Nuostabu, kad priimsite šuniuką į savo mielus ir mylinčius namus! Pasirinkus sau tinkamiausią veislę, kitas žingsnis bus rasti atsakingą prieglaudą ar veisėją, iš kurių galėsite įsigyti naują savo šeimos narį.
Apie viską iš eilės
Prieš įsigyjant šunį, svarbu rūpestingai apsvarstyti, kokios veislės šuns norėtumėte. Galima labai lengvai susižavėti didelėmis rudomis šuniuko akimis ar pūkuotu energingu kamuoliuku, bet nepamirškite, kad laikyti šunį yra ilgalaikis įsipareigojimas, todėl abiem bus geriausia, jei jūs ir jūsų augintinis derėsite tarpusavyje.
Šuo turi tikti ne tik jūsų gyvenimo būdui, bet ir aplinkai. Pavyzdžiui, jei jūsų namai nedideli ir mažai erdvės lauke, jums tinkamesnis būtų mažas šuniukas.
Svarbu ne tik veislė, bet ir amžius – įsigyjant šunį reikia apie tai pagalvoti. Kadangi šuniukus reikia daug mokyti, galite savęs paklausti: „Ar ne geriau būtų įsigyti suaugusį šunį?“, jei negalėsite skirti pakankamai laiko išdykusio šuniuko priežiūrai.
Jei esate tikri, kad jums tinkamiausias mažas šuniukas, toliau eis linksmoji dalis – rasti savo naująjį keturkojį draugą!
Įsigijimas iš veisėjo
Renkantis šuniuką, viena galimybė yra įsigyti iš savininko ar veisėjo.
Nesusigundykite pirkti šuniuko iš gyvūnų parduotuvės, interneto (prieš tai jo nematę) ar kitomis aplinkybėmis, jei šuniuko istorija neaiški (pvz., turguje ar pagal skelbimą laikraštyje), kad ir koks mielas šuniukas atrodytų! Tokie šuniukai gali būti kilę iš šunų fermų arba, dar blogiau, būti pavogti.
Prieš vykdami pas veisėją, paskambinkite jam. Bet kuris atsakingas šunų veisėjas mielai pasikalbės ir atsakys į klausimus apie savo šuniukų vadą. Kai kurie klausimai, kurių galėtumėte paklausti veisėjo:
- Kiek vadų buvo atsivedusi mama, kelias per metus? Atsakingi veisėjai kalei leidžia atsivesti ne daugiau nei vieną vadą per metus.
- Kaip vyko nėštumas? Ar mamai nekilo komplikacijų?
- Ar augintinio mama su tėčiu neturi sveikatos sutrikimų? Konkrečiai pasiteiraukite apie klubų / alkūnių balus ir akių problemas.
- Ar šunys yra patikrinti dėl veislės genetinių problemų? (Apie tai turėtumėte pasidomėti prieš kreipdamiesi į veisėją, kad žinotumėte, kokie yra galimi testai.)
- Ar galima susitikti su tėčiu? Jei jo nėra, turėtumėte reikalauti pamatyti motiną.
- Kokioje aplinkoje bus auginama vada? Judresnėje aplinkoje, kartu su kitais gyvūnais, vaikais ir dažnais lankytojais augę šuniukai bus geriau socializuoti nei augę tylesniuose namuose arba šunidėse.
- Ar šuniukui bus įdėta mikroschema?
- Ar prieš išvykdamas į naujus namus šuniukas bus paskiepytas, gavęs vaistų nuo kirminų ir nuo blusų? Atsakingi veisėjai šuniukais atitinkamai pasirūpina iš anksto.
- Ar veisėjai užsiima tik veisimu, ar taip pat dalyvauja su savo šunimis parodose, varžybose arba dirba?
- Ar seniai užsiima veisimu? Patyrę veisėjai daugiau išmano apie pasirinktą veisti veislę.
- Ar jie veisia kelių tipų šunis? Jei vienoje vietoje veisiami daugelio skirtingų veislių šunys, galima įtarti komercinę veiklą arba dar blogiau – šunų fermą.
- Kokią pagalbą jie teikia? Atsakingi veisėjai paprastai suteikia konsultacijų ir pagalbos, taip pat ir rašytinę informaciją, kaip pasirūpinti šuniuku.
- Geros reputacijos veisėjai dažnai siūlo pagalbą visą jūsų šuns gyvenimą.
- Ar jie siūlo galimybę grąžinti šuniuką / šunį atgal, jei bet kuriuo šuns gyvenimo laikotarpiu kiltų kokių nors problemų (pvz., sveikatos ar elgesio sutrikimų)?
- Ar savo šuniukus jie yra apdraudę augintinių draudimu?
Jei veisėjai negali arba nenori atsakyti į daugumą jūsų klausimų, gerai pagalvokite, ar tai tinkami žmonės, iš kurių norėtumėte įsigyti šuniuką.
Nenustebkite, jei veisėjas užduos jums tiek pat daug klausimų, kaip ir jūs jam. Tai labai geras ženklas, rodantis, kad jis tikrai suinteresuotas rasti savo šuniukams geriausius namus. Veisėjas nori įsitikinti, kad jūs esate pasirengę ir jūsų aplinkybės tinkamos jo šuniukams.
Kai pajusite radę sau tinkamiausią veisėją ir vienas kitam užduosite pakankamai klausimų, kad nebekiltų abejonių, ateis laikas susitikti akis į akį ir rasti tobulą šuniuką. Per apsilankymą turėtumėte atkreipti dėmesį į kelis dalykus:
- Apžiūrėkite šuniuko aplinką. Ar čia švaru ir sausa? Ar mama ir šuniukai turi savo erdvę? Vienoje vietoje neturėtų būti daugybės šunų.
- Apžiūrėkite visus čia esančius šunis. Ar jie visi atrodo sveiki, laimingi ir draugiški? Ar maloniai jaučiasi šalia veisėjo? Su visais šunimis reikėtų elgtis pagarbiai.
- Prieš įsigydami šuniuką susitikite su mama ir likusia vada – atsakingi veisėjai mielai suteiks jums tokią galimybę. Natūralu, kad mama kiek įtariai žiūrės į žmones, apžiūrinčius jos vadą, bet ji turėtų būti dėmesinga, o ne nervinga ar agresyvi. Jei šuniukai pakankamai dideli, jums turėtų būti leista šuniukus paimti į rankas, bet pirmiausia atsiklauskite veisėjo leidimo.
- Įvertinkite mamos dydį ir temperamentą, kadangi jūsų šuniukas ateityje gali būti panašus į ją.
- Pasiteiraukite apie tėvo temperamentą, sveikatą (įskaitant genetinius ar sveikatos testus), sužinokite, ar jis grynaveislis. Jo genealogija (protėviai / giminės medis) turėtų siekti maždaug penkias kartas. Mažai tikėtina, kad per jūsų apsilankymą tėvas bus šalia, nes dauguma veisėjų naudoja kergimui skirtą patiną, bet veisėjas gali turėti jo nuotrauką.
Kaip išsirinkti šuniuką
Šuniuko įsigijimas yra itin jaudinanti akimirka ir greičiausiai nenustygsite iš nekantrumo, norėdami išsirinkti tobulą naująjį savo šeimos narį. Jei perkate iš veisėjo, su vada paprastai galėsite susipažinti, kai šuniukams bus maždaug šešios savaitės, o tada galėsite išsirinkti sau tinkamiausią!
Jei galite, pabandykite lankytis reguliariai, kad šuniukas imtų jus pažinti. Galbūt atvykite su visa šeima, kad šuniukas priprastų prie jūsų visų – juk galiausiai šuniuko įsigijimas yra įsipareigojimas visai šeimai. Tik nepamirškite, kad mažą šuniuką daugybė naujų žmonių gali trikdyti, todėl, jei esate didelė šeima, gal nesilankykite visi vienu metu. Po apsilankymo galėtumėte šuniukui palikti kokį nors savo drabužį, kad šuniukas priprastų prie jūsų kvapo.
Į ką atkreipti dėmesį renkantis šuniuką
Būdamas šešių savaičių, šuniukas turėtų domėtis jumis ir savo aplinka, su susidomėjimu uostinėti jūsų rankas ir tyrinėti aplinkinį pasaulį. Šuniukas turėtų būti žaismingas ir beveik neabejotinai išdykęs!
Turėkite omenyje, kad mažiausi vados šuniukai gali turėti sveikatos sutrikimų, o nervingiems, droviems ar pernelyg jaudriems šuniukams gali prireikti daugiau dresūros ir socializacijos.
Šuniukas turėtų būti putlus, bet ne storas, neturi būti guzų ar patinimų. Tobulo šuniuko akys turėtų būti švarios ir skaisčios, turi būti švarios ausys ir užpakaliukas. Kailis turėtų būti minkštas ir švarus, be plikų ir žaizdotų vietų, šuniukas neturi kasytis.
Savo potencialų šuniuką pastatykite ant grindų. Šuniukas iš karto turi susidomėti aplinka. Suplokite rankomis arba aukštu tonu cyptelėkite ir stebėkite jo reakciją. Kurtumas gali būti kai kurių veislių, pavyzdžiui, dalmatinų ar kitokių baltos spalvos šunų, problema, todėl įsitikinkite, kad šuniukas reaguoja į aiškius netikėtus garsus.
Laikas, kurį šuniukas praleidžia su motina, broliais ir seserimis, yra labai svarbus. Būtent tada jis išmoksta būti šunimi, o bendraudamas su motina, broliais ir seserimis įgyja pagrindinių socialinių įgūdžių.
Geriausia šuniuką planuoti pasiimti nuo maždaug aštuonių savaičių amžiaus (kai kurių veislių šiek tiek vėliau). Anksčiau šuniuko imti nerekomenduojama, be to, tai gali rodyti, kad veisėjas nesilaiko aukštų veisimo standartų. Verta paminėti, kad kai kuriais atvejais draudimo bendrovės nedraudžia šuniukų, kurie iš veisėjo buvo paimti jaunesni nei aštuonių savaičių.
Kartais veisėjas gali paprašyti palaukti ir šuniuką perduoti tik nuo 12 savaičių. Tokiu atveju įsitikinkite, kad šuniukas gyvena judrioje aplinkoje ir per šias svarbias savaites gali tinkamai socializuotis.
Nuo laiko, kada pasiimsite šuniuką, priklausys ir tai, ar jie bus paskiepyti, todėl teiraukitės veisėjo, kuris turėtų pateikti skiepų pasą (taip pat vaistų nuo kirminų ir kitokių procedūrų patvirtinimo dokumentus).
Jei išsirinkus šuniuką jūsų prašoma jį pasiimti daug vėliau nei po įprasto 8–12 savaičių laikotarpio, gali būti priežastis, kodėl veisėjas jį laiko taip ilgai – pasiteiraukite.
Galiausiai išsiaiškinkite, kokiu ėdalu šuniukas buvo šeriamas ir koks šėrimo režimas. Jei namie galėsite tai tęsti, bent jau iš pradžių, šuniukui bus lengviau priprasti.
Kaip priglausti šuniuką
Nepamirškite, kad šuniuką galite ne tik įsigyti iš veisėjo. Yra daugybė šuniukų, kurie buvo apleisti ir dėl įvairių priežasčių jiems reikia naujų mylinčių namų. Galite nuspręsti, kad šuniuko ieškosite gyvūnų prieglaudoje ar gelbėjimo centre.
Geroje prieglaudoje yra švarūs ir jaukūs aptvarai su šilta, dengta vieta miegoti, daug erdvės mankštintis ir žaislų. Geruose centruose darbuotojai leidžia laiką su šuniukais, kad šie gerai socializuotųsi ir taptų draugiškais naujais šeimos nariais. Jei tai darote pirmą kartą, centrų konsultantai visada mielai suteiks pagalbos ir patars, kaip įsigyti šuniuką..
Mūsų puslapyje taip pat turėtumėte rasti atsakymų į bet kokius klausimus, kurių kiltų norint priglausti šuniuką.
Nesvarbu, ar šuniuką perkate, ar priglaudžiate, ateityje jūsų laukia jaudinantys nuotykiai!