Nesvarbu, ar jūsų šuo yra energingas šuniukas, ar visiškai suaugęs, nagus jam kirpti teks retai – jei iš viso reikės. Vis dėlto reikėtų stebėti šuns nagus ir dėl visa ko žinoti, kaip juos nukirpti!
Kai kartu einate pasivaikščioti, šuns nagai nudils patys į šaligatvius ir panašius kietus paviršius. Tad jums lieka visai nedaug darbo. Vis dėlto, jeigu nagai nenusidilina savaime, nenukirpti jie gali lūžti, kraujuoti ar net įaugti į pėdą ir šuniui sukelti daug nepatogumų. Jeigu jūsų gauruotas draugas yra vyresnio amžiaus ir jo pėdos pažeistos artrito, vaikščioti peraugusiais nagais gali būti skausminga.
Į ką reikėtų atkreipti dėmesį? Garsas „Klik-klik-klik“, girdimas šuniui einant kietomis grindimis – akivaizdžiausias ženklas, kad nagus reikia prikirpti. Kirpti šuns nagus gana paprasta. Vis dėlto turite žinoti, kaip tai atlikti teisingai, kad nesužeistumėte ar nesukeltumėte skausmo – netyčia tai padaryti labai lengva. Norėdami, kad viskas būtų paprasta bei sukeltų kuo mažiau streso ir šuniui, ir jums, prieš bandydami kirpti nagus namuose visada pasitarkite su veterinaru ar veterinarijos sanitaru.
Kaip kirpti šuns nagus
Jeigu iki šiol jūsų šuniui nagai nebuvo kirpti ar jūs pats to nesate daręs, jums abiem ši patirtis gali būti keista! Vis dėlto gerai pasiruošę, nuraminę šunį ir atlikdami šiuos paprastus žingsnius, ilgai netruksite.
Žinoma, jei dar nesate tikri, jums mielai padės veterinaras.
Prieš pradedant
- Jeigu šuo bijo, yra įsitempęs, kankinasi dėl nagų kirpimo ar, blogiausiu atveju, taikosi jums įkąsti, nebandykite kirpti patys – nieko baisaus, jei paprašysite, kad tai padarytų veterinaras.
- Daugumoje veterinarijos gydyklų yra klinikų, kuriose šunims nagai nukerpami paprastai ir pigiai. Taip išvengsite streso ir žinosite, kad jūsų šunimi pasirūpino specialistas.
- Tai ypač aktualu, kai nagai yra labai ilgi, įaugę į padą ar neturite, kas jums padėtų. Bandymas pirmą kartą tai atlikti vienam gali būti keblus bet kam!
Šuns nagų kirpimas
- Ar veterinaras arba veterinaro padėjėjas pamokė, kaip tai daryti? Esate pasiruošę pradėti! Pirmiausia, įsitikinkite, kad veterinarijos klinikoje ar iš šunų kirpėjo nusipirkote tinkamos rūšies šuns nagų žnyplutes.
- Šį darbą atlikti bus paprasčiausia, jeigu naudosite tik specialiai augintiniams pagamintas nagų žirklutes ir įsitikinsite, kad jos yra aštrios bei lengvai prižiūrimos.
- Atsižvelgdami į šuns dydį, pasisodinkite jį ant kelių ar atsisėskite šalia jo ant grindų – jūsų artumas jį nuramins ir taip bus patogiau.
- Draugo ar šeimos nario paprašykite, kad padėtų – palaikytų šuns galvą ir jį ramintų. Net jeigu šuo nemėgsta nagų kirpimo, sambrūzdis jam greičiausiai patiks!
- Tvirtai laikykite šuns letenas ir švelniai paspauskite padus taip, kad išlįstų nagai.
- Pradėdami nuo paties nago galo, kirpkite žnyplučių kirpimo galą pridėję 45 laipsnių prie nago.
Tamsūs šunų nagai
- Jeigu jūsų šuns nagai tamsūs, nukirpkite labai ploną rėžį nuo paties galiuko, nes galite lengvai netyčia pažeisti gyvuonį ar minkštąją nago dalį. Kai pamatote juodą tašką nago viduryje, pasiekėte gyvuonį ir turite tuoj pat nustoti kirpti.
- Ir šiuo atveju veterinaras ar veterinaro padėjėjas padės išsiaiškinti, kiek nago reikia pašalinti.
Balti šunų nagai
- Baltuose šunų naguose gyvuonis yra rausvojoje dalyje (juoduose naguose jos nesimato) – ir šiuo atveju labai stenkitės jo neįpjauti! Gyvuonyje yra nervų ir kraujagyslių, kurie įpjauti šiek tiek pakraujuos.
Kaip dažnai kirpti šuns nagus?
- Jeigu iš viso reikia, šunų nagus geriausia būtų kirpti kartą per savaitę, bet rečiausiai du kartus per mėnesį, atsižvelgiant į šuns poreikius ir ar dažnai jį vedžiojate gatvėmis.
- Geriau pašalinti mažiau nago, bet dažniau, nei nukirpti retkarčiais po daug.
Jeigu šuns nagai kraujuoja
- Tam atvejui, jeigu netyčia įpjausite šuns nago gyvuonį, netoliese turėkite veterinarijos klinikose parduodamų sidabro nitrato pagaliukų ir vatos kamuoliukų.
- Įpjovę ir ėmus kraujuoti, nepanikuokite – taip nutinka visiems. Prie nago galo ramiai pridėkite sidabro nitrato ir trumpai prispauskite vatos kamuoliuką.
- Jeigu kraujavimas nesiliauja, nedelsdami prašykite veterinaro pagalbos nagų kirpimo technikai tobulinti.
- Sidabro nitratas gali deginti, todėl pagalbininko paprašykite prireikus šunį tvirtai laikyti.
Patarimai ir gudrybės
- Nepamirškite nukirpti vidinėje kojos pusėje esančio šuns penktojo piršto nago. Nenukirpti šie nagai įauga į minkštąjį audinį – šiek tiek panašiai, kaip mūsų kojų nagai.
- Nesijaudinkite, jeigu dar nedrąsu. Kuo dažniau kirpsite, tuo lengviau bus tai daryti.
- Norėdami, kad priprastų prie letenų lietimo, augintinį prie nagų kirpimo pratinkite nuo ankstyvo amžiaus – jums abiem tai gali būti smagus žaidimas. Žaiskite „nagų kirpimą“ – lieskite šuns letenos padą, o paskui augintinį apdovanokite skanėstu.
- Nukirpę nagus niekada nepamirškite šuns apdovanoti – tai taps teigiama patirtimi.
- Reikia kito būdo vyresniam ar jaunam šuniui? Minkštiems šuniukų nagams ar lūžinėjantiems vyresnių šunų nagams dildyti naudokite paprastą nagų dildę – taip sumažės tikimybė sukelti skausmą ar kraujavimą.
- Tikrindami šuns nagus apžiūrėkite ir letenų padus, ar juose nėra žaizdų ar svetimkūnių. (Vasarą kai kuriuos šunis dažnai vargina žolių sėklos – jos gali įstrigti tarp pirštų).
- Taip pat patikrinkite, ar nėra požymių, jog skauda tarpupirščiai. Kaip visada, pastebėję ką nors neįprasta, susisiekite su veterinaru.
Kirpti šuns nagus nėra paprasta, tad nesijauskite kalti, jeigu to padaryti negalite. Jeigu abejojate ar norite jaustis labiau užtikrintai, pasitarkite su veterinaru ar jo padėjėju – jie mielai jums padės.