Nors tai sudėtinga operacija, amputacija šuniui gali iš tiesų padėti, o ne kliudyti, kadangi taip pašalinamas skausmo ir kančių šaltinis. Galiausiai, galūnių amputacija skirta pagerinti šuns gyvenimą ir atliekama tik tada, jei veterinaras mano, kad procedūra padės to pasiekti.
Jums padedant ir vadovaujantis veterinaro patarimais, dauguma šunų puikiai prisitaikys gyventi su trimis kojomis. Iš tiesų, šuo bus toks užsiėmęs lakstydamas, vaikydamasis kamuolį ir žaisdamas gaudynes, kad vargiai pastebės, jog kažko trūksta.
Kaip mano šuo atlaikys amputacijos operaciją?
Nors iš pradžių gali būti sunku pagalvoti apie šuns galūnės amputaciją, sunkiai sužalotam augintiniui tai gali būti gera išeitis. Iš tiesų galūnės amputacijos operacija gali būti geriausias pasirinkimas per automobilių avarijas ar kitus nelaimingus atsitikimus stipriai sužalotiems arba nuo kaulų vėžio ir kitų sunkių ligų kenčiantiems šunims.
Žinoma, šuniui gali būti nelengva išmokti judėti kaip anksčiau. Be galūnės įprastas judėjimas tampa sudėtingesnis ir šuo turės išmokti, kaip su tuo susitvarkyti, kol vėl taps toks energingas, kaip iki šiol. Vis dėlto ilgainiui dauguma gali suderinti svorio pasiskirstymo pakitimus ir vėl išmoksta vaikščioti ar net bėgioti. Jei šuniui skiriama laiko ir supratingumo, netrukus jis gali lakstyti kieme ar parke – kaip tai darydavo anksčiau.
Kaip priimti sunkų sprendimą
Matydami gatve einantį patenkintą ir energingą šunį trimis kojomis suprantame, kad šuns galūnės amputacija ir tokia operacija nebūtinai yra pasaulio pabaiga. Vietoj to vertinkite tai kaip naujo šuns gyvenimo pradžią, teigiamą pokytį, humaniškai pailginantį šuns gyvenimą ir pašalinantį skausmą, kurį šuo jautė prieš tai. Operacija bus atliekama tik tada, jei šuniui tai bus naudinga, todėl turėtumėte žinoti, kad taip nutikus darote tai, kas geriausia.
Vis dėlto suprantama, kad pasirinkimas amputuoti šuns galūnę yra sudėtingas sprendimas. Operaciją, sveikimo laikotarpį ir prognozes (atsižvelgiant į amputacijos priežastį) reikėtų išsamiai aptarti su veterinaru, nes tai rimtas sprendimas. Stambiems ir sunkesniems šunims amputacija gali būti sunkiau įveikiama nei mažiems, liekniems šunims, o vėžio atveju amputacija gali ir nepadėti pasveikti.
Prieš operaciją su veterinaru aptarkite visus rūpimus klausimus, kad sprendimą priimtumėte gerai informuoti ir pasielgtumėte taip, kaip būtų geriausia jūsų ištikimam draugui.
Kaip padėti šuniui prisitaikyti, jeigu jam amputuojama galūnė
Su veterinaru sutarę, kad amputacija yra geriausia, ką galite padaryti dėl šuns, turėtumėte pradėti galvoti, kaip augintinį prižiūrėsite po operacijos ir kaip jis prisitaikys prie naujo gyvenimo. Šuniui pagalbos ir palaikymo prireiks ne tik iš karto po operacijos, bet ir tada, kai jis vėl ims judėti – juk šuniui su trimis kojomis viskas bus šiek tiek kitaip.
Rūpindamiesi šuns sveikata ir laime, atsižvelkite į toliau nurodytus patarimus ir rūpestingai laikykitės veterinaro rekomendacijų.
- Kruopščiai laikykitės veterinaro nurodymų apie priežiūrą po operacijos. Jeigu abejojate dėl kokių nors dalykų, susijusių su amputacijos operacija, būtinai klauskite.
- Pagal šiuos nurodymus po operacijos šunį greičiausiai bus siūloma laikyti uždarytą. Pasirūpinkite, kad jam būtų patogu ir prablaškykite jį saugiais, linksmai būdais.
- Nesvarbu, kaip šuo norėtų šokinėti, neskatinkite to daryti. Galbūt jis bus nepatenkintas, bet turite daryti tai, kas jam geriausia.
- Šunims reikia sustiprinti likusias galūnes. Todėl paklauskite veterinaro, kaip palaipsniui išplėsti mankštos programą.
- Padėti užsiauginti raumenų šuniui gali padėti veterinarijos fizioterapeutas – paprašykite, kad veterinaras rekomenduotų gerą specialistą.
- Pradžioje šuo pavargs ir nuo trumpų pasivaikščiojimų su pavadėliu – tiesiog turėkite omenyje, kad tam jam prireiks daug pastangų.
- Veterinaro paklauskite apie alternatyvias mankštos formas, įskaitant vandens terapiją ar plaukiojimą – jos šuniui gali būti lengvesnės (ir vis tiek labai smagios).
- Šuniui gali būti sunkiau užkopti ant mėgstamų baldų, pavyzdžiui, ant lovos, todėl parūpinkite pakylas ar laiptelius, ėdalą, vandenį ir guolį padėkite taip, kad šuniui nereikėtų šokinėti.
- Šuo gali nepajėgti pabėgti nuo pavojaus taip greitai, kaip buvo pratęs. Tad kol augintinio greitis vėl atitiks jo drąsą, saugokite jį nuo bėdos!
- Atidžiai stebėkite šuns svorį, nes antsvoris padidina apkrovą kitoms kojoms ir šuniui tampa sunkiau. Tai yra labai svarbu, nes mažiau mankštindamasis šuo bus labiau linkęs priaugti svorio.
- Skirkite savo šuniui daug laiko reabilituotis ir prisitaikyti. Jei kyla kokių nors klausimų, visada pasiieškokite daugiau informacijos apie šuns sveikimą po amputacijos.
- Kiti augintiniai, ypač mėgstantys žaisti su jūsų šunimi, pradžioje dėl jo pasikeitimo gali nuliūsti. Iš naujo pristatykite pacientą ir stebėkite situaciją.
- Augintiniai gali jausti fantominius pašalintų galūnių skausmus, todėl susisiekite su veterinaru, jei atrodo, kad šuo jaučia diskomfortą, kadangi gali prireikti tolesnio gydymo.
- Jei jaudinatės, kad šuo neprisitaiko prie pokyčių, susisiekite su veterinaru ir aptarkite, kaip palengvinti šuns gyvenimą – kartais visiems prireikia šiek tiek padėti.
Dabar pasitaiko nemažai šunų su trimis kojomis, kurie džiaugiasi gyvenimu kaip įprastai, bet tai nepalengvina sprendimo jums ir jūsų šuniui. Šuns galūnių amputacija kai kuriems gali būti puiki išeitis, bet nelabai tinkama kitiems; apsvarstykite savo sprendimą ir aptarkite jį su veterinaru.
Jei amputacija išspręs jūsų šuns problemas, atminkite, kad daugeliu atveju, pasitelkus kantrybę, supratimą ir meilę, jūsų ištikimas draugas išmoks prisitaikyti ir bus laimingas kaip anksčiau.