Net jei jūsų šuo yra aklas, niekas negali nuslopinti jo nuotykių ir linksmybių trokštančios dvasios! Šunys gerai susidoroja su regos praradimu, tereikia atitinkamai pakeisti jų priežiūrą ir jie vėl atsistos ant letenų. Tiesą sakant, nepaisant dingusios regos, jūsų šuns gyvenimas gali būti toks pat puikus, kaip ir anksčiau!
Kokios yra šunų aklumo priežastys?
Šunų aklumas gali išsivystyti dėl daugybės priežasčių – nereikia kaltinti savęs ar spėlioti, kas nutiko. Aklumas gali:
- Būti nuo gimimo.
- Atsirasti vėliau dėl traumos ar ligos.
- Būti paprasčiausiai susijęs su šuns juslių senėjimu.
Tam tikras paveldimas aklumo priežastis galima patikrinti ištyrus šuns tėvus, taip pat galima ištirti jaunus šuniukus prieš parsivedant juos namo. Paveldimos priežastys būdingos tam tikroms veislėms, pvz., aklumas dažniau pasitaiko kolių veislės šunims dėl ligos, vadinamos kolių akių anomalija. Svarstydami apie grynaveislio šuniuko pirkimą, pasitarkite su veterinaru apie atitinkamų veislių potencialias paveldimas problemas. Taip geriau žinosite, ar ateityje gali tekti rūpintis aklu šunimi, ir galėsite nuspręsti, ar esate pasiruošę tokiai rizikai.
Bet kuriuo momentu, įtarę, kad jūsų šuniui silpsta rega, kreipkitės į veterinarą. Tam tikros aklumo požymius sukeliančios ligos yra pagydomos, pvz., galima pašalinti kataraktą. Todėl visada pravartu patikrinti, net jei atrodo, kad šuo ir nematydamas jaučiasi puikiai.
Ar mano šuo aklas?
Jei jūsų šuo aklas, galite pastebėti tam tikrus jo elgesio ypatumus.
- Akivaizdu, kad, jei šuo vis atsitrenkia į įvairius daiktus, jam gali būti suprastėjęs regėjimas.
- Jei šuo nemato viena akimi, jį gali išgąsdinti netikėtas judesys neregimojoje pusėje – jis nematys, kaip ateinate jūs ar kas kitas.
- Staiga apakę šunys gali prarasti orientaciją arba sutrikti.
- Anomaliją galite pastebėti žiūrėdami šuniui į akis – galbūt jos atrodys kaip nors neįprastai. Juk jūs savo šunį pažįstate geriausiai!
- Šuo gali nesekti paskui judinamą ranką arba skanėstą, nors yra energingas, o vizginimas uodega – toks pat entuziastingas, koks ir turėtų būti.
Jei nerimaujate dėl šuns regos, pasirūpinkite, kad jį patikrintų veterinaras, nes tam tikrus sutrikimus galima veiksmingai išgydyti ir apsaugoti nuo tolesnio regos prastėjimo. Vis dėlto staigus šuns regos praradimas reikalauja skubios veterinarinės pagalbos. Augintinis gali prarasti orientaciją ar blogai jaustis, taigi, turite veikti greitai.
Kaip aklumas paveiks mano šunį?
Kad ir kaip būtų keista, vidutiniam naminiam šuniui aklumas didelių problemų nesukelia. Tiesą sakant, galite nė nepastebėti, kad jūsų šuo nebemato, kol nepersikelsite į naują aplinką arba nepakeisite esamos aplinkos. Jei jūsų šuns rega silpsta laipsniškai (taip būtų vystantis senatvinei kataraktai ar progresuojant genetinei ligai), jis išmoksta rasti kelią tarp baldų, ėdalo dubens ir laiptų, tarsi jo rega būtų tobula. Jis nemėgina jūsų apgauti – tiesiog mokosi susidoroti su sunkumais be panikos ir daro tai labai gerai.
Dėl prastos šuns regos nebūtinai kils daug kliūčių ir lauke. Pavyzdžiui, senyvas borderkolis, kuris apako būdamas septynerių, ieškodamas numesto kamuoliuko galėtų pranokti visus šunis. Ir net ilgi pasivaikščiojimai vedant už pavadėlio gali būti malonūs, jei žemės paviršius yra palyginti lygus ir einate pažįstamu maršrutu. Jei jūsų šuo yra aklas nuo vaikystės, galite pasikonsultuoti su šunų instruktoriumi, kaip treniruoti aklus šunis. Yra specialūs nematančių šunų treniravimo metodai, galėsiantys padėti jums ir jūsų augintiniui kuo geriau pasinaudoti vienas kito gebėjimais.
Kaip padėti akliems šunims prisitaikyti
- Kiek tik įmanoma, nepalikite kliūčių netikėtose vietose ir stenkitės nejudinti baldų, nes tai sutrikdys prastai regintį šunį.
- Pasirūpinkite, kad šuns poreikius suprastų vaikai ir kad nepaliktų išmėtytų žaislų, kad šuo už jų neužkliūtų.
- Mes visi kalbamės su šunimis ir paprastai vartojame žodines komandas – pasinaudokite jomis maksimaliai: kalbėkite dažniau ir aktyviau, kad jūsų aklas šuo jus suprastų.
- Labai svarbu šunį mokyti, nes aklas šuo turi reaguoti vien tik į girdimas komandas. Raskite instruktorių, kurio specializacija – sutrikusios regos šunų mokymas.
- Tuo tarpu atpažįstant pavojingas vietas gali būti labai naudinga šuns uoslė. Galite „pažymėti“ tam tikras namų vietas, kad jis žinotų, kas laukia.
- Pavyzdžiui, tokias kliūtis kaip laiptai galima apšlakstyti trupučiu citrinų aliejaus – jums kvapas nebus per daug stiprus, o šuo dėl jautrios nosies greitai supras, ką tai reiškia!
- Išmokykite šeimos narius prie šuns artintis atsargiai ir artėjant kas kartą pakviesti vardu, nes, staiga paliestas, aklas šuo gali lengvai išgąsdinti.
Galiausiai, kad ir kokia būtų šuns rega, nėra jokios priežasties, dėl kurios visiškas ar dalinis aklumas turėtų sumažinti jo gyvenimo kokybę.