pavadėlio. Leiskite jiems patyrinėti vienas kitą ir būtinai skirkite daug meilumo ir dėmesio, jei jie vienas su kitu elgsis pakančiai! Jei bet kuris augintinis atrodys nepatenkintas, nepamirškite patys išlikti ramūs. Pratinkite juos dažnai, aplankydami kuo daugiau kambarių namuose.
- Prižiūrėkite juos, kol įsitikinsite, kad jie sutaria, o šunį nuo pavadėlio paleiskite tik tada, kai būsite tikri, kad jis nereaguos ir nebandys vaikytis katės. Įsitikinkite, kad katė galės pasiekti vietą, kur jos nepagautų šuo ir galės pabėgti, jei kiltų nesklandumų.
- Šėrimo metu šunį ir katę atskirkite, kad abu galėtų ramiai paėsti, nesibaimindami, kad kitas pagrobs jo ėdalą.
- Katės kraiko dėžę pastatykite ten, kur katei būtų lengva ją pasiekti ir kur nepatektų šuo. Skamba nemaloniai, bet šuniui gali prabusti maitėdos instinktai ir jam gali pasirodyti gera mintis suėsti šios dėžės turinį!
- Pasirūpinkite, kad katei būtų daug galimybių vaikytis ir tykoti judančius žaislus, tada šuo galės atsipalaiduoti ir nesibaiminti, kad katė pritykins ir jį užpuls.
Nesijaudinkite, jei šuo ir katė netaps geriausiais draugais. Katės dažnai yra nepriklausomos iš prigimties ir gali tiesiog ignoruoti šunį, net jei ir sutinka su jo buvimu namuose. Visgi bėgant laikui dauguma kartu gyvenančių kačių ir šunų susidraugauja, nors tai labai priklauso nuo katės nuostatų! Viskas turėtų būti gerai, jei jie turės nuosavą erdvę ir katei bus vietų, į kurias nepatektų šuo.